• Chateauneuf du Pape Rouge Magnum 1,5 L 2016 Château de la Gardine

Víno je cuvée troch najznámejších odrôd Rhôny (Vallée du Rhône)  60%  je Grenache noir, 15% Mourvédre  a 20%  Syrah  (Shiraz) a 5% Muscadrin. Hrozno pochádza z vinohradov ktorých vek dosahuje v priemere až 50 rokov. Hlavnou zložkou pôdy sú tri hlavné typy pôd a to : Veľké okrúhle kamene známe aj ako galets roulés , vápenec a Miocéne - pieskovcovo ílovitá pôda. Orientácia svahov je juho východná pričom nadmorská výška je od 40 do 100 m.n.m. Zásluhou rozmanitej pôdnej štruktúry a jedinečného terroiru sú výsledné vína s jedinečným charakterom a dobrou harmóniou.


Charakteristika vína

Intenzívna fialovo- rubínová farba, ktorá časom postupuje do tehlovej.  Expresívna  vôňa je plná lesného ovocie ako napríklad ostružiny. V mladosti je dominantná aróma praženej kávy. Plná chuť je dobre štruktúrovaná a s vybalansovanými trieslovinami. Víno je vhodné podávať po 2 hodinovej dekantácii. Vhodne doplní noblesné pokrmy z červeného mäsa ako napríklad Steaku Diane alebo k divine

Archivácia vína

Vína Chateauneuf du Pape Château de la Gardine sa vo vhodných ročníkoch (2016,2015,2012,2007) zlepšuje až 15 rokov od zberu  .

Pri optimálnych podmienkach pri teplote do 12 stupňov Celzia a vodorovnej polohe a vlhkosti okolo 70%. 


Výroba

100% ručný zber do malých debničiek. Syrah / Shiraz sa oberá v  dvoch etapách kvôli optimálnej zrelosti. Následné sa oberajú zvyšné odrody a to Grenache noir a Mourvédre.  Vinifikácia vína Générations Gaston-Philippe je rovnaká ako pri Cuveé Tradition, rozdiel je iba pri výbere hrozna na Cuvée a čas.

Po niekoľko stupňovej selekcii na triediacom stole, sa hrozno ochladí. Pričom Grenache / Garnacha je stredom zmesi vďaka plnej a ovocnej chuti , Syrah je základom vôneMourvédre pomáha udržať sviežosť a podporuje dlhovekosť vína. Väčšina ročníkov sa víno odstopkovala na 100% a tak víno neobsahuje nepríjemné trpké triesloviny. Klobúk (cap)  sa počas alkoholovej fermentácie ponára a to 2 krát počas dňa. Jablčno-mliečna fermentácia prebieha v betónových nádobách. Posledné školenie prebieha v nových dubových sudoch a to po dobu 14 až 18 mesiacov.

Výrobca

Francúzske vinárstvo Chateau de la Gardine pochádza z údolia Rhôny a patrí medzi najstaršie firmy produkujúce svetoznáme vína Châteauneuf-du-Pape. 


Prvá písomná dokumentácia pochádza ešte z 18. storočia, pričom v roku 1945 bolo Chateau de la Gardine odkúpené obchodníkom v vínom / négociantom Gastonom Brunelom. Jedinečným znakom vinárstva je unikátny tvar fľaše, ktorý už viac ako 100 rokov slúži proti falzifikátom. V súčasnosti má vinárstvo viac ako 52 hektárov viníc v okolí mesta Châteauneuf-du-Pape. Viac ako 92 % vinohradov slúži pre modré muštové odrody :  Cinsaut, CounoiseGrenache noirMourvèdre, Muscardin, Piquepoul noirSyrah, Terret noir a Vaccarèse . 8% plochy viníc patrí pre : Bourboulenc, Clairette blanche, Clairette rose, Grenache blanc, Grenache gris, Picardan, Piquepoul blanc, Piquepoul gris, a Roussanne.  Najstaršie vinice sú ešte z roku 1925.  

Mimo najznámejšej apelácie južnej časti Rhôny má Chateau de la Gardine zastúpenie aj v apeláciách severnej časti Rhôny ako napríklad : Saint-Joseph, Hermitage ,Crozes-Hermitage , Condrieu,  Cote Rotie a Cornas. Všetky vína z týchto apelácii sa predávajú pod etiketou 
Brunel de le Gardine a sú tvorené na báze ako  négociant.

V južnej časti sa zameriava okrem Châteauneuf-du-Pape aj na : Rasteau, Gigondas, Cairanne, Vacqueyras, Rasteau Vin Doux Naturel, Cotes du Rhone a Lirac.

V roku 1998 kúpila rodina Brunel  statok v Château Saint Roch spolu so 40 hektármi viníc v apelácii Liarc. Biele, ružové ale hlavne červené vína z unikátneho terroiru  Liracu získali obdiv aj najznámejšieho kritika Roberta Parkera

Vinohradnícka oblasť údolie Rhôny

Najstaršie vinohradnícka oblasť celého Francúzska, sa rozprestiera v údolí rieky Rhôna. Na severe ju ohraničuje mesto Lyon a na juhu stredoveké mesto Avignon.Už okolo roku  600 pred n.l. tu greci založili prvé vinice a dopomohli tak ku rozmachu poľnohospodárstva a vinohradníctva ako tekého. Následne na túto tradíciu nadviazali Rimania ktorý založili prvé vinohrady v severnej časti Rhôny okolo dnešných apelácii ako Hermitage a Côtie-Rôtie. Kvalita vín z týchto oblastí bola natoľko výnimočná že červené vínaHermitage a Côtie-Rôtie sa používali na obohatenie najväčších vín Bordeaux a Burgundska.  


Hlavné odrody Rhôny 

Grenache noir ( Garnacha Tinta, Garnatxa, Lladoner, Tinto Aragones, Cannonau, Alicante, Granaccia, Tocai Rosso) 

Odroda  modrá muštová odroda ktorá je rozšírená po celom svete, predovšetkým vo Francúzsku, Portugalsku, Taliansku, Španielsku, USA a Austrálii. Nenáročná na polohu a odolná voči extrémnemu teplu je najpoužívanejšia na výrobu ovocných vín s relatívne vysokým obsahom alkoholunízkej kyseline a s  harmonickými trieslovinami. Čisto odrodové vína majú ovocnú vôňu po lesnom ovocí ako napríklad : černice, maliny a ostružiny. Prémiové vína môžu mať arómu aj po orientálnom korení, káve a  tabaku. Pôvod odrody je neznámy ale je považovaná za jednu z najstarších odrôd ktoré poznáme. Prešla niekoľkými mutáciami takže môžeme sa stretnúť s nekonečným počtom variácií, najznámejšie sú Grenache blanc,gris,rosé alebo aj Rioja. Najpodstatnejšie oblasti na pestovanie sú predovšetkým v južnej časti Rhôny: Gigondas, Côte du Rhône a Chateauneuf-du-Pape.


Mourvèdre (Monastrell, Mataro) 

Známa predovšetkým z juhu Španielska , kde je hlavnou odrodou pre červené vína z apelácii Alicante,  Almansa, Costers del Segre,  Jumilla,  Penedés,  Valencia a Yecla. Vo Francúzsku ju poznajú hlavne ako Mourvede ( Provensálsko ) , Catalan ( Rhôna ) ,  Balzac Noir ( Južná čast Rhony ) . V novom svete dominuje hlavne v Austrálii v oblasti Barossa Valley kde je fľašovaná ako Mataro . Tejto odrode prospievajú teplé oblasti Stredomoria kde dosahuje optimálnu vyzretosť.  Vína z odrody Monastrell / Mourvèdre sú vždy plné s vôňou prezretého lesného ovocia , korenia a byliniek.

Syrah ( Shiraz, Hermitage, Antourenein noir, Candive, Entournerein, Hignin noir, Marsanne noir ) 

Modrá muštová odrôd, ktorá je rozšírená po celom svete. Najznámejšie vína pochádzajú z údolia Rhôny. Na severe Rhôny sa Syrah používa do Cuvée s Viognierom pri Apelácii Côte Rôtie,Cornas alebo ako Hermitage. Víno ma intenzívnu, fialovo-rubínovú farbu , plné telo a ovocný charakter. Syrah ma menší obsah trieslovin ako Cabernet Sauvignon takže nepotrebuje dlhodobé vyzrievanie vo fľaši alebo kupážovanie s inými odrodami. Podľa terroiru sa aromatický profil môže meniť a pri vínach zo starého sveta sa vyskytujú animálne tony ako koža, mäso alebo aj slanina. Výnimočné vína prechádzajú školením v dreve čo podporuje komplexnosť vína o dymový charakter. Vína z nového sveta ako Austrália alebo Argentína sú plné prezretého lesného ovocia a čokolády. 

Historia 

Prvé vinice v oblasti Chateauneuf du Pape boli obrábané Rimanmi. Historické pozostatky z Rímskeho obdobia v tejto oblasti sa tu nachádzajú dodnes, medzi najznámejšie patri Rímsky amfiteáter v meste Orange. Samotný názov Chateauneuf du Pape znamená nový domov pápeža . 

Kvôli nezhodám s Králom Francúzska sa v roku 1309 pápež presťahoval do Avignonu. 8 pápežov malo nový domov v južnom Francúzsku, táto situácia trvala až do roku 1378. Prvý pápež ktorý sa presťahoval do Avugnou bol pápež Clement V. Clement V bol milovník vína a práve pri jeho pobyte v Bordeaux  vznikol názov pre známe Chateau Pape Clement Pessac Leognan. Pôvodný  názov dediny  Chateauneuf Calcernier alebo aj Castronovo Calcernarium (okolo roku 1200), je odvodený od miestnych vápencových lomov. Trvalo viac než šesť storočí kým  sa uzákonil dnešný názov Chateauneuf du Pape a tak oficialne až od roku 1893 sa oblasť nazýva Chateauneuf du Pape. V tomto období bolo všetko víno vyrábané cirkvou. Pápež Clement 5. sa zaoberal viac vinohradníctvom ako samotnou výrobou vína, pričom je známe že preferoval viac vína z Burgundska na úkor vín z Rhôny. Až papež Ján XII, presadil nové princípi pri pestovaní vínnej revy v oblasti. Pravé tieto zmeny prispeli k rozmachu vín ktoré boli známe ako Vin du Pape. Od roku 1344, 45% produkcie hrozna z oblasti Chateauneuf du Pape bolo určených na výrobu vína, pričom väčšina dnešných vinohradníckych oblastí v tomto období bola zameraná na pestovanie obilia. Napriek odchodu Pápeža do Ríma, ostalo vinohradníctvo dôležitým odvetvím v Chateauneuf du Pape. Ďalšia významná zmena prišla až v roku 1866 keď  do regiónu prišla Phylloxera, dávno pred Bordeaux alebo Burgundskom. Historický prvý nález Phylloxery bol v obci Sorgues, ktorá spadá do Apelácie Chateauneuf du Pape. Po roku 1880 ostalo v regióne iba necelých 220 hektárov viníc. Náklady na vysadenie nových viníc boli extrémne vysoké čo sa podpísalo na množstve výrobcov, ktorý neboli schopný ekonomicky udržať produkciu. Okolo roku 1900 bolo v oblasti obrábaných necelých 700 hektárov viníc. Veľké množstvo vína bolo predané do Burgundska kde sa používalo ako  prídavok do vín z odrody Pinot noir na  zlepšenie farby a štruktúry. 

Prvé hranice ktoré určovali oblasť odkiaľ môžeme pochádzať víno Chateauneuf du Pape boli určené až v roku 1919. 5 rokov na to požiadalo o uznanie apelácie Chateauneuf du Pape AOC. Vznik apelácie sa datuje do roku 1936 kedy INAO, Institut National des Appellations d’Origine uznalo nielen hranice apelácie ale stanovilo aj presné požiadavky na vinohradníctvo a výrobu vín s názvom Chateauneuf du Pape. 

Bolo určené že najdôležitejší faktor bude Terroir a následne sa k oblasti okolo mestečka Chateauneuf du Pape  pričlenia aj obce Orange, Courthezon, Sorgues a Bedarrides.

Ďalšie regulácie boli v podobe  viniča , 15 rôznych odrôd bolo uzákonených pre apeláciu. Hustota výsadby musí byť medzi 2500 a 3000 krov na hektár. Vinič musí mať minimálne 4 roky aby mohla byť zberaná úroda a povolený je iba ručný zber. Zavlažovanie nesmie byť viac ako 2 krát do roka, pri výnimočných rokoch sa udeľuje výnimka. Minimálny obsah alkoholu je stanovený na 12,5%, chaptalizácia nie je povolená .  


Francúzske víno


Francúzsko, ktorému v nemalej miere pomáha nádych frankofílie medzi väčšinou milovníkov vína, sa napriek tomu môže pochváliť niektorými z najväčších vinárskych oblastí a referenčnými vínami na svete. Francúzsko, domov BordeauxBurgundska a Champagne, je pravdepodobne najdôležitejšou vinárskou krajinou na svete. Po stáročia vyrábala víno vo väčšom množstve – a údajne vyššej kvality – ako ktorýkoľvek iný národ. Víno je zakorenené vo francúzskej kultúre takmer na všetkých úrovniach spoločnosti; je to nápoj elity aj obyčajných ľudí a kľúčový symbol rímskeho katolicizmu, väčšinového náboženstva vo Francúzsku.

Trvalou príťažlivosťou francúzskeho vína však nie je nevyhnutne jeho objem alebo prestíž, ale skôr rozmanitosť dostupných štýlov. Preferencie spotrebiteľov sa v priebehu storočí zmenili a podporili vývoj nových štýlov vína z terénu a odrôd viniča, ktoré majú francúzski vinári k dispozícii. Červené, biele, ružové, sladké, suché, šumivé, opulentné, strohé, minerálne voňavé, ovocné – francúzske vinice vyrábajú vína, ktoré zodpovedajú každému z týchto deskriptorov. 


Terroir a hrozno

Od žulových kopcov Beaujolais až po slávne kriedové svahy Chablis a štrky Médocu, miesta, na ktorých boli vybudované francúzske vinice, sa považujú za životne dôležité a sú jadrom konceptu terroir. Terroir regiónu určuje odrody viniča používané na výrobu tradičných vín. V časoch pred efektívnym pestovaním viniča pestovali vinohradníci všetko, čo najlepšie vyhovovalo miestnej pôde a podnebiu, pričom si vyberali z (často obmedzeného) výberu odrôd viniča, ktoré mali k dispozícii. 

Vzťah medzi francúzskymi vinárskymi oblasťami a ich kľúčovými odrodami sa teda prirodzene vyvíjal počas mnohých storočí, čoho príkladom je úzky vzťah medzi Pinot Noir a Burgundsko. Tam, kde sa odroda používala vo viacerých regiónoch, prirodzene sa vyvinul aj štýl (štýly) vína, ktoré vyrába v každom z nich. Porovnajte napríklad rozdiel medzi Chardonnay v Champagne (svieže, kyslé, kyslé, šumivé) a v Mâcone (guľatejšie, zrelšie, bohatšie, tiché). 

Klíma

Rozmanitosť francúzskeho vína je čiastočne spôsobená širokou škálou podnebia v krajine. Šampanské, jeho najsevernejšia oblasť, má jedno z najchladnejších podnebí na svete vinohradníctva – v ostrom kontraste s teplým a suchým údolím Rhôny vzdialeným 560 km na juhovýchode.


Bordeaux na juhozápade má prímorské podnebie silne ovplyvnené Atlantickým oceánom na západe a rôznymi riekami, ktoré sa vinú medzi jeho vinicami. Východné regióny ako Burgundsko a Alsasko majú ďaleko od akéhokoľvek oceánskeho vplyvu kontinentálne podnebie s teplými, suchými letami a chladnými zimami.

Na hlbokom juhu Francúzska sa Provensálsko a Languedoc-Roussillon tešia jednoznačne stredomorskému podnebiu, ktoré sa vyznačuje horúcimi letami a relatívne miernymi zimami. Juhozápad je však ovplyvnený stredomorským a atlantickým podnebím (je geografickým medzitým – často vyjadreným v štýle a zložení vín).

Topografia

Geológia a topografia skutočne zohrávajú rovnako dôležitú úlohu v rozmanitosti francúzskeho vína. Veľký počet nezávisle uznaných vinárskych oblastí a podoblastí v krajine odráža širokú škálu pôdnych typov – a krajiny, ktorá ich vytvorila.


Tie sa tiahnu od hôr a kopcov na východe, v ktorých sa nachádzajú regióny Savojsko a Jura (a ďalej na juh, menej známe IGP Alpes-Maritimes a Alpes-de-Haute-Provence) do nízko položených krajín na západe, vrátane dolného údolia Loiry (a ako Muscadet) a väčšieho regiónu Cognac južne od Loiry a severne od Bordeaux.


Každý región a pod región možno definovať podľa jeho osobitných zemepisných vlastností, ktoré zase vytvárajú špecifické vlastnosti vín, ktoré sa v ňom vyrábajú. Rovnako ako vo väčšine vinohradníckych oblastí, mnohé vinohradnícke oblasti nasledujú alebo susedia s aluviálnymi systémami a riekami, pričom kombinujú priaznivú geografiu a v minulosti aj obchodnú dopravu.Loira – najdlhšia francúzska rieka – nie je výnimkou, ktorá má pôvod na centrálnej náhornej plošine a vo viniciach Auvergne, preteká takzvanou Hornou Loirou (a jej vlajkovými loďami Sancerre a Pouilly-Fumé), potom sa stala údolím Loiry (Touraine a Anjou) a potom zahŕňa Muscadet a menšie Vendée-Poitou.


Dokonca aj na juhozápade je veľká časť významu Bordeaux spôsobená jeho polohou na pobreží, kde sa stalo základňou pre svojich susedov proti prúdu rieky, vrátane Bergerac na rieke Dordogne a Côtes de Duras (a niekoľko regiónov juhozápadného Francúzska) na Gironde.


Apelácie 

Francúzsky apelačný systém bol vytvorený začiatkom 20. storočia a odvtedy bol napodobňovaný v mnohých ďalších krajinách. Tento zložitý systém právnych predpisov v konečnom dôsledku definuje každú vinársku oblasť a jej hranice a ukladá prísne pravidlá týkajúce sa vinárskych postupov.


Jej kľúčovými cieľmi sú ochrana názvov francúzskych vín a zaručenie kvality a pôvodu samotných výrobkov. Žiadna iná krajina nerozvinula svoj apelačný systém v takom rozsahu; od roku 2023 existovalo viac ako 350 kontrolovaných označení pod titulmi AOC a ďalších 75 titulov Vin de Pays/IGP.

Kľúčovým faktorom pri vývoji komplexnej, komplexnej kategorizácie francúzskych vínnych štýlov a úrovní kvality je ich samotný objem a rozmanitosť, ako je uvedené vyššie. Každý rok krajina vyprodukuje viac ako 50 miliónov hL vína (6500 miliónov štandardných fliaš) z približne 1,9 milióna akrov (775 000 ha) viníc.

Apelácia
Châteauneuf-du-Pape
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Rhôna
Zrecí potenciál
5+ rokov
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chateauneuf du Pape Rouge Magnum 1,5 L 2016 Château de la Gardine

Krátky popis

Víno je cuvée troch najznámejších odrôd Rhôny (Vallée du Rhône) 60% je Grenache noir, 15% Mourvédre a 20% Syrah (Shiraz) a 5% Muscadrin. Hrozno pochádza z vinohradov ktorých vek dosahuje v priemere až 50 rokov. Hlavnou zložkou pôdy sú tri hlavné typy pôd a to : Veľké okrúhle kamene záme aj ako galets roulés , vápenec a Miocéne - pieskovcovo ílovitá pôda. Orientácia svahov je juho východná pričom nadmorská výška je od 40 do 100 m.n.m. Zásluhou rozmanitej pôdnej štruktúry a jedinečného terroiru sú výsledné vína s jedinečným charakterom a dobrou harmoniou.
  • 100.00€

  • Bez DPH: 83.33€

Štítky: Chateauneuf du Pape, Luxusné vino, Rhône vino, Víno v krabičke, Grenache, Mourvédre, Syrah, Shiraz, Chateau de la Gardine,