• Chardonnay Reserva Stellenbosch 2014 Eikendal

Biele suché víno 100%  Chardonnay.  Hrozno sa zberalo pri chladných teplotách, bolo spracované za studena aby sa zachovali prirodzené kvality hrozna. Mušt bol niekoľko hodín v kontakte so šupkami, prefiltrovaný a fermentovaný pri nízkych teplotách v nerezových nádržiach. Víno zrelo dubových barikoch.

Charakter
:
Elegantné víno, ktoré si zaslúži bližšie preskúmanie. Mok má elegantnú prašnú mineralitu doplnenú arómou limetiek a grepu. Chuť je jemná a okrúhla s jemnou kyselinkou a krásnym ovocím. Barik dodal vínu jasnú štruktúru a sofistikovanosť.

Víno a jedlo:
Vychutnajte s jemne grilovaným lososom, pečenou hydinou alebo samotné.

Teplota podávania:

12 - 14 C  v menších pohároch na biele víno

Odroda Chardonnay 

Najznámejšia odroda sveta, rovnako rozšírená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavna biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatňuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regiony Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vpyiv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinku, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regionov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska

sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štýl týchto vín sa používa na doplnenie ďalších odrôd ako napríklad Viognier alebo Sauvignon


 
Oblasť Stellenbosch 
Najväčšia a najdoležitejšia vinohradnícka oblasť celej Južnej Afriky. S polohou k falošnému zálivu ma najvhodnejšiu polohu pre optimáne klimatické podmienky. Celá oblasť Stellenbosch je rozdelená na 5 menších častí - subregionov ( wardov) . Simonsberg - Stellenbosch sa nachádza na severo-západe od centra mesta Stellenbosch. S nadmorskou výškou cez 450 metrov nad morom, tu dominujú medzinárodné biele odrody ako Chardonnay Sauvignon blanc. Oblasť Bottelary je situovaná na juhu celého regiónu, pričom dominujú tu červené odrody ako Syrah / Shiraz a Cabernet Sauvignon. 
Devon Valley severne od centra Stellenboschu ma rozmanitú topografiu vďaka ktorej sa tu darí rozmanitému spektru vín. Rovnaké podmienky najdeme aj v susednej oblasti (warde ) Papegaaiberg,čo v preklade znamená papagají vrch.Jenkershoek Valley leži severo-východne od mesta Stellenbosch, vinice sú tu umiestnené na svahoch a v údolí. Hlavné odrody tu tvoria Cabernet Sauvignon a Cabernet franc.


Juhoafrická republika

História vinohradníctva a vinárstva v Južnej Afrike siaha do roku1659, kedy bolo vyrobené prvé stolové víno. Jan. van Riebeeck zakladateľ Cape Townu na to použil odrody dovezené z Francúzska.1685 bolo založené prvé vinárstvo v oblasti f Constantia. Další rozmach nastal v roku 1688 kedy do Juhoafrickej republiky prišli francúzsky Hugueonty  a založili tu oblasť Franschhoek v preklade Francúzsky kút. 1886 postihla celu krajinu Phylloxera. Prvé vinohradnícke družstvo vzniklo v roku 1918 pod názvom KWV a zameriavalo sa skôr na destiláciu brandy.

V súčastnosti je povolených 82 odrôd na výrobu stolových vín. Na prvom mieste v rozlohe je Chenin blanc , tu známy pod menom Steen. Nasledujú Cabernet Sauvignon,Colombard,Chardonnay,Sauvignon blanc, Merlot, Shiraz a Pinotage. 

Vinohradnícke oblasti WO - WINE ORIGIN.

Víno musí byť 100% z 1 vinohradníckej oblasti, minimálne 85% musí byť v odrody na etikete.  

Systém zavedený v roku 1973 kde sa nachádzajú 4 kategórie 

Geografic unit : Western Cape, Northern Cape, Eastern Cape, KwaZulu-Natal a Limpopo

Region : Boberg, Breede River Valley, Cape South Coast, Coastal Region, Klein Karoo, Olifants River, 

Distric :

Ward


,,Estate,, udáva že víno bolo dopestované, spracované a naflašované v jedom a tom istom vinárstve.

,,Single vineyard,, víno zo samostatného vinohradu ktorý nieje väčší ako 6 hektárov.


Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Stellenbosch
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Hydina

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chardonnay Reserva Stellenbosch 2014 Eikendal

Krátky popis

Elegantné víno, ktoré si zaslúži bližšie preskúmanie. Mok má elegantnú prašnú mineralitu doplnenú arómou limetiek a grepu. Chuť je jemná a okrúhla s jemnou kyselinkou a krásnym ovocím. Barik dodal vínu jasnú štruktúru a sofistikovanosť.
  • 20.70€
  • 9.90€

  • Bez DPH: 8.25€

  • 6 alebo viac 18.99€

Štítky: Chardonnay, Stellenbosch, Južná Afrika, Reserva, Barikové vino, Biele barikové vino, Výpredaj vína