• Viognier 1884 Escorihuela Gascon 2023 Mendoza

Biele suché víno s žltou farbou s jasnými zlatými odleskami. Komplexná aromatika s tónmi marhúľ, zrelých broskýň, medových a pomarančových šupiek s dymovými a vanilkovými nádychmi. Viognier má dobré telo a chute. Bohaté víno s poctivými a definovanými chuťami, ktoré naplnia stredné chuťové bunky. Rovnováha a harmónia zabezpečená strednou kyslosťou. Dlhý a chutný záver.


Odroda Viognier 

Odroda známa predovšetkým z francúzskej oblasti Rhôny, Vína z apelácií Condrieu a Chateau Grillet sú najlepšími príkladmi pre všetkých vinohradníkov a výrobcov tejto aromatickej odrody. Najlepšie vína sú intenzívne zlatisté, aromatické a plné s vysokým alkoholom. 

Pestrosť vône sa prejavuje hlavne v podobe : medu, broskýň, včelieho plástu a manga.

Charakteristická je olejovitá štruktúra s plným telom a nezriedka alkoholom prekračujúcim 14%.

Pomenované po Miguelovi  Escorihuela Gascón ktorý ako 19 ročný emigroval zo Španielska do Argentíny. Jeho prvá práca bol v obchode s potravinami a to v hlavnom meste Buenos Aires kde sa prvý krát stretol s argentínskym vínom. Neskôr sa premiestnil do  centra dnešnej Mendozy kde v roku 1884 kúpil prvých 17 hektárov pôdy.  Popri vinárstve sa venoval aj iným obchodným  aktivitám ktoré používal ako finančné zdroje na rozmach mesta a celého regionu. V roku 1923 daroval časť pôdy na výstavbu nemocnice ,, Hospital Español,, ktorá dodnes slúži pre širokú verejnosť. Vďaka svojej filantropii si vislúžil prezývku DON . Postupom času vzrastal aj  význam vinohradníctva pre celú oblasť a tým aj prosperita Vinárstva Escorihuela Gascon. Po smrti Don Miguela sa vo vinárstve konalo prvé zhromaždenie popredných členov mesta a Prezidenta  Argentiny ( Almuerzo Vendimial ) aby sa rozhodovalo o budúcnosti vinohradníctva v Argentíne. Práve v tomto obdobý bvinárstvo naflašovalu prvý čisto odrodový Malbec  Carcassone Red Wine v celej Argentíny. Revolučný bol roku 1993 kedy sa Nicolas Catena. Vinohrady sú rozdelené do dvoch častí : Agrelo a  Cordón El Cepillo

Agrelo vinohrad  sa nachádza v najznámejšej apelácii Argentíny - Luján de Cuyo, ktorá je svetoznáma pre svoju nadmorskú výšku cez 1000 m.n.m. 
Prvá výsadba tu bola v roku 1993 pričom je tu dôraz na modré muštové odrody ako : Malbec
,Cabernet Sauvignon Syrah
,Sangiovese
, Barbera
, Petit Verdot
 Pinot Noir
Menšia časť je určená pre biele odrody : Chardonnay
Viognier
 a Verdicchio. 

Cordón El Cepillo vinohrad je mladý vinohrad ( 2006 ) a je  obrábaný v biodynamickom režime a nachádza sa v apelácii San Carlos. Pričom tu sú uprednostnené odrody ktoré sú odolne voči nadmorskej výške cez 1300 m.n.m ako napríklad Sauvignon blanc a Cabernet franc


Oblasť Mendoza 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdoležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 
Odkial pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahu až 40 stupňov celzia. Nakoľka je oblasť Mendoza rozsiahla , dalej sa delí na viac podzón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ).Alergény
Oxid siričitý
Chuť a aróma
ananás
Farba
Biele
Krajina
Argentína
Objem
0,75l
Odroda
Viognier
Ročník
2023
Teplota servírovania
8-10°C
Výrobca
ESCORIHUELA GASCÓN
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Mendoza
Zrecí potenciál
0-2 roky

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Viognier 1884 Escorihuela Gascon 2023 Mendoza

Krátky popis

Biele suché víno s žltou farbou s jasnými zlatými odleskami. Komplexná aromatika s tónmi marhúľ, zrelých broskýň, medových a pomarančových šupiek s dymovými a vanilkovými nádychmi. Viognier má dobré telo a chute. Bohaté víno s poctivými a definovanými chuťami, ktoré naplnia stredné chuťové bunky. Rovnováha a harmónia zabezpečená strednou kyslosťou. Dlhý a chutný záver.
  • 15.00€

  • Bez DPH: 12.50€

Súvisiace produkty

Sauvignon Blanc  2022 Yarden

Sauvignon Blanc 2022 Yarden

Víno s výraznou arómou tropického ovocia, čerstvých hrušiek a šťavnatých citrusov. Je stredne plné a..

21.99€ Bez DPH: 18.33€

Viogner Le Versant 2022 Foncalieu

Viogner Le Versant 2022 Foncalieu

Toto plné a aromatické odrodové víno z Languedocu je klasické Viognier s príťažlivou chuťou marhule ..

13.00€ Bez DPH: 10.83€

Štítky: Viognier, Biele víno, Argantínske víno, Suché víno, Mendoza, Escorihuela Gascon, 1884,