Odrodová skladba  
95 % Tinto Fino ( Tempranillo ) , 5 % Cabernet Sauvignon , pri výnose 30 hl na hektár . 

Tempranillo ( Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais,Aragonez ,Tinta Roriz )

Je najpestovanejšia Španielská modrá muštová odroda, ktorá dáva plné a intenzívne vína. Názov je odvodený od Španielského ,,temprano,, čo v preklade znamená skorý, kedže Tempranillo dozreva väčšinou o niekoľko týždnov skorej ako iné španielske odrody. Tvorí väčšinu najznámejších Španielských vín ako napríklad Rioja alebo Ribera del Duero. Pri neutrálnom charaktere vhodne odzrkadluje Terroir a je vhodná na zcelovanie s inými odrodami ako napríklad Garnacha noir a Merlot. Aromatický profil je plný tmavého kôstkového ovocia : slivka , čerešna a višňa. Doplnené o korenie a zrením pribude koža a tabak. 


Darčeková drevená krabička v cene

Výroba
 
Každá z odrôd bola spracovaná osobitne , pričom fermentácia prebehla v cementovýcj nádobách.  
Po ukončení fermentácia víno zrelo 20 mesiacov v dubových sudoch - 60 % nové sudy a 40% jedno ročné z toho 80% Francúzske a 20% Americké duby navyše 1 ročné vyzrievanie v cementovýcj nádobách . Obsah alkoholu : 15,00 % 
 

Ribera del Duero 
Názov Ribera del Duero je odvodený od názvu miestnej rieky Duero ( taktiež Douro v Portugalsku ) . Oblasť na nachádza presne na polceste medzi Madridom a Biskajským zálivom. Klimatické podmineky v údolí Duero sú extrémne. Prevláda veľké sucho, dni sú horúce a noci chladné aj počas leta. Hrozno Temranillo tu známe aj ako Tinto Fino má preto väčší obsah kyselín ako v oblasti Rioja. 
Výsledné vína sú intenzívne, majú pevnú štruktúru a potenciál zrieť aj niekoľko desaťročí. Štatút D.O ( Denominación de Origen ) bol regionu Ribera del Duero udelený v roku 1982 a s podmienkou že červene vína DO Ribera del Duero musia mať minimálne 75% Tempranilla .Vedlajšie odrody sú povolené a zahrnajú najmä : Cabernet Sauvignon, Merlot , Malbec a Garmacha .


Bodegas y Viňedos Montecastro 
Prvá myšlienka o novom vinárstvo v regióne Ribera del Duero vznikla ešte v roku 2000, pričom jeden zo zakaladaťeľov bol Francúzsky vínár Bertrand Erhard. Rok 2002 sa začala prvá výsadba vinohradov a to na piaťich rôznych miestach. Další revolučný rok bol rok  2012 , keď Bodegas Hacienda Monasterio prebral všetku kontrolu nad výrobou a predajom všetkých vín pod značkou Montecastro .V súčastnosti Bodegas y Viňedos Montecastro vlastní 27 hektárov viníc v kraji Valladolid (Castrillo de Duero) . Výsadba viníc je tvorená výlučne modrými odrodami a to z 90 % Tempranillo ktoré je zastúpené klonmi ( Fino a Aragon). Francúzske odrody prevažne z Bordeaux sú zastúpene v pomere 5% Cabernet Sauvignon a 5% Merlotom. Celá výsadba je tvorená z 8 blokov na 5 miestach.  Priemerná nadmorská výška je 
870 metrov nad morom. 

História ocenení Montecastro Ribera del Duero Tinto 

2005 - 95 bodov Robert Parker  / 93 bodov Wine Spectator 
2006 - 91 bodov Robert Parker / 91 bodov Wine Spectator / 91 bodov Wine Enthusiast
2007 - 91 bodov Robert Parker / 91 bodov Vinous Antonio Galloni / 91 bodov Wine Enthusiast
2008 - 90 bodov Vinous Antonio Galloni
2009 - 93 bodov Vinous Antonio Galloni  
2013 - 93 bodov Robert Parker 

Španielsko

V súčastnosti má Španielsko 138 vinohradníckych regiónov, rozdelených do 5 kategórií.

Denominación de Origen Calificada (DOCa) 

Je najvyššia kategória, pre vína s nadpriemernými vínami,dlhou tradíciou a vína DOCa dosahujú prémiových cien.Označenie Denominación de Origen Calificada vzniklo v roku 1988 pre oblasť Rioja.V roku 2003 sa pridal Priorat, namiesto DOCa sa tu používa katalánske pomenovanie Denominació d’origen Qualificada teda DOQ. Vína s certifikáciou DOCa musia mať minimálne. DO status po dobu viac ako 10 rokov,musia byť naflašované a registrovanej oblasti ako aj len vo vinárstve ktoré sa nachádza v danej apelácii. Presne sú určené organoleptické vlastnosti ako aj presne určené omedzenia kvality aj kvantity.

Denominación de Origen (DO) 

Do roku 1988najvyššia kategória vín v Španielsku. Rovnomerná  kategória ako AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) vo Francúzsku.Každá apelácia DO Denominación de Origen má vlastný kontrolny orgán (Consejos Reguladores), ktorý má kompetencie na určenie odrôd, procesov výroby ako aj určenie geografickej oblasti.

Vino de Pago (VP)

Kategória Vino de Pago (VP) vznikla v roku 2003 spolu s Vino de Calidad con indicación geográfica (VC). Pago  v preklade  znamená vinohrad. Volné preloženie Vino de Pago znamená vína zo samostatného vinohradu alebo vinárstva. Kategória je určená pre prémiové vína kde si vinárstvo určuje jednotlivé podmienky pre odrody,vinohradníctvo ako aj ostatné podmienky.

Vino de Calidad con indicación geográfica (VC)

Do kategórie Vino de Calidad con indicación geográfica (VC) patria vína atoré dlhodobo vyčnievali z Indicación Geográfica Protegida (IGP) a Vino de la Tierra VT ale ešte nemajú dlhoročnú tradíciu aby mohli byť hodnotené ako Denominación de Origen (DO) .

Indicación Geográfica Protegida (IGP)

Vína s označením pôvodu. Majú presne určené hranice oblasti ako aj tradičné odrody a postupy výroby.Pričom minimálne 85% vína musí byť z povolenej odrody a pôvodu.

Vino de la Tierra VT 

Kategória rovnomenrá s francúzskou ,, Vins de Pays,,.Kontroluje sa pôvodhrozna ale regulácia odrôd a vinohradníctva. 85% vína musí pochádzať z určenej oblasti.

Vino de Mesa 

Najnižšia kvalita vína na úrovni stolového vína. 

Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Ribera del Duero
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Montecastro Reserva Magnum 1,5 l Ribera del Duero 2011

Krátky popis

Výrobca : Montecastro Krajina : Španielsko Oblasť : Ribera del Duero DO Farba : Červené Odroda : TempranilloKategoria : Reserva Ročník : 2011 Objem : 1,5 L Balené v drevenej kazete
  • 73.00€

  • Bez DPH: 60.83€

Súvisiace produkty

Can Feixes Negre Tradicio Penedes 2008

Can Feixes Negre Tradicio Penedes 2008

Víno vyrobené kupážou 4 odrôd : 38% Tempranillo ( Ull de Llebre ),  32% Merlot , 22% Caber..

19.50€ 11.90€ Bez DPH: 9.92€

Reserva Rioja El Ternero 2011

Reserva Rioja El Ternero 2011

Charakteristika Víno sýta čerená farba , vôňa cerveného lesného ovocia a jemnej vanilky . V chu..

26.30€ Bez DPH: 21.92€

Crianza Selection Rioja DOCa El Ternero

Crianza Selection Rioja DOCa El Ternero

Vína crianza   musia zrieť minimalne 14 mesiacov v drevených sudoch a následne 12 mesiacov vo f..

18.30€ Bez DPH: 15.25€

EL SEÑORITO Tempranillo 1,5L Magnum

EL SEÑORITO Tempranillo 1,5L Magnum

Tempranillo ( Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais,Aragonez ,Tinta Roriz )Je naj..

45.60€ Bez DPH: 38.00€