• Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza je suché ružové víno – zmes odrôd Syrah, Grenache, Malbec, Sauvignon Blanc a
Chenin Blanc – sa nachádza priamo vo vysokohorských viniciach Mendoza na sladkom mieste medzi ovocným a elegantným. Niežeby ste očakávali menej od Catena Zapata, rodinného vinárstva, ktoré je priekopníkom vinohradníctva v regióne už viac ako 120 rokov. Hrozno získavajú z historických viníc a aj pod vedením vinárky štvrtej generácie Dr. Laury Catenovej nekonečne inovujú. Jemné ovocné a kvetinové aromatické látky,


Bodegas Catena Zapata

Bodega Catena Zapata je jednou z popredných vinárskych usadlostí v argentínskej Mendoze. Spoločnosť bola založená v roku 1902 a stále je v rodinných rukách, je známa najmä svojimi bohatými, plnými červenými vínami vyrábanými z Malbecu.
OceneniaDecanter Man of the Year, Wine Spectator Distinguished Service Award, Der Feinschmaker Award, Wine and Spirits a Wine Enthusiast Winery Awards.

"Nicolás Catena Zapata je muž vízie, vysokého intelektu, vždy zvedavý na druhých a na to, ako sa svet vyvíja. Bol nápomocný pri zmene argentínskej vinárskej scény viac ako ktokoľvek iný a posunul ju smerom k vysokej kvalite."
Barón Eric de Rothschild, Château Lafite


Vinárstvo sa skladá zo šiestich viníc v subregiónoch Luján de Cuyo, Tupungato a San Carlos v Mendoze, v nadmorských výškach od 3000 do 4750 stôp (920 až 1450 metrov) nad morom. Vinárstvo s nápadným tvarom pyramídy ovplyvneným mayskými vplyvmi sa nachádza v meste Agrelo, v Luján de Cuyo

Catena vyrába širokú škálu vín pod niekoľkými rôznymi etiketami. Najvyššou úrovňou je línia Catena Zapata, ktorá zahŕňa štyri samostatné vinohradnícke vína z dvoch rôznych vinohradov, Nicasia a Arianna, a Malbec Argentino, ktoré sa vyrába z hrozna vybraného z najlepších radov každého z nich. Línie DV Catena a Saint Felicien sú určené skôr na každodenné pitie a obe ponúkajú odrodové vína vyrobené z odrôd MalbecCabernet Sauvignon a Chardonnay
Syrah ( Shiraz, Hermitage, Antourenein noir, Candive, Entournerein, Hignin noir, Marsanne noir ) 

Modrá muštová odrôd, ktorá je rozšírená po celom svete. Najznámejšie vína pochádzajú z údolia Rhôny. Na severe Rhôny sa Syrah používa do Cuvée s Viognierom pri Apelácii Côte Rôtie, Cornas alebo ako Hermitage. Víno ma intenzívnu, fialovo-rubínovú farbu , plné telo a ovocný charakter. Syrah ma menší obsah trieslovín ako Cabernet Sauvignon takže nepotrebuje dlhodobé vyzrievanie vo fľaši alebo kupážovanie s inými odrodami. Podľa terroiru sa aromatický profil môže meniť a pri vínach zo starého sveta sa vyskytujú animálne tony ako koža, mäso alebo aj slanina. Výnimočné vína prechádzajú školením v dreve čo podporuje komplexnosť vína o dymový charakter. Vína z nového sveta ako Austrália alebo Argentína sú plné prezretého lesného ovocia a čokolády.


Grenache noir ( Garnacha Tinta, Garnatxa, Lladoner, Tinto Aragones, Cannonau, Alicante, Granaccia, Tocai Rosso) 

Odroda  modrá muštová odroda ktorá je rozšírená po celom svete, predovšetkým vo Francúzsku, Portugalsku, Taliansku, Španielsku, USA a Austrálii. Nenáročná na polohu a odolná voči extrémnemu teplu je najpoužívanejšia na výrobu ovocných vín s relatívne vysokým obsahom alkoholunízkej kyseline a s  harmonickými trieslovinami. Čisto odrodové vína majú ovocnú vôňu po lesnom ovocí ako napríklad : černice, maliny a ostružiny. Prémiové vína môžu mať arómu aj po orientálnom korení, káve a  tabaku. Pôvod odrody je neznámy ale je považovaná za jednu z najstarších odrôd ktoré poznáme. Prešla niekoľkými mutáciami takže môžeme sa stretnúť s nekonečným počtom variácií, najznámejšie sú Grenache blanc, gris, rosé. Najpodstatnejšie oblasti na pestovanie sú predovšetkým v južnej časti Rhôny: Gigondas, Côte du Rhône a Chateauneuf-du-Pape.


Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )

Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší  Tannat.     

V relatívne malom množstve sa používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde dopĺňa  Cabernet Sauvignon a Cabernet franc.  Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou.  Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), sliviek , tabaku a vanilky.  Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovín a kyselín.  Obsah alkoholu je  obvykle medzi 13,50 a 15,00%.

Väčšina vín z nového sveta  je školená v dubových sudoch a majú zrecí potenciál až 8 rokov.  


Odroda Sauvignon 


Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaune, Blanc Fume, Muskat-Silvaner, Fume blanc,Sauvignon Petit a Romorantin.  Podľa určitých zdrojov odroda vzniká spontánnym krížením odrôd Chenin blanc a Tramín. Najznámejšie vína pochádzajú z Francúzskej oblasti Loira. Čisto odrodové vína z apelácii Sancerre a Pouilly-Fumé sú vždy úplne suché, minerálne, harmonické a ovocnéTerroir ktorý vytvára rieka Loira a minerálne podložie je známe po celom svete a sú prototypom pre mnohé vína z iných oblastí sveta. V Bordeaux sa používa na biele cuvée v oblasti Graves kde sa dopĺňa o odrody  Semillon a Muscadelle . V prípade že sa vyskytne ušľachtilá plieseň Botrytis cinerea je hrozno spracované na prírodne sladké vína.  Napriek tomu že domovinou odrody je Francúzsko, najväčšie vinohrady sú práve v novom svete. Celá štvrtina svetovej plochy sa vyskytuje v USA v Napa Valley a Sonome. Rovnaké množstvo hektárov sa nachádza na Novom Zélande v najznámejšej krajine pre Sauvignon blanc.
 

Marlborough je nielen najpodstatnejšia oblasť Nového Zéland ale aj najväčší region čo do množstva hektárov  so Sauvignonom. Oblasť je rozdelená do troch časti a to : Wairau ValleySouthern Valleys a Awatere Valley. V týchto oblastiach sa vyrábajú vína ktoré sú charakteristické vo aróme a to hlavne po  zelenej paprike, egrešoch a trávy. Často sa referuje aj ako vôňa pyrazinu ktorá je často spojovaná s nedostatočne prezretým hroznom. Rovnaké charakteristické črty majú vína z ďalších regiónov nového sveta ako čilské údolie Colchagua alebo argentínska Mendoza. Odroda je rozšírená aj v Strednej Európe kde sa používa na výrobu suchých aromatických vín. Najznámejšia  oblasť je na Slovensku považovaná Malokarpatská oblasť kde vina dosahujú primeranú cukornatosť a dostatok kyselínOdroda Chenin blanc ( Chenin, Pineau, Pineau de la Loire, Pineau d’Anjou, Steen)
Chenin blanc je najznámejšia odroda z  francúzskej oblasti Loira kde produkuje biele vína všetkých štýlov. Od suchých vín  Savennières, polosladkých Vouvray až po sladkých vín Bonnezeaux a Quarts de Chaumes. Okrem Francúzska sa pestuje v značnej miere v novom svete a to hlavne v Argentíne ( Mendoza ) a Južnej Afrike ( Stellenbosch a Swartland)   kde produkuje mladé svieže vína ktoré majú odrodový charakter citrusových plodov, zrelého tropického ovocia a sviežej kyseliny. Pri priaznivých podmienkach sa produkujú aj sladké vína ktoré sú napadané ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea. Vďaka vlastnosti produkovať vína s vysokým obsahom kyselín sa vína z odrody Chenin blanc používajú na výrobu Brandy. Podľa obsahu zbytkového cukru vo vínach sa najlepšie podáva Chenin blanc k rôznym druhom dezertov ako jablkový koláč a  Citrónový koláč s tvarohom. Pre suché varianty sa najlepšie hodia morské plody a ustrice. 
Oblasť Mendoza 
Nachádza sa v centrálnej časti Argentíny na severe hraničí s vinohradníckou oblasťou Catamarca a na juhu s  La Pampa a s Neuquén ktoré sú súčasťou Patagonie.
Samostatná Mendoza je súčasťou väčšej oblasti zvanej Cuyo, ktorá sa rozdeľuje na 3 časti : La Rioja na severe, San Juan v centrálnej časti a Medoza na juhu. 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdôležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny

Odkiaľ pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahnu až 40 stupňov Celzia. Nakoľko je oblasť Mendoza rozsiahla , ďalej sa delí na viac pod zón. 

Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec. 
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ). 

Farba
Ružové / Rosé
Objem
0,75l
Ročník
2023
Teplota servírovania
8-10°C
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Mendoza
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza

Krátky popis

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza je suché ružové víno – zmes odrôd Syrah, Grenache, Malbec, Sauvignon Blanc a Chenin Blanc – sa nachádza priamo vo vysokohorských viniciach Mendoza na sladkom mieste medzi ovocným a elegantným. Niežeby ste očakávali menej od Catena Zapata, rodinného vinárstva, ktoré je priekopníkom vinohradníctva v regióne už viac ako 120 rokov. Hrozno získavajú z historických viníc a aj pod vedením vinárky štvrtej generácie Dr. Laury Catenovej nekonečne inovujú. Jemné ovocné a kvetinové aromatické látky, Vinársrtvo Catena Zapata Založené v roku 1902 talianským imigrantom Nicolasom Catenom. Najznámejšie je svojou prácou s odrodou Malbec,ktorú pestujú v oblasti Mendoza.Vinárstvo ako aj vinohrady sa nachádzajú v podoblasti Argelo.
  • 15.99€

  • Bez DPH: 13.33€

Súvisiace produkty

Rosé Yarden 2022 Izrael

Rosé Yarden 2022 Izrael

Yarden Rosé je suché ružové víno vyrobené z odrody Tinta Cao. Víno má svetlo ružovú farbu. Vo vôni d..

18.90€ Bez DPH: 15.75€

Rosé Domaine Haut Gléon 2022 Foncalieu

Rosé Domaine Haut Gléon 2022 Foncalieu

Suché ružové víno s bledo ružovkastou farbou. Vôňa je plná lesného ovocia ako maliny a jahody podpor..

18.99€ Bez DPH: 15.83€

Rosé Piquepoul Noir 2023 Foncalieu

Rosé Piquepoul Noir 2023 Foncalieu

Rosé, ktoré vyžaruje mladú a čistú eleganciu. Bledo ružová farba a vôňa lesných malín a jahôd s názn..

9.90€ Bez DPH: 8.25€

Rosé Cinsault Saint Marc 2023 FONCALIEU

Rosé Cinsault Saint Marc 2023 FONCALIEU

Sme radi, že vám môžeme ponúknuť toto ružové ružové víno vyrobené zo 100% hrozna Cinsault v oblasti ..

9.50€ Bez DPH: 7.92€

Štítky: Catena Zapata, Rosé, Ružové, Mendoza, Argentínske víno, Novinka