• Malbec DON Escorihuela Gascon Uco Valley 2020 Escorihuela Gascon

Sýta farba so žiarivo fialovo červená s fialovými odleskami a dobrou hustotou. Aromaticky intenzívna a ovocná. Na podnebí je široké a plné s definovanými chuťami a dobrým charakterom. Chuť červeného a čierneho ovocia, ako sú slivky a lesné plody, sú ocenené, zatiaľ čo plynú a obklopujú minerálne náznaky, ktoré sa oceňujú v jeho textúre. V strede úst vykazuje dobrú tanínovú štruktúru vyváženú pevnou a osviežujúcou kyselinkou. Dlhý a mastný záver, ktorý zanecháva spomienky na džem z červeného ovocia s tónmi praženého dubu.

 

Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )
Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší  Tannat. V relatívne malom množste va používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde dopĺňa  Cabernet Sauvignon Cabernet franc.  Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), slivek , tabaku a vanilky.  Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovína a kyselín.  Obsah alkoholu je  obvykle medzi 13,50 a 15,00%.
Väčšina vín z nového sveta  je školená v dubových sudoch a majú zrecí potenciál až 8 rokov.  

Pomenované po Miguelovi  Escorihuela Gascón ktorý ako 19 ročný emigroval zo Španielska do Argentíny. Jeho prvá práca bol v obchode s potravinami a to v hlavnom meste Buenos Aires kde sa prvý krát stretol s argentínskym vínom. Neskôr sa premiestnil do  centra dnešnej Mendozy kde v roku 1884 kúpil prvých 17 hektárov pôdy.  Popri vinárstve sa venoval aj iným obchodným  aktivitám ktoré používal ako finančné zdroje na rozmach mesta a celého regiónu. V roku 1923 daroval časť pôdy na výstavbu nemocnice ,, Hospital Español,, ktorá dodnes slúži pre širokú verejnosť. Vďaka svojej filantropii si vyslúžil prezývku DON . Postupom času vzrastal aj  význam vinohradníctva pre celú oblasť a tým aj prosperita Vinárstva Escorihuela Gascon. Po smrti Don Miguela sa vo vinárstve konalo prvé zhromaždenie popredných členov mesta a Prezidenta  Argentíny ( Almuerzo Vendimial ) aby sa rozhodovalo o budúcnosti vinohradníctva v Argentíne. Práve v tomto obdoby vinárstvo nafľašovalo prvý čisto odrodový Malbec  Carcassone Red Wine v celej Argentíny. Revolučný bol roku 1993 kedy sa Nicolas Catena. Vinohrady sú rozdelené do dvoch častí : Agrelo a  Cordón El Cepillo

Agrelo vinohrad  sa nachádza v najznámejšej apelácii Argentíny - Luján de Cuyo, ktorá je svetoznáma pre svoju nadmorskú výšku cez 1000 m.n.m. 
Prvá výsadba tu bola v roku 1993 pričom je tu dôraz na modré muštové odrody ako : Malbec
,Cabernet Sauvignon Syrah
,Sangiovese
, Barbera
, Petit Verdot
 Pinot Noir
Menšia časť je určená pre biele odrody : Chardonnay
Viognier
 a Verdicchio. 

Cordón El Cepillo vinohrad je mladý vinohrad ( 2006 ) a je  obrábaný v biodynamickom režime a nachádza sa v apelácii San Carlos. Pričom tu sú uprednostnené odrody ktoré sú odolne voči nadmorskej výške cez 1300 m.n.m ako napríklad Sauvignon blanc a Cabernet franc


Oblasť Mendoza 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdôležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 
Odkiaľ pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahu až 40 stupňov Celzia. Nakoľko je oblasť Mendoza rozsiahla , ďalej sa delí na viac pod zón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec. 
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ).

Alergény
Oxid siričitý
Alkohol
14,30%
Farba
Červené
Krajina
Argentína
Odroda
Malbec
Ročník
2020
Teplota servírovania
16‑18 °C
Výrobca
ESCORIHUELA GASCÓN
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Mendoza
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Malbec DON Escorihuela Gascon Uco Valley 2020 Escorihuela Gascon

Krátky popis

Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo ) Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší Tannat. V relatívne malom množste va používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde doplňa Cabernet Sauvignon a Cabernet franc. Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou. Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), slivek , tabaku a vanilky. Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovína a kyselín. Obsah alkoholu je obvykle medzi 13,50 a 15,00%. Väčšina vín z nového sveta je školená v dubových sudoch a majú zrecí potencial až 8 rokov.
  • 59.00€

  • Bez DPH: 49.17€

Súvisiace produkty

The Prezident’s Blend Escorihuela Mendoza 2020

The Prezident’s Blend Escorihuela Mendoza 2020

The Prezident’s Blend Escorihuela Mendoza 2020 sa školilo 13 mesiacov v nových malých dubových sudoc..

42.00€ Bez DPH: 35.00€

Červené víno Altura Cuvée 2012 Casa Silva

Červené víno Altura Cuvée 2012 Casa Silva

Cuvée troch odrôd: Cabernet Sauvignon, Carmenére,Syrah a Petit Verdot. Najlepšie víno vinárstva Casa..

73.90€ Bez DPH: 61.58€

Malbec PEQUEÑAS PRODUCCIONES Escorihuela Gascon  2021Mendoza

Malbec PEQUEÑAS PRODUCCIONES Escorihuela Gascon 2021Mendoza

Víno s intenzívnou rubínovo fialovou farbou. Mladá, expresívna vôňa po lesnom ovocí, orientálnom kor..

36.00€ Bez DPH: 30.00€

Štítky: Malbec, Červené víno, Mendoza, Escorihuela Gascon, Prémiové víno