• Rosé Domaine Haut Gléon 2022 Foncalieu

Suché ružové víno s bledo ružovkastou farbou. Vôňa je plná lesného ovocia ako maliny a jahody podporená sviežou zložkou pripomínajúcu citrusové plody. V chuti je víno intenzívne, svieže a podporené o slinnú kyselinu ktorá dodáva vínu ovocný charakter. 

Château Haut Gléon sa nachádza vo oblasti južného Francúzska Vallée du Paradis  ( v preklade  rajskom údolí) 

Víno sa vyrába zo 4 odrôd  Grenache Gris, Sauvignon Gris, Syrah a  Marselan . V charakteristickej chuti dodáva veľkú intenzitu. V bohatej chuti jasne cítite čerešne, maliny a čierne ríbezle. Domaine Haut Gléon rosé sa bude hodiť najmä k dobrému jedlu, napríklad grilovanému kuraťu alebo rybe, pikantným jedlám a dobrému šalátu.


Vignobles Foncalieu

Vinárstvo Foncalieu pracuje sa spôsobe družstva ktoré zahrňuje viac ako 20 vinohradníkov z oblasti Languedoc-Roussillon. Prémiové vína sú z najslávnejších apelácii Južného Francúzska a to hlavne : Saint Chinian, Minervois, Corbières a Picpoul de Pinet. 


Syrah ( Shiraz, Hermitage, Antourenein noir, Candive, Entournerein, Hignin noir, Marsanne noir ) 

Modrá muštová odrod, ktorá je rozširená po celom svete. Najznámejšie vína pochádzajú z údolia Rhôny. Na severe Rhôny sa Syrahpoužíva do Cuvée s Viognierom pri Apelácii Côte Rôtie,Cornas alebo ako Hermitage. Víno ma intenzívnu, fialovo-rubínovú farbu , plné telo a ovocný charakter.Syrah ma menší obsah trieslovin ako Cabernet Sauvignon takže nepotrebuje dlhodobé vizrievanie vo flaši alebo kupážovanie s inými odrodami. Podľa terroiru sa aromatický profil može meniť a pri vínach zo starého sveta sa vyskitujú animálne tony ako koža, mäso alebo aj slanina. Vínimočné vína prechádzajú školením v dreve čo podporuje komplexnosť vína o dymový charakter. Vína z nového sveta ako Austrália alebo Argentína sú plné prezretého lesného ovocia a čokolady. 

Marselan

Marselan je nedávnym krížením dvoch známych červených odrôd viniča Grenache a Cabernet Sauvignon. Veľmi uznávaný kríženec sa teraz nachádza vo výklenkových vreckách po celom svete od Číny po Uruguaj s koreňmi pevne v regiónoch Languedoc a Provence v južnom Francúzsku. Marselan bol vyšľachtený v roku 1961 Francúzskym národným inštitútom pre poľnohospodársky výskum (INRA) v departemente Hérault v Languedoc-Roussillon, na ich stanici Domaine de Vassal v Marseillane, podľa ktorej je hrozno pomenované. Cieľom tohto šľachtiteľského programu bolo vytvoriť vysokoúrodné odrody s veľkými bobuľami.

Napriek svojej prirodzenej odolnosti voči plesniam a botrytíde, malá veľkosť bobúľ Marselanu znamenala, že v tom čase bol odložený a prehodnotený v 90. rokoch, keď výrobcovia začali hľadať kvalitu pred kvantitou.Marselan bol pridaný do francúzskeho národného registra hrozna v roku 1990, väčšinou na použitie vo vínach IGP. Prvýkrát sa objavilo v AOC v roku 2011 a teraz je povolené ako „doplnkové hrozno“ vo vínach z Côtes du Rhône. Najznámejšie je, že Marselan je jednou zo siedmich odrôd povolených v apeláciách Bordeaux a Bordeaux Superieur na menšinovom základe (päť až desať percent). Jeho prijatie do regiónu, spolu s Albarino (Alvarinho), Arinarnoa, obskúrnymi Castets, Liliorila, Petit Manseng a Touriga Nacional, je zamerané na boj proti účinkom klimatických zmien na vinice a vína slávneho francúzskeho regiónu. Inde sa odroda často používa ako zložka miešania spolu s juhofrancúzskymi hlavnými výrobkami Grenache, Syrah, Mourvèdre a Carignan. Rovnako ako vo Francúzsku (kde možno nájsť väčšinu výsadieb), Marselan našiel domov v niekoľkých vreckách Nového sveta. Snáď najpozoruhodnejšia je odroda, ktorá má oporu v Číne, kde zaberá časť čínsko-francúzskej demonštračnej vinice v provincii Che-pej neďaleko Pekingu.
Vyskytuje sa aj v častiach severného Španielska, konkrétne v Penedès a Katalánsku. Vína vyrobené z Marselanu sú stredne modifikované s jemnými trieslovinami, dobrou farbou a vlastnosťami čerešní a kasít. Má tiež veľa žiaducich vlastností ako základnú odrodu pre miešanie kvôli jeho polyfenolu, antokyanu a tanínového potenciálu.Oblasť Languedoc-Roussillon

Languedoc-Roussillon nie je oficiálnou apeláciou ale skôr komerčným názvom pre oblasť nachádzajúcu sa na juhozápade Francúzska. Na východe oblasť začína pri meste Nimes a končí až pri hraniciach so Španielskom. Celá oblasť má veľa apelácii so štatútom AOC medzi ktoré najznámejšie patria :Minervois , Banylus, Maury, Saint-Chinian a Languedoc.Languedoc a Roussillon sú dve rozličné oblasti, ktoré sa dajú rozlíšiť geograficky a aj kultúrne. Kým Languedoc je celý prepojený s FrancúzskomRoussillon je historicky naviazaný na Španielsko a blízke Katalánsko. Celá oblasť môže byť zahrnutá do jednotnej apelácie Pays d'Oc IGP, pričom je jedno či sa vinohrad nachádza v Languedocu alebo v Roussillone. Ak je čisto v administratívne oblasti Rousillone môžu byť vína zaradené do IGP Côtes Catalanes. Naopak apelácia Languedoc AOP, vznikla ako premenovanie niekdajšej Côteaux du Languedoc. Pričom. do celej apelácii sú zahrnuté podoblasti :  Hérault, La Clape a Quatourze  v regióne Aude.
Farba
Ružové / Rosé
Teplota servírovania
10‑12 °C
Výrobca
Vignobles Foncalieu
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Languedoc
Zrecí potenciál
2-5 rokov
Víno a gastronómia
Aperitív
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Rosé Domaine Haut Gléon 2022 Foncalieu

Krátky popis

Suché ružové víno s bledo ružovkastou farbou. Vôňa je plná lesného ovocia ako maliny a jahody podporená sviežou zložkou pripomínajúcu citrusové plody. V chuti je víno intenzívne, svieže a podporené o slinnú kyselinu ktorá dodáva vínu ovocný charakter. Château Haut Gléon sa nachádza vo oblasti južného Francúzska Vallée du Paradis ( v preklade rajskom údolí) Víno sa vyrába zo 4 odrôd Grenache Gris, Sauvignon Gris, Syrah a Marselan . V charakteristickej chuti dodáva veľkú intenzitu. V bohatej chuti jasne cítite čerešne, maliny a čierne ríbezle. Domaine Haut Gléon rosé sa bude hodiť najmä k dobrému jedlu, napríklad grilovanému kuraťu alebo rybe, pikantným jedlám a dobrému šalátu.
  • 18.99€

  • Bez DPH: 15.83€

  • 6 alebo viac 16.00€

Súvisiace produkty

Ružové Le Versant Grenache rosé – Limited edition  IGP Pays d’Oc 2023

Ružové Le Versant Grenache rosé – Limited edition IGP Pays d’Oc 2023

Víno s intenzívnou ružovou farbou s tehlovočerveným odtieňom.  Vôňa je decentná plná ..

11.90€ Bez DPH: 9.92€

Rosé Piquepoul Noir 2023 Foncalieu

Rosé Piquepoul Noir 2023 Foncalieu

Rosé, ktoré vyžaruje mladú a čistú eleganciu. Bledo ružová farba a vôňa lesných malín a jahôd s názn..

9.90€ Bez DPH: 8.25€

Magnum Rosé Le Versant grenache rosé 2023 Foncalieu

Magnum Rosé Le Versant grenache rosé 2023 Foncalieu

Víno s intenzívnou ružovou farbou s tehlovočerveným odtieňom.  Vôňa je decentná plná lesného ov..

26.99€ Bez DPH: 22.49€

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza

Rosé Catena Zapata 2023 Mendoza je suché ružové víno – zmes odrôd Syrah, Grenache, Malbec, Sauvignon..

15.99€ Bez DPH: 13.33€

Štítky: Ružové, Víno, Francúzsko, Foncalieu, 2022, Château Haut Gléon, Syrah, Shiraz, Grenache, Novinka. Víno na leto