• Rosé BODEGAS MEDRANO IRAZU Rioja 2022

Víno s  čírou, svetlo-ružovou farbou. Vo  vôni je zmes lesného ovocia a  citruových plodov.  Svieža kyselinka podporuje zamatový záver.


FINCA EL ENCINAL: Rozloha: 2 hektáre. Nachádza sa v nadmorskej výške 570 m na úpätí pohoria Sierra Cantabria. Vápnité ílovité pôdy, ktoré majú schopnosť zadržiavať živiny. Manuálna defoliácia sa vykonáva s cieľom predchádzať chorobám a podporiť dozrievanie severnej strany v júli a južnej strany v polovici septembra. Výsledkom sú elegantné a štruktúrované vína.

ZBER: Manuálne v škatuliach po 12 kg. Výber strapcov a bobúľ podľa veľkosti.

ODRODA: 50% Garnacha, 30% Tempranillo, 20% Viura

VINIFIKÁCIA: Hrozno zozbierané ručne, v momente optimálnej zrelosti, dovezené do vinárstva v malých boxoch a s chladiarenským transportom, aby sa zachoval celý aromatický potenciál. Po krátkej macerácii sa fermentuje pri nízkej teplote, aby nestratil farbu ani arómy.

ODSTUPŇOVANIE: 13 % obj.

VÝROBA: 12 000 fliaš

Oblasť Rioja DOCa 
Vína z oblasti Rioja sú s použitím dubu , a všetky pokusy zbaviť sa dreva pri školení vína sú odsudené na neúspech. Dub je základom povesti červeného vína a dôvodom, prečo sa stalo prvým a najväčším vínom Španielska.  Vinohrady v Rioje sa nachádzajú na území pozdlž rieky Ebro, medzi mestami Haro a Alfaro. Vinice lemujú všetky prítoky rieky Ebro. Ako napríklad Oja ktorá stojí aj za názvom tejto oblasti.
Drtivá väčšina vín Rioja sú červené vína, predovšetkým z odrod : Tempranillo a Garnacha Tinta . Dalšie modré muštové odrody sú : Graciano , Mazuelo, Maturana Tinto .  Pričom väčšina červených vín tvorí cca 70% Tempranillo ktoré dáva vínu buket , kyslost a potenciál zrenia. Tempranillo dozrieva približne 14 dní pred Garnachou a preto ma aj názov Tempranillo ( temprano znamená skorý )
cca 15 % Garnacha ktorá dá víno extrakt , telo a alkohol. Garnacha je rovnaká odroda ako Grenache záma z údolia rieky Rhona vo Francúzsku.
cca 7,5 % Graciano sa využíva kvoli jeho sviežosti a arome.
cca 7,5 Mazuelo je hlavná zložka farby a trieslovín vo vínach Rioja.
Rioja DOCa sa dá rozdeliť na 3 hlavne oblasti a to : Rioja Alta , Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Tempranillo ( Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais,Aragonez ,Tinta Roriz )

Je najpestovanejšia Španielská modrá muštová odroda, ktorá dáva plné a intenzívne vína. Názov je odvodený od Španielského ,,temprano,, čo v preklade znamená skorý, kedže Tempranillo dozreva väčšinou o niekoľko týždnov skorej ako iné španielske odrody. Tvorí väčšinu najznámejších Španielských vín ako napríklad Rioja alebo Ribera del Duero. Pri neutrálnom charaktere vhodne odzrkadluje Terroir a je vhodná na zcelovanie s inými odrodami ako napríklad Garnacha noir a Merlot. Aromatický profil je plný tmavého kôstkového ovocia : slivka , čerešna a višňa. Doplnené o korenie a zrením pribude koža a tabak. Vinárstvo Bodegas Medrano Irazu Rioja

Nachádza sa v najslavnejšej vinohradníckej oblasti Španielska. Rioja Alavesa . Vinohrady sa nachádzajú v obci Bilar ktorá sa nachádza na úpätí pohoria  Sierra de CantabriaTerroir je  tu podporený pôdou bohatou na íl a vápenec.  Oblasť sa nachádza  ktorá je pod vplivom dvoch podbení Stredozemné a  Atlantické. Medrano Irazu   je malé rodinévinárstvo kotré pordukuje len malú sériu vín    zameranú na  premiové červené vína z odrody Tempranillo. Okrem tradičnej  odrody Tempranillo sa vo vinohradoch nachádza aj biela verzia odrody Tempranillo blanco a červené Graciano. 
Vhodný syr
Taleggio
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Rioja

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Rosé BODEGAS MEDRANO IRAZU Rioja 2022

Krátky popis

Víno s čírou, svetloružovou farbou. Vo vôni je zmes lesného ovocia a citruových plodov.Svieža kyselinka podporuje zamatový záver.
  • 13.00€

  • Bez DPH: 10.83€

  • 6 alebo viac 9.99€

Štítky: Rosé, ružové, mladé víno, Rioja, Španielske víno, Rosato,