• Pinot noir Le Graveron Sancerre 2015  Henri Bourgeois

Víno Pinot noir Le Graveron Sancerre má intenzívnu rubínovú farbu s jemným tehlovým odtieňom. Expresívna vôňa je plná lesného ovocia, najmä sušených sliviek,  horkej čokolády a orientálneho korenia. Komplexná chuť prekypuje vôňou červeného kôstkového ovocia v sprievode jemných vyzretých tanínov s dlhou ovocnou do chuťou. Víno je  100%   Pinot noir / Rulandské modré ktoré pochádza zo samostatného vinohradu Le Graveron, ktorý sa nachádza v centre apelácia  Sancerre,  v najznámejšej časti Côte des Monts Damnés. Víno  fermentovalo z  časti v 615 litrových   a 228 litrových sudoch. Po alkoholickej fermentácii vyzrievalo 10 mesiacov vo francúzskom sude. Víno je nefiltrované  a nečírené.

Potenciál archivácie : 2022 - 2028

Limitovaná  séria : 6 207 fliaš

Odroda : Pinot noir / Rulandské modré /Burgundské modré 

Predpokladá sa že názov Pinot vznikol podľa názvu dediny Pignols ktorá sa nachádza v centrálnej časti Francúzska známej ako Auvergne. Historické zmienky ukazujú že práve toto je miesto odkiaľ  sú všetky odrezky tejto odrody pre všetky hlavné vinohradnícke oblasti Francúzska. Ďalšia teória udáva že názov vznikol od talianskej odrody Pignolo ktorá pochádza zo severovýchodnej oblasti Friuli-Venezia GiuliaPinot noir je celosvetovo rozšírená odroda pričom má niekoľko synonymov : Black Burgundy v Spojených štátov amerických , Blauer Spätburger v Nemecku a nemecky hovoriacej časti Švajčiarska. Clevener alebo Klävner je názov z oblasti Alsaska  ďalších častiach Nemecka a Švajčiarska. Savagnon noir je najznámejšie pomenovanie pre Pinot noir z oblasti Jury.

Víno z odrody Pinot noir 

Táto odroda je známa predovšetkým vďaka svojej tenkej šupke, a tým aj menej intenzívnou farbou vína oproti iným známym vína ako Cabernet Sauvignon, Merlot alebo Syrah. Napriek tomu je vyhľadávaná vinohradníkmi a vinármi keďže dokáže ako jedna z mála odrôd najvernejšie prejaviť terroir a ročník do chuťového profilu vína

Najznámejšie vína sa produkujú v najsevernejšej oblasti pre červené vína v Burgundsku a to hlavne v severnej časti Cote d'Or známej aj ako Cote de Nuits. Na 95% plochy je  pestovaná výlučne táto odroda a najväčšie množstvo Grand Cru vinohradov v Burgundsku sa nachádza na malom území medzi obcami Marsanny na sever až po Nuits Saint Georges na juhu. 

Druhá najznámejšia oblasť na svete sa nachádza na opačnom konci sveta. Central Otago na južnej časti Južného ostrova Nového Zélanda je považovaná za jednu z mála oblasti na svete kde sa darí dopestovať vína z odrody Pinot noir ktoré sa kvalitou môžu rovnať Burgundskému

Aromatický profil  :Žiadna iná odroda nedokáže mať taký aromatický profil ako práve Pinot noir. Najčastejšie sa stretneme s bledo-rubínovou farbou ktorá sa vekom stráca a nadobúda tehlový odtieň s oranžovým okrajom. Vôňa je plná lesného ovocia ako čerešne, brusnícslivek a malín.  Vekom sa armotika zmení na vanilkukoreniehríby a v niektorých prípadov na popadané lístie. Chuť je charakteristická vďaka príjemným trieslovinám a sviežou kyselinou čo je výhodou oproti Cabernet Sauvignon

Sancerre 
Je oblasť okolo rovnomenného mesta v centrálnej časti Francúzska. Známe hlavne suchými aromatickými bielymi vínami výlučne z odrody Sauvignon blanc. Oblasť Sancerre je vhodná pre výrobu aromatických vín s príjemnou kyselinou zásluhou hlavne vápencovou a štrkovitou pôdou. Vinohradnícka tradícia tu je zakorenená už po stáročia, pričom mnohé osobnosti Francúzskych dejín ospevujú kvalitu vín z oblasti okolo dediny ChavignolTerajšia apelácia Sancerre AOC vzniká ešte v roku 1936. V súčasnosti je v oblasti viac než 300 vinohradníkov / vinárov ktorý pokrývajú oblasť 16 obcí ktoré môžu používať štatút AOC Sancerre. Terroir v Sancerre je rozdelený na tri hlavné časti a to podlá podložia. 1. Oxfordský vápenec tiež označovaný ako Caillottes / Griottes. 2.Kimmeridgianský vápenec a 3.Sliex tu známy aj ako pazúrik. 

Práve Silex je považovaný za najlepšie podložie a vyskytuje sa v najžiadanejších vinohradoch a to hlavne v obciach :Bannay, Saint-Satur, Ménétréol-sous-Sancerre, Thauvenay, a Vinon. Okrem  Sancerre AOC sa Silex nachádza v  Pouilly-FumeSilex pomáha dotvárať vína odrody Sauvignon blanc ktoré sú extrémne harmonické, minerálne a majú veľký potenciál zrenia v flaši. Kimmeridgianský vápenec  je zmiešaninou vápenca a ílu, vo Francúzsku nazývaný aj argilo-calcaire, nachádza sa prevažne v oblasti okolo obcí Sancerre a Chavignol, kde sa dá nájsť fosílie ulitníkov a ustríc. Vina ktoré pochádzajú z tochto terroiru majú silnú minerálnu príchuť ktorá pripomína slanosť mora. Ak by Loira mala rovnakú klasifikáciu ako Brugundsko tak práve Chavignol by mal najviac vinohradov Grand cru. Vinohrady v Chavignole a Amigny sú extremne strmé čo neumožňuje používanie strojov na obrábanie. Najstrmšia časť sa volá Les Monts Damnés, odkial pochádzajú najplnšie vína. celej apelácie Sancerre. Ďalší historický vinohrad Culs de Beaujeu o ktorom sú záznamy od roku 1328,ktorý je o niečo chladnejší ale zas produkuje vína s výraznou arómou tropického ovocia, ktorá je podporená silnou kyselinou.

Oxfordský vápenec má názov odvodený od geologického obdobia. Nachádza sa nižšie pod úbočím a pod vrstvou Kimmeridgianského vápeneca. Vína ktoré sú dopestované na oxfordskom vápenci má expresívny charakter kde dominujú citrusové plody ako limetky, citróny a pomaranče. Vo všeobecnosti sa dá povedať že tieto vína sú určené aby boli skonzumované do 3 rokov od fľaškovania. Majú príjemnú kyselinku, harmonický charakter a jednoduché telo. Vhodné víno na každý deň. Väčšinou sa Oxfordský vápenec nachádza v obciach Bué, Sainte-Gemme,Verdigny a Sury-en-Vaux.

Vinohradnícka oblasť Loira

Oblasť kopíruje rieku Loira, ktorá pramení vo Francúzskom stredohorí a vlieva sa do Atlantického oceánu. Región má rozdeľuje do 5 podoblastí : Centrálna Loira, Touraine, Saumur,Anjou a  Pays Nantais.

Centrálna Loira najvýchodnejšia vinohradnícka oblasť Loiry. Centrom regiónu je Sancerre, rodisko Sauvignonu blanc. Okrem apelácie Sancerre AOC sa tu nachádzajú aj menej známe dediny ktoré dorábajú suché biele vína zo Sauvignonu blanc. Najspolahlivejšie vína pochádzajú z apelácií : Menetou-SalonPouilly-FuméQuincy,Reuilly, Chateaumeillant a Coteaux du Giennois. V malých množstvách sa tu pestuje Pinot noir a Gamay. 

Touraine je oblasť známe aj ako záhrada Francúzska. Dominujú tu biele vína vyrobené z odrody Chenin blanc. Za zmienku stoja aj červené vína s ovocnou chuťou. Najpestovanejšie modré odrody sú Malbec Cabernet franc. Medzi najznámejšie apelácie patria : Bourgueil, Chinon, Montlouis-sur-Loire, St Nicolas de Bourgueil Touraine a Vouvray.

Saumur rozlohou najmenšia oblasť, ktorá sa zameriava na červené vína z odrody Cabernet franc a to hlavne zo Saumur-Champigny.

Anjou vďaka svojej polohe je najlepšia oblasť na výrobu prírodne sladkých vín z odrody 
Chenin blancHlavné apelácie sú  :Bonnezeaux, Coteaux du Layon a Quarts de Chaume. Svetoznáme biele vína sa tu dorábajú v malom regióne Savennières.

Pays Nantais je najzápadnejšia časť Loiry, ktorá sa rozprestiera v okolí mesta Nantes. Dominujú to minerálne, suché biele vína z odrody Melon de Bourgogne. Oblasť sa dá ďalej rozdeliť na apelácie :Muscadet Coteaux de la Loire, Muscadet Cotes de Grandlieu , Muscadet Sevre et Maine , Coteaux d’Ancenis a Muscadet.


Domaine Henri Bourgeois 

Rodinné vinárstvo z oblasti Loiry. Aktuálnu 10, generáciu vinohradníkov a vinárov z obce Chavignol vedie Arnaud BourgeoisFamily Bourgeois sa zameriava na výrobu prémiových vín z odrôd Sauvignon blanc a Pinot noir. Základom produkcie sú prémiové biele vína z  najznámejšej oblasti Sancerre z okolia obce Sancerre a dedinky Chavignol. Vrcholom produkcie sú vína ako napríklad : Sancerre d'Antan,   Jadis Sancerre a biele prírodne sladké víno  Vendanges de la Saint-CharlesĎalšie vína z najvýznamnejšej odrody Sauvignon pochádzajú z obcí  Pouilly-Fumé,Menetou-Salon, Quincy,Cheverny a Côteaux du Giennois. Celková rozloha vinohradov aktuálne presahuje cez 72 hektárov a rozčlenené do 120 parcel. 


Alergény
Oxid siričitý
Apelácia
Sancerre
Chuť a aróma
čerešne
Slivka
Farba
Červené
Objem
0,75l
Odroda
Pinot noir
Teplota servírovania
14‑16 °C
Výrobca
Henri Bourgeois
Zvyškový cukor
Suché
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Pinot noir Le Graveron Sancerre 2015 Henri Bourgeois

Krátky popis

Víno má intenzívnu rubínovú farbu s jemným tehlovým odtieňom. Expresívna vôňa je plná lesného ovocia, najmä sušených sliviek, horkej čokolády a orientáleho korenia. Komplexná chuť prekypuje vôňou červeného kôstkového ovocia v sprievode jemných vyzretých tanínov s dlhou ovocnou dochuťou.
  • 59.99€

  • Bez DPH: 49.99€

Súvisiace produkty

Pinot noir Chambertin Grand Cru "Cuvée Héritiers Latour" 2010 Louis Latour

Pinot noir Chambertin Grand Cru "Cuvée Héritiers Latour" 2010 Louis Latour

V srdci vinohradov  Grands Crus z Côte de Nuits sa nachádza Le Chambertin. Terroir Chambertin j..

300.00€ Bez DPH: 250.00€

Pinot noir Aloxe Corton Les Chaillots Premier Cru Louis Latour

Pinot noir Aloxe Corton Les Chaillots Premier Cru Louis Latour

Červené suche víno z odrody Pinot noir / Rulandské modré ktoré bolo dopestované v obci Alo..

59.99€ 49.99€ Bez DPH: 41.66€

Štítky: Pinot noir, Rulandské modré, Sancerre, Henri Bourgeois, Červené víno, Prémiové víno