• Gamay  Moulin-a-Vent Beaujolais Les Michelnos Louis Latour

Charakteristika Gamay

Celým názvom Gamay Noir à Jus Blanc, je najznamejšia hlavne kvoli oconému charakteru vín z Beaujolais. Väčšina vín z tejto odrody sú priamočiare, ľahké vieže vína s malym obsahom trieslovín a sviežou kyselinkou. Okrem Beaujolais sa výrazne presadzuje v Maconnais, kde tvorí väčšinu vín Macon Rouge. Mimo burgundska sa dá najsť na Loire kde sa používa na výrobu ľahkého ružového vína v apeláciach ako Saumur a Anjou.  


Apelácia Moulin-a-Vent

Pomenovaný podľa mlynu ktorý sa nachádza na najvyššom mieste celej apelácie. Moulin a Vent  je považovaná za Krála  všetkých Cru v Beaujolais . Nachádza sa na samom severe oblasti regiónu, pričom susedí s ďalšími dvomi cru a to Fleurie a Chenas. Vína z Beaujolais sú vždy ľahké , svieže a neviazané s bohatou vôňou po kôstkovom alebo lesnom ovocí. Predstavujú svetový štandard pre vína ktoré majú nízky obsah trieslovín a sviežu kyselinku, za čo vďačia jedinečnej odrode Gamay. Najznámejšie pochádzajú z 10 obci ktoré tvoria najlepší terroir na samom juhu Burgundska. Všetkých 10 Cru : Brouilly, Chénas, Chiroubles, Cote de Brouilly, Fleurie, Juliénas, Morgon, Moulin à Vent, Régnié a Saint Amour.


Veterný mlyn (moulin) – stojaci vo výške 278 metrov, obklopený vinicami – je klasifikovaný ako historická pamiatka. Stelesňuje prestíž a hrdosť malého označenia, rozprestiera sa na území dvoch obcí a ťaží z homogénneho terroiru. Po niekoľkých rokoch sa vo vínach Moulin-à-Vent vyvinú arómy kosatca, zvädnutých ruží, korenia a zrelého ovocia s tónmi podrastu a hľuzoviek, čím sa získajú tanínové, štruktúrované vína. Keď sú mladšie, sú kvetinové a ovocné, s fialovou a čerešňovou vôňou. Na rozdiel od ostatných označení nehľadajte obec "Moulin-à-Vent" na mape, nenájdete ju! Vinice, ktoré produkujú toto označenie, sa totiž nachádzajú v obciach Romanèche-Thorins (71) a Chénas (69). Ale potom, odkiaľ pochádza toto meno?


Ponorte sa do srdca histórie vín Moulin-à-Vent, najjedinečnejšie ho Beaujolais cru...Burgundsko / Bourgogone 

Spolu s Bordeaux najznamejšia vinohradnícka oblasť vo Francúzsku. S rozlohou 30 000 hektárov viníc, produkuje ani nie 1/3 objemu čo Bordeaux. Celá oblasť sa dá rozdeliť do niekoľkých sub regionov, v ktorých sa dorábajú vína s jedinečným charakterom. Cote d'Or  ( Cote de Nuits Cote de Beaune ), Cote Chalonnaise a Maconnais sa nachádzajú v centrálnej časti admninistratívneho regionu Burgundsko.  Chablis  sa nachádza v departmente  Yonne a má blišie k Champagne ako k Beaune.  Samostatnou časťou Burgundska je Beaujolais, ktoré patrí do departmentu Rhône-Alpes. Odrodová skladba v Burgundsku je naviazaná hlavne na 2 odrody a to Chardonnay a Pinot noir.  Medzi vedlajšie odrody patria : Aligoté a Gamay. Mimo týchto najznamejších odrôd sa tu pestuje aj César a Sauvignon blanc. 

  Clasifikácia v Burgundsku 

Existujú 4 kategorie ktoré sú priamo naviazané na vinohrad kde sa hrozno dopestuje

Grand Cru ( veľké cru )

Najlepšie polohy na pestovanie hrozna, 100% suriviny musí pochádzať z vinohradu ktorý je uvedený na etikete. 

32 vinohradov ktoré možu udávať názov s prívlastkom Grand Cru: Dedina  Gevrey Chambertin má vinohrady : Le Chambertin, Chambertin Clos de Bèze, Mazis-Chambertin, Latricières-Chambertin, Ruchottes-Chambertin, Griottes-Chambertin, Chapelle-Chambertin a Charmes-Chambertin. Morey St. Denis má vinohrady : Clos.St-Denis, Bonnes Mares, Clos de la Roche, Clos des Lambrays a Clos de Tart. Chambolle Musigny má vinohrady : Musigny a Bonnes Mares. Vougeot  má vinohrad : Clos du Vougeot. Vosne Romanée má vinohrady : Romanée-ContiLa Tâche, Richebourg,  Romanée Saint-Vivant,  Romanée a La Grande Rue . Flagey-Echézeaux má vinohrady : Echézeaux a Grands-Echézeaux. Chablis má vinohrady :Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos, Blanchot, Bougros a La Moutonne

Premier Cru ( prvé cru )

Celkom 585 vinohradov má štatút Premier cru, a tvoria necelých 18 % produkcie Brugundska.

Medzi nájznámejšie patria : Gevrey Chambertin s vinohradmy: Clos St Jacques a Aux Combottes. Morey St. Denis  s vinohradmy : Les Ruchots a La Bussière. Chambolle Musigny s vinohrady : Les Amoureuses a Les Beaux-Bruns. Vosne Romanée  s vinohrady : Aux Raignots,  Les Chaumes, Les Suchots,  Aux Brûlées, Les Beaux Monts a Combe Brûlée. Nuits St Georges  s vinohradmy : Les Cailles, Les Vaucrains, Les St Georges, Aux Murgers a Aux Boudots. Chablis s vinohradmy : Berdiot, Côte de Vaubarousse, Fourchaume, Les Fourneaux, Mont de Milieu, Montée de Tonnerre, Vaucoupin, Beauroy, Chaume de Talvat, Côte de Léchet, Côte de Jouan, Les Beauregards, Montmains, Vau de Vey, Vaillons, Vosgros a  Vau Ligneau. 

Village Appellacion 

44 Appelácií možu uvádzať názov obce na prednej etikete. Tvoria viac než 37% celej produkcie Burgundska. Najznámejšie sú Beaune, Chablis, Mersault a iné 

Regionálne vína 

Môžu niesť názov  Bourgogne Blanc , Bourgogone Rouge , Bourgogne Rosé. Patrí sem aj Creémant de Bourgogone. Louis Latour


Louis Latour (tiež známy ako Domaine Louis Latour) je významný negociant a výrobca vína v Burgundsku. Väčšina portfólia vín sa vyrába z odrôd viniča Pinot Noir a Chardonnay. Spoločnosť bola založená v roku 1797 a dodnes je v rodinnom vlastníctve a prevádzke. Domaine má najväčšie vinohrady Grand cru zo všetkých výrobcov v Burgundsku. S približne 48 hektármi (118 ak) viníc má spoločnosť bohaté majetky po celom Burgundsku, ako aj na juhu Francúzska v regiónoch Ardèche a Var. Rodina Latourovcov pestovala hrozno už v 17. storočí v Aloxe-Cortone. Získali 125 akrov (50 ha) domény a vinárstvo Corton Grancey bolo postavené v roku 1834. Bol postavený na piatich úrovniach s cieľom vyrábať vína gravitačným prúdením, prvým svojho druhu vo Francúzsku. Zatiaľ čo väčšina vinohradov Louisa Latoura sa nachádza v Aloxe-Corton (26-ac z nich je vo vinici Corton-Charlemagne Grand Cru), spoločnosť vyrába vína aj v niekoľkých ďalších viniciach Grand Cru a a vinohrady Premier Cru vrátane viníc Le Montrachet Romanée-Saint-Vivant. Široká škála vín z Louis Latour sa vyrába na základe terroiru každého regiónu a vinohradníckeho pozemku. Červené vína sa kvasia vo francúzskych dubových kadiach pred strávením až 12 mesiacov v sude, zatiaľ čo kvasenie Chardonnay sa pred dozrievaním duba vykonáva v nehrdzavejúcej oceli. V roku 1979 Louis Latour získal podiely na rieke Ardèche v juhovýchodnom Francúzsku, aby vyrábal Viognier Chardonnay za dostupnejšie ceny. To isté sa stalo s Pinot Noir v regióne Var v juhovýchodnom Francúzsku. Louis Latour je distribuovaný do mnohých krajín po celom svete a je jedným z najľahšie rozpoznateľných výrobcov Burgundska. V roku 1997 bola spoločnosť prijatá do klubu Hénokiens, ktorý je určený výhradne pre spoločnosti, ktoré zostávajú v rodinnom vlastníctve, fungujú už viac ako 200 rokov a stále nesú meno zakladateľa. 


Teplota servírovania
14‑16 °C
Výrobca
Louis Latour
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Burgundsko
Zrecí potenciál
2-5 rokov

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Gamay Moulin-a-Vent Beaujolais Les Michelnos Louis Latour

Krátky popis

Apelácia Moulin-a-Vent je považovaná za krála všetkých Cru v Beaujolais . Nachádza sa na samom severe oblasti regionu, pričom susedí s dalšími dvomi cru a to Fleurie a Chenas. Vína z Beaujolais sú vždy ľahké , svieže a neviazané s bohatou vôňou po kvostkovom alebo lesnom ovocí. Predstavujú svetový štandart pre vína ktoré majú nízky obsah trieslovín a sviežu kyselinku, za čo vdačia jedinečnej odrode Gamay. Najznámejšie pochádzajú z 10 obci ktoré tvoria najlepší terroir na samom juhu Burgundska. Všetkých 10 Cru : Brouilly, Chénas, Chiroubles, Cote de Brouilly, Fleurie, Juliénas, Morgon, Moulin à Vent, Régnié a Saint Amour.
  • 19.30€

  • Bez DPH: 16.08€

Štítky: Gamay, červené víno, Francuzsko, Francuzske vino