Blog

Nové vína z Nového Zélandu Clos Henri

Nové vína z  Nového Zélandu Clos Henri

Ponuku prémiových vín sme rozšírili o nové ročníky 2021 a 2022 z Vinárstva Clos Henri. 


Sauvignon Blanc Estate Marlborough 2022 Clos Henri Nový Zéland
Aróma Vás očarí zrelým ovocím, ktoré potom zaplaví aj Vaše chuťové kanáliky. Víno je príjemne svieže so suchým záverom. Vhodné na 2-3 ročné archivovanie. Servírujeme pri teplote 10-12°C.Podľa francúzskej tradície sú vinohrady vysadené na husto v menších skupinách, vďaka čomu sa víno lepšie štepí a okysličuje. Mladý vinič je umiestnení na ílovitej a štrkovej pôde z rieky Waihopai. 


94 bodov Cam Douglas Master Somelier


Sauvignon blanc Otira Single vineyard Clos Henri 2022 Nový Zéland
 Otira Clos Henri Sauvignon Blanc má arómy zrelého egreša a granadilly, ktoré sú typické pre Sauvignon Blanc z Marlborough. Svieži citrus spolu s minerálmi sprevádza na podnebí a zaplňuje ústa trvácnym koncom. Servírujeme pri teplote 10-12°C.


96  bodov  James Suckling


Sauvignon blanc WAIMAUNGA 2021 Clos Henri
Špeciálna pozornosť bola venovaná tomu aby na hrozno svietilo slnko, no zároveň muselo mať aj dostatok tieňa zo stromov aby sa predišlo spáleniu. Dlhé, chladné noci a horúce, suché dni zabezpečili optimálne podmienky pre predlžovanie záveru zrenia. Zber sa vykonal na konci apríla. Réva zaznamenala arómy citrusových kvetov a liči.


Rulandské modré Pinot Noir Waimaunga 2020 Clos Henri
Horúce dni a chladné noci zabezpečili maximálny rozvoj aróm a optimálnu vyzretosť trieslovín.
Výroba ,po studenom kúpeli, víno fermentuje v malých, otvorených, fermentačných nádobách s jemným premiešavaním kvôli rozvoju farby a trieslovín. Víno zreje vo francúzskych barikoch. 


96 bodov Cam Douglas Master SomelierNový Zéland
Na Novom Zélande sa nachádza niečo viac než 30 000 jektárov viníc, z toho viac ako 2/3 je vysadených bielymi odrodami ako Sauvignon blanc, Chardonnay a Pinot Gris. V modrých odrodách dominuje Pinot noir Cabernet Sauvignon.Vinohradnícke oblastisa rozprestierajú po dížke oboch ostorvoch.Rozdiel medzi najsevernejšiou oblasťou  Northland a najjužnejšou Central Otago je viac ako 1100km. Všetky vinohradnícke oblasti tažia z prímorského podnebia, žiaden vinohrad neleží dalej ako 80kilometrov od oceánu, pričom majú dostak slnečných dní a velký počet chladných nocí.
Na severnom ostrove sa nachádzajú vinohradnícke oblasti : 
Northland
Najsevernejšia oblasť, ktorá má iba 71 hektárov viníc.Dominujú tu odrody Chardonnay,Pinot Gris,Merlot a Syrah.
Auckland
Nachádza sa pri najväčšiom meste Nového Zélandu - Aucklandu,vdaka čomu je považovaná za najstaršiou oblasť celej krajiny.Prevládajú to vína z odrôd Cabernet Sauvignon a Merlot ktoré sa používajú do Bordeaux cuvée. Z bielych tu prevláda Chardonnay.
Waitkato
Malá oblasť ktorá nesie meno po údolí Waikato, zameriava sa hlavne na vína z burgundských odrôd : Pinot noir, Pinot blanc a Pinot Gris.
Bay of Plenty
Rovnaké podmienky ako Waitkato ale prevažujú tu odrody Cabernet Sauvignon a Sauvignon blanc.
Gisborne
Najteplejšia oblasť krajiny ktorá má najviac slnečných dní v roku a obvykle je tu najskôr oberané hrozno.Viac ako polovicu vinohradov tu zaberá Chardonnay.Nasleduje Pinot Gris, Sauvignon blanc a Gewürztraminer .
Hawke's Bay
Druhá najväčšia oblasť, ktorá má prvú zmienku o vinohradníctve odroku 1851.Ako jednej z mála oblastí Nového Zélandu tu prevládajú modré muštové odrody : Cabernet Sauvignon ,Merlot, Pinot noir a Syrah. S malým podielom Chardonnay.
Wairarapa (Martinborough)
Wairarapa v preklade z Maori jazyka znaméná lesknúca voda. Nachádza sa na samom juhu severného ostrova a je rozdelená na 3 podoblasti :
Masterton, Gladstone a Martinborough.  Viac ako polovica vinohradov tu je vysadená odrodou Pinot Noir.Doplnená o biele Riesling a Gewürztraminer .