Víno má vôňu zrelej broskyne, citrusových plodov a vanilky. Víno má tropický charakter a v chuti sa nachádza exotické ovocie. Víno je plné s dobrou harmóniou kyselín a alkoholu. V nadmorskej výške takmer 5 000 stôp na andskom úpätí sú vápenaté pôdy vinice Adrianna a chladné podnebie zasľúbenou krajinou Chardonnay. Ovocie z vinohradu Adrianna má čistotu chutí a mineralitu, ktorá je typická pre túto vinicu a nenájdete ju nikde inde v Mendoze. Neďaleký štrkom pokrytý vinohrad Domingo tvorí 20% zmesi. Celé strapce sa lisujú a potom 100% fermentujú v 500 l sudoch z francúzskeho duba s prírodnými kvasinkami pri nízkych teplotách. 12-24 dní fermentácie. Obušok (nízky režim). Divoké kvasinky. 30% nepodlieha jablčno-mliečnej fermentácii. Starnutie: 14 mesiacov vo francúzskom dube (v kontakte s kalmi). Sudy prvého, druhého a tretieho použitia.

Vinica Adrianna: 4 757 stôp (1 450 m). Gualtallary District, región Tupungato, údolie Uco, Mendoza, Argentína. Aluviálne, štrkové s vápencovými usadeninami v ornici. Časť 1.

Vinica Domingo: 3 675 stôp (1 120 m). Povrch je úplne pokrytý štrkom. Aluviálna ornica je hlinitá s vápencovými usadeninami 30 cm (11,8 palca). Výber rastlín: Dijon Clones a Selección Mendoza. klon 7. 

Catena Alta je zhromaždenie historických radov v štátnych viniciach rodiny Catena. Zmes týchto historických radov, rovnako ako kombinácia zvukov, ktoré vytvárajú symfóniu, nám dáva vysoko aromatické a elegantné víno, ktoré hovorí za terroir a vinič, o ktorý sa starali štyri generácie rodiny Catena. "Alta" znamená v španielčine vysoká. Týka sa to vysokohorských vinohradov, z ktorých pochádza hrozno, a špičkových vín, ktoré sa vyrábajú z tohto špeciálneho hrozna.Jancis Robinson MW ,, Dosť bohatosti na nos a potom minerálne vrstvy a trochu zelene. Ten dobrý argentínsky klon Chardonnay? Dymové, s hĺbkou niektorých kalifornských Chardonnays a väčšou kyslosťou. Celkom dobrá hodnota.,, 

The Times ,, Divoké kvasinky a menej dub vytvárajú krémové, blatníkovo zlaté Chardonnay s jemným, zdvihnutým citrónovým ovocím. ,, Jane MacQuittyová


Odroda Chardonnay 

Najznámejšia odroda sveta, rovnako rozšírená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavna biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatnuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regiony Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vpyiv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinku, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regionov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska

sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štyl týchto vín sa používa na doplnenie dalších odrôd ako napríklad Viognier alebo Sauvignon

Oblasť Mendoza 
Nachádza sa v centrálnej časti Argentíny,na severe hraničí s vinohradníckou oblasťou Catamarca a na juhu s  La Pampa a s Neuquén ktoré sú súčasťou Patagonie.
Samostatná Mendoza je súčasťou väčšej oblasti zvanej Cuyo, ktorá sa rozdeľuje na 3 časti : La Rioja na severe, San Juan v centrálnej časti a Medoza na juhu. 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdôležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 
Odkiaľ pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahnu až 40 stupňov Celzia. Nakoľko je oblasť Mendoza rozsiahla , ďalej sa delí na viac pod zón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir (Rulandské modré ). 


Bodegas Catena Zapata

Bodega Catena Zapata je jednou z popredných vinárskych usadlostí v argentínskej Mendoze. Spoločnosť bola založená v roku 1902 a stále je v rodinných rukách, je známa najmä svojimi bohatými, plnými červenými vínami vyrábanými z Malbecu.
OceneniaDecanter Man of the Year, Wine Spectator Distinguished Service Award, Der Feinschmaker Award, Wine and Spirits a Wine Enthusiast Winery Awards.

"Nicolás Catena Zapata je muž vízie, vysokého intelektu, vždy zvedavý na druhých a na to, ako sa svet vyvíja. Bol nápomocný pri zmene argentínskej vinárskej scény viac ako ktokoľvek iný a posunul ju smerom k vysokej kvalite."
Barón Eric de Rothschild, Château Lafite


Vinárstvo sa skladá zo šiestich viníc v subregiónoch Luján de Cuyo, Tupungato a San Carlos v Mendoze, v nadmorských výškach od 3000 do 4750 stôp (920 až 1450 metrov) nad morom. Vinárstvo s nápadným tvarom pyramídy ovplyvneným mayskými vplyvmi sa nachádza v meste Agrelo, v Luján de Cuyo

Catena vyrába širokú škálu vín pod niekoľkými rôznymi etiketami. Najvyššou úrovňou je línia Catena Zapata, ktorá zahŕňa štyri samostatné vinohradnícke vína z dvoch rôznych vinohradov, Nicasia a Arianna, a Malbec Argentino, ktoré sa vyrába z hrozna vybraného z najlepších radov každého z nich. Línie DV Catena a Saint Felicien sú určené skôr na každodenné pitie a obe ponúkajú odrodové vína vyrobené z odrôd MalbecCabernet Sauvignon a Chardonnay


Alergény
Oxid siričitý
Alkohol
13,50%
Chuť a aróma
ananás
hruška
Mango
Farba
Biele
Krajina
Argentína
Objem
0,75l
Odroda
Chardonnay
Teplota servírovania
10‑12 °C
Výrobca
Bodega Catena Zapata
Charakter
Plné / Tažké
Zrecí potenciál
5+ rokov

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chardonnay Catena Alta 2021 Historic row Argentína

Krátky popis

Víno má vôňu zrelej broskyne, citrusových plodov a vanilky. Víno má tropický charakter a v chuti sa nachádza exotické ovocie. Víno je plné s dobrou harmóniou kyselín a alkoholu. Má životnosť do 6 rokov.
  • 39.00€

  • Bez DPH: 32.50€

Štítky: Chardonnay, Catena Zapata, Biele víno, Barikové víno, Vino