Chateau d Esclans Krajina : Francúzsko Oblast : Cotes de ProvenceFarba : Ružové Zb.cukor : Suché Objem : 0,75l Odroda : Grenache a Vermentino


Hodnotenie :

94 / 100 James Suckling  https://www.jamessuckling.com

19/20 Matthew  Junkes https://www.matthewjukes.com
Víno získané z 90% samotoku a 10 % primarneho lisovania. Fermentácia prebiehala v 600L drevených sudov s 10 mesiačnou battonažou na štýl burgundského vína . 

Výrobca 

Vinárstvo Chateau d’Esclans sa nachádza  v jedinečnej lokalite Gorges de Pennafort , ktorá je vzdialená iba 25 kilometrov od historického mesta Frejus. Vinohrady ako aj samotné vinárstvo je centrum vinohradníckeho regionu Var , z ktorého sa produkuje väčšina vín kategorie  Provence AOP.Terajší vlastník  Sacha Lichine kúpil vinárstvo aj s prilahlími vinohradmi v roku 2006 . 
K dnešnému dňu ma Chateau Chateau d’Esclans 108 árov ( 44 hektárov ) vinohradov a celkovú rozlohu 659 árov (267 hektárov ) . Hlavnou odrodou vo výsadbe je Grenache Noir ( Garnacha ), za ktorou nasledujú ; Vermentino , Cinsault, Merlot, Mourvédre, Syrah, a Tibouren . Najstaršiou výsadbou je práve Grenache Noir ktorá má v priemere viac ako 90 rokov . Vinárstvo Chateau d’Esclans je prácou hlavne 4 osobností a to  SACHA LICHINE  PATRICK LÉON , BERTRAND LÉON a JEAN CLAUDE NEU.
 

Grenache noir ( Garnacha Tinta, Garnatxa, Lladoner, Tinto Aragones, Cannonau, Alicante, Granaccia, Tocai Rosso) 

Ordoda  modrá muštová odroda ktorá je rozšírená po celom svete, predovšetkým vo Francúzsku, Portugalsku, Taliansku, Španielsku, USA a Autráli. Nenáročná na polohu a odolná voči extrémnemu teplu je najpouživanejšia na výrobu ovocných vín s relatívne vysokým obsahom alkoholunízkej kyseline a s  harmonickými trieslovinami. Čisto odrodové vína majú ovocnú vôňu po lesnom ovocí ako napríklad : černice, maliny a ostružiny. Prémiové vína možu mať aromu aj po orientálnom korení, káve a  tabaku. Pôvod odrody je neznámy ale je považovaná za jadnu z najstarších odrôd ktoré poznáme. Prešla niekoľkými mutáciami takže možme sa stretnúť s nekonečným počtom variacií, najznámejšie sú Grenache blanc,gris,rosé alebo aj Rioja. Najpodstatnejšie oblasti na pestovanie sú predovšetkým v južnej časti Rhôny: Gigondas, Côte du Rhône a Chateauneuf-du-Pape.

Odroda Vermentino/ Rolle

Vysoko-kvalitná biela odroda, oktorej prvú zmienku poznáme už v roku 1658 a to v oblasti mesta Alessandira v Piemonte. Viacero zdrojov uvádza že názov Vermetino je odvodené od vermene, čo sa dá preložit z lokálneho nárečia ako mladý a pružný púčik. Iné zdrojeuvádzajú Fermentino teda fermento ako zdroj názvu. DNA výskum dokázal že Favortia Piemontu,Pigato z Ligurie a Vermentino sú jedna a tá istá odroda.Rovnako aj francúzska odroda Rolle.Okrem Talianska sa Vermentino pestuje v  južnom Francúzsku. Najväčšiu rozlohu vinohradov má v oblasti Provensálska a to hlavne okolo mesta Var.Podstatnou zložkou je v Languedocku. Viná ordody Vermentíno sú aromatické, svieže a majú čistý odrodový charakter s vôňou citrusových plodov,zelených jabĺk a žltých kvetov. Mierny obsah alkoholu a príjemná kyselinka predurčujú vína na skoršie konzumovanie.Čisté odrodové vína vyrobené reduktívnou technologiou pripomínajú vína odordy Sauvignon.

AOP Coteaux Varois en Provence
Celá apelácia má rozlohu 49 670 árov a ročnú produkciu viac ako 127 000 hektolitrov. Viac ako 90% vína sú ružové vína, pritom červené  tvorí iba 7% a biele menej ako 3%. Vznik apelácie sa datuje do roku 1993 a stala sa hlavnou apeláciu Provensálska. V rámci oblasti je 28 obcí, ktoré sa nachádzajú severne od masívu Massif de Saint-Beaume.Odrodová skladba je prispôsobená štýlu vína. 
Pre výrobu rosé musí byť dodržané minimum 80% odrôd : CinsautGrenacheMourvèdreSyrah a maximálne 20% odrôd:Cabernet SauvignonCarignan a Tibouren.
Pričom víno musi byť. cuvée minimálne 2 odrôd a 50% musí tvoriť hlavné odrody.
Pre výrobu červeného vína sú hlavné odrody s minimum 80% CinsautGrenacheMourvèdreSyrah a vedlajšie odrody do maximálne 20% :Cabernet SauvignonCarignan Tibouren.
Pre biele vino sú hlavné odrody : ClairetteGrenache Blanc, SemillonUgni BlancVermentino.   Vermentino musí byť zastúpené minimálne v 30% a Semillion nesime presiahnuť viac ako 30% pre odrodu Ugni Blanc to je maximálne 25%. 

Farba
Ružové / Rosé
Podľa príležitosti
Archívne víno
Teplota servírovania
10‑12 °C
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Provensálsko
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Hydina

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Ružové víno Les Clans Rose Château d’Esclans 2014

Krátky popis

Výrobca : Chateau d Esclans Krajina : Francúzsko Oblast : Cotes de ProvenceFarba : Ružové Zb.cukor : Suché Objem : 0,75l Odroda : Grenache a Vermentino
  • 57.60€

  • Bez DPH: 48.00€

Súvisiace produkty

Chateau D Esclans Garrus Rose Provensálsko

Chateau D Esclans Garrus Rose Provensálsko

Víno vyhlásené za najlepšie ružové víno sveta!!!Garrus je víno produkované v limitovanom množstve (i..

99.00€ Bez DPH: 82.50€

Štítky: Ružové víno, Les Clans, Rose, Château d’Esclans Raritné víno, James Suckling, Matthew Junkes,