Blog

Prémiové Sauvignony od Clos Henri

Prémiové Sauvignony  od Clos Henri

V ponuke sú 2 nové Sauvignony z Nového Zélandu, zo samostatných vinohradov z oblasti Marlborough. Sauvignon  blanc Stones a Sauvignon blanc Clay sú vyrabané v limitovanom množste približne 800 flaš ročne. Vína prešli fermantáciou divokých kvasinek a sú vyzreiavné na kaloch po dobu 20 mesiacov.


Sauvignon blanc Stones 2019 Clos Henri
Víno intenzívnej žltej farby, s výraznou a zároveň elegantnou ovocnou vôňou, najmä plodov dule a fíg. Chuť vína je výborne štruktúrovaná, s celkovým hlbokým chuťovým vnemom s dlhým doznievaním s jemným  náznakom toastu. Víno je  100% odrody Sauvignon blanc ktorý  pochádza z najzanmejšej oblasti  Nového Zélandu - Marlborough.

Sauvignon blanc Clay 2019 Clos Henri

Víno z odordy Sauvignon blanc z oblasti Marlborough, Víno zlatistej farby, s bohatou vôňou ovocno-rastlinných tónov, najmä zelenej broskyne, marhule a lúčneho medu. Víno s výrazným chuťovým vnemom,  vábivými kyselinami a minerálnou dochuťou.Víno prešlo divokou frementáciou  v 600 litrových sudov z rakúskeho dubu. Následne vyzrievalo 20 mesiacov na jemných  kaloch. Víno Sauvignon blanc Clay  je nefiltrované a s minimálnym  zásahom. Hrozno pochádza z údolia Wairau Valley v najznamejšej oblasti Nového Zélandu. Priemerný vek viniča je 17 rokov, ktoré je obhospodarované bez zavlažovania. 


Odroda Sauvignon 
Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaune, Blanc Fume, Muskat-Silvaner, Fume blanc,Sauvignon Petit a Romorantin.  Podľa určitých zdrojov odroda vznika spontánim krížením ordôd Chenin blanc a Tramín. Najznámejšie vína pochádzajú z Francúzskej oblasti Loira. Čisto odrodové vína z apelácii Sancerre a Pouilly-Fumé sú vždy úplne suché, minerálne, harmonické a ovocnéTerroir ktorý vytvára rieka Loira a minerálne podložie je známe po celom svete a sú prototypom pre mnohé vína z iných oblastí sveta. V Bordeaux sa používa na biele cuvée v oblasti Graves kde sa doplňa o odrody  Semillon a Muscadelle . V prípade že sa vyskytne ušlachtilá plieseň Botrytis cinerea je hrozno spracované na prírodne sladké vína.  Napriek tomu že domovinou odrody je Francúzsko, najväčšie vinohrady sú práve v novom svete. Celá štvrtina svetovej plochy sa vyskytuje v USA v Napa Valley a Sonome. Rovnaké množstvo hektárov sa nachádza na Novom Zélande v najznámejšej krajine pre Sauvignon blanc. 
Marlborough je nielen najpodstatnejšia oblasť Nového Zéland ale aj najväčší region čo do množstva hektárov  so Sauvignonom. Oblasť je rozdelená do troch časti a to : Wairau ValleySouthern Valleys a Awatere Valley. V týchto oblastiach sa vyrábajú vína ktoré sú charakteristické vo arome a to hlavne po  zelenej paprike, egrešoch a trávy. Často sa referuje aj ako vôňa pyrazinu ktorá je často spojovaná s nedostatočne prezretým hroznom. Rovnaké charakteristické črty majú vína z dlaších regionov nového sveta ako čilské údolie Colchagua alebo argentínska Mendoza. Odorda je rozšírená aj v Strednej Europe kde sa používa na výrobu suchých aromatckých vín. Najznamejšia  oblasť je na Slovensku považovaná Malokarpatská oblasť kde vina dosahujú primeranú cukornatosť a dostatok kyselín
Nový Zéland
Na Novom Zélande sa nachádza niečo viac než 30 000 jektárov viníc, z toho viac ako 2/3 je vysadených bielymi odrodami ako Sauvignon blanc, Chardonnay a Pinot Gris. V modrých odrodách dominuje Pinot noir Cabernet Sauvignon.Vinohradnícke oblastisa rozprestierajú po dížke oboch ostorvoch.Rozdiel medzi najsevernejšiou oblasťou  Northland a najjužnejšou Central Otago je viac ako 1100km. Všetky vinohradnícke oblasti tažia z prímorského podnebia, žiaden vinohrad neleží dalej ako 80kilometrov od oceánu, pričom majú dostak slnečných dní a velký počet chladných nocí.
Na severnom ostrove sa nachádzajú vinohradnícke oblasti : 
Northland
Najsevernejšia oblasť, ktorá má iba 71 hektárov viníc.Dominujú tu odrody Chardonnay,Pinot Gris,Merlot a Syrah.
Auckland
Nachádza sa pri najväčšiom meste Nového Zélandu - Aucklandu,vdaka čomu je považovaná za najstaršiou oblasť celej krajiny.Prevládajú to vína z odrôd Cabernet Sauvignon a Merlot ktoré sa používajú do Bordeaux cuvée. Z bielych tu prevláda Chardonnay.
Waitkato
Malá oblasť ktorá nesie meno po údolí Waikato, zameriava sa hlavne na vína z burgundských odrôd : Pinot noir, Pinot blanc a Pinot Gris.
Bay of Plenty
Rovnaké podmienky ako Waitkato ale prevažujú tu odrody Cabernet Sauvignon a Sauvignon blanc.
Gisborne
Najteplejšia oblasť krajiny ktorá má najviac slnečných dní v roku a obvykle je tu najskôr oberané hrozno.Viac ako polovicu vinohradov tu zaberá Chardonnay.Nasleduje Pinot Gris, Sauvignon blanc a Gewürztraminer .
Hawke's Bay
Druhá najväčšia oblasť, ktorá má prvú zmienku o vinohradníctve odroku 1851.Ako jednej z mála oblastí Nového Zélandu tu prevládajú modré muštové odrody : Cabernet Sauvignon ,Merlot, Pinot noir a Syrah. S malým podielom Chardonnay.
Wairarapa (Martinborough)
Wairarapa v preklade z Maori jazyka znaméná lesknúca voda. Nachádza sa na samom juhu severného ostrova a je rozdelená na 3 podoblasti :
Masterton, Gladstone a Martinborough.  Viac ako polovica vinohradov tu je vysadená odrodou Pinot Noir.Doplnená o biele Riesling a Gewürztraminer .
Na južnom ostorove:
Nelson
Marlborough
North Canterbury
Waitaki Valley
Central OtagoClos Henri