• Clos du Moulin Brut Premier Cru

Hrozno pochádza z viníc  Clos du Moulin (2,2 ha), ktorá sa nachádza neďaleko Chigny les Roses. Kupáž pozostáva z 3 vysoko kvalitných ročníkov vhodných pre dlhé zrenie. Produkcia je obmedzená na 15 až 20 000 fliaš, ktoré sú číslované.

Jemne medená zlatá farba. Diskrétna a delikátna aróma. Decentne silné. Arómy červených bobuľovín, čerstvého masla a briošky. Plný a dlhý záver. Podávame ako aperitív alebo k  foie gras, rybám, morským plodom, údenému lososovi, bielemu alebo červenému mäsu.  Servírujeme pri teplote 8 až 10° C. 

Cattier https://www.cattier.com 

Prvá písomná zmienka o rodinom podniku Cattier pochádza z roku 1625 , pričom sa do poredia dáva vynikajúca kvalita hrozna z obce Chigny Les Roses ktorá sa nachádza v samom srdci regionu Montagne de Reims. V roku 1916 Jean Cattier pre zranenie odchádza z frontu prvej svetovej vojny, avšak kvoli trvajúcej vojne nie je schopný predať svoju úrodu a preto začína vyrábať víno pod svojim menom. Symbolicky prvá predaná flaša Šampanského s menom Cattier bola predaná v roku 1918, po skončení prvej svetovej vojny. V roku 1951 kupuje vinohrad ,, Clos du Moulin ,,
V tom istom roku je vyrobené aj prvé víno s názvom Clos Cuvée. V  šesťdesiatych rokoch minulého storočia patrí rodina Cattier k najväčším pestovateľom viniča v celej oblasti Champagne.
Ako prvý v roku 1967 prekročili hranicu 100 000 predaných fliaš. Jean-Jacques Cattier prišiel do rodinného podniku a v 1978 sa rodiná firma začlenuje aj medzi Negociantov ( výkup hrozna z iných firiem)  pričom sama ni necháva veľkú časť vinohrado pre prémiové vína. 2011 sa Alexandre Cattier stáva hlavnou osobou vinárstva a pokračuje ako 11 generácia vinohradníkov a vinárov rodinny Cattier z dediny Chigny Les Roses. V súčastnosti má podnik viac ako 33 hektárov, pričom väčšina je kategorie Premier Cru z oblasti Montagne de Reims . Medzi najzámejšie patria obce :  Chigny-les-Roses, Rilly-la-Montagne, Ludes. Firemný klenot je vinohrad Clos du Moulin ktorý ma rozlohu 2,2 hektára. 


Odroda Chardonnay 

Najznamejšia odroda sveta, rovnako rozširená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavna biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatnuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regiony Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vpyiv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinku, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regionov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska

sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štyl týchto vín sa používa na doplnenie dalších odrôd ako napríklad Viognier alebo SauvignonVinohradnícka oblasť Champagne 

Najsevernejšia vinohradnícka oblasť celého Francúzska. Rozprestiera sa v rovnomennom regióne Champagne - Ardenne, na severo východe Francúzska. Výroba šumivého vína tu má viac ako 200 ročnú tradíciu, avšak až v roku 1936 bola oblasť uznaná ako Appellation d'Origine Controlée .Hlavnou podmienkou na označenie Champagne AOC okrem ohraničeného pôvodu, musí byť víno vyrobené z jednej alebo zo zmesi 7 odrod. Najznámejšie sú 3 hlavné odrody : ChardonnayPinot noir a Meunier ( Pinot meunier  alebo záma ako Mlynarka ).Vedľajšie odrody ako Pinot BlancPinot Gris, Arbane, Petit Meslier tu reprezentujú menej ako 3% celkovej plochy viníc. Kvalita šumivých vín zo Champagne je dalej regulovaná vyzrievaním vína vo falši, pričom každý víno musí prejsť druhotnou fermentáciou v rovnakej fľaši. Vína bez uvedenia ročníka Non Vintage musia ležať na kaloch minimálne 15 mesiacov. Ročníkové vína Vintage  Champagne to je až 36 mesiacov. Väčšina výrobcov však nechávajú vyzrievať svoje vína aj dlhšie ako sú uvedené normy a to na základe ich osobitného štylu. Geograficky je Champagne rozdelená do 5 subregionov ktoré porkývajú 3 departmenty. Najväčšie množstvo vinohradov (66%) je na území departmentu Marne. Druhým najpodstatnejším je Aube ( 23%) a ostatné dva departmenty Ausine a Haute-Marne a Seine-et-Marne majú necelých 17% plochy. Najpodstatnejší sub - región je  Montagne de Reims -  vysočina Remeš  známa hlavne ako produkcia prémiového vína odrody Pinot noir (Rulandské modré). Vallée de la Marne údolie rieky Marne je hlavnou oblasťou pre ovocné vína z odrody Pinot meunier. Côte des Blancs  údolie z bieleho referuje na kriedové podložie ktoré produkuje najlepšie podmienky pre odrody Chardonnay a ich čisto odrodové vína Blanc de Blancs.  Côte des Bar je na absolútnom juhu a kde sú najlepšie podmienky na produkciu ružového vína . 

Clasifikácie vinohradov v Champagne Echelle des Crus
Obce s navýšim hodnotením Grand cru : Ambonnay, Avize, Ay, Beaumont-sur-Vesle, Bouzy, Chouilly, Cramant, Louvois, Mailly Champagne,Le Mesnil-sur-Oger, Oger, Oiry, Puisieulx, Sillery, Tours-sur-Marne, Verzenay a Verzy majú  najvodnejšie podmienky na pestovanie hrozna ktoré sa klasifikujú do % vyjadrenia.  Iba obce ktoré dosiahnú 100% sú označené ako Grand Cru. Obce s 90% až 99% sú označované ako Premier cru. Zoznam obcí Premier cru : Avenay-Val-d'or, Bergères-les-Vertus, Bezannes, Billy-le-Grand, Bisseuil, Chamery, Champillon, Chigny-les-Roses, Coligny (Val-des-Marais), Cormontreuil, Coulommes-la-Montagne, Cuis, Cumières, Dizy, Ecueil, Etrechy, Grauves, Hautvillers, Jouy-lès-Reims, Ludes, Mareuil-sur-Aÿ, les Mesneux, Montbré, Mutigny, Pargny-lès-Reims, Pierry, Rilly-la-Montagne, Sacy, Sermiers, Taissy, Tauxières, Trépail, Trois-Puits, Vaudemanges, Vertus, Villedommange, Villeneuve-Renneville, Villers-Allerand, Villers-aux-Noeuds, Villers-Marmery a Voipreux et Vrigny.

Podľa príležitosti
Archívne víno
Teplota servírovania
8-10°C
Zvyškový cukor
Brut
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Champagne
Klasifikácia
Premier Cru
Zrecí potenciál
5+ rokov
Výroba
Méthode Champenoise

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Clos du Moulin Brut Premier Cru

  • Výrobca: Cattier
  • Kód produktu: 1
  • Dostupnosť: 4

Krátky popis

Šampanské,suché víno,ročník: MV-1998/1999/2000odroda: 50% Pinot Noir, 50% Chardonnay,krajina: Francúzsko,oblasť: Champagne,výrobca: Cattier,objem: 0,75 l
  • 199.00€

  • Bez DPH: 165.83€

Štítky: Champagne, Cattier, Francúzsko, Archívne, Šumivé, Vintage, Clos du Moulin, Premier Cru