Víno svetlo-zelenej farby, intenzívnej vôňe s náznakom bieleho kvetu akácie a zimolezu / honeysuckle /. V chuti dominuje silná kyselinka pripomínajúca zelené jablko  Granny Smith s náznakom minerality.

FOURCHAUME je vinohrad kategórie Premier Cru, ktorý sa nachádza pozdĺž pravého brehu rieky Serein.Názov je pravdepodobne od slova Fourche ,ktorý v preklade znaméná vydlička. Kedže Pôdorys vinohradu je podobný práve vydličke. 

Ocenenia: 

Oblasť Chablis 
Chablis je malé územie vinohradov ktoré sú geograficky bližšie k  oblasti Champagne  ako k zvyšku Burgundska. Vďaka svojej polohe na najsevernejšej hranici pestovanie viniča sú tieto vína charkeristické svojou sviežosťou a oceľovou štruktúrou. Rovanko ako v prípade Champagne je tu výlučne pestovaná jediná biela odroda Chardonnay. Celá oblasť je rozdelená do 4 kategorií ktoré tvoria aj jednotlivé štyly. Najskromenjšie sú vína Petit Chablis v preklade malé Chablis ktoré sú určené na okamžitú komzumáciu. Apelácia Chablis predstavuje viac než 65% celkovej produkcia a vína sa môžu dorábať z 21 lokalít ( Beines, Béru, Chablis, Fyé, Milly, Poinchy, La Chapelle-Vaupelteigne, Chemilly-sur-Serein, Chichée, Collan, Courgis, Fleys, Fontenay-Près-Chablis, Lignorelles, Ligny-le-Châtel, Maligny, Poilly-sur-Serein, Préhy, Villy a Viviers ). Vína z tejto kategorie možu profitovať aj z vyzrevania vo flaši. 
Chablis Permier Cru je druhá najvyšia kategoria v oblasti. 
Víno može niesť jednoduché označenie Chablis Premir Cru alebo može byť aj presne pomenované z  ktorého  zo 40 Cru víno pochádza. Medzi najzámejšie Premier Cru sa považujú : Montée de Tonnerre,Fourchaume,Vaillons, Montmains a Vaucoupin. Premier Cru Chablis môže zrieť v archíve aj viec než 5 rokov. Grand Cru Chablis je najhodnotnejšia kategoria vín z oblasti Chablis. Menej ako 2 % produkcie nesie toto označenie a víno musí pochádzať len jedej zo 7 lokalít : Blanchot, Bougros, Les Clos, Grenouilles, Preuses, Valmur, a VaudésirUnikátny terroir tejto apelácie je zásluhou vín ktoré sú považované za nejlepšie príklady odrody Chardonnay v celom Francúzsku.  

Známy kritik Robert Parker tvrdí že najlepšie vína zo Chablis Premier Cru Fourchaume  majú krvnakú kvalitu ako hociktoré Chablis Grand Cru . 
Jedinečná orientácia svahu Fourchaume  na Juho-Západ dáva rovnaké slnečné žiarenie ako majú vinice kategorie Grand Cru . Vďaka  osobitnému terroira mjú vína zo Chablis Premier Cru Fourchaume dostatok vyzretosti aj v najsevernejšej časti Burgundska . Zároveň odroda Chardonnay pod miestnim názvom ,, Beaunois ,, na vápencovo-ílovitej pôde dáva dostatok kyselín aby víno mohlo zrieť vo flaši niekoľko rokov. 

Burgundsko / Bourgogone 

Spolu s Bordeaux najznamejšia vinohradnícka oblasť vo Francúzsku. S rozlohou 30 000 hektárov viníc, produkuje ani nie 1/3 objemu čo Bordeaux. Celá oblasť sa dá rozdeliť do niekoľkých sub regionov, v ktorých sa dorábajú vína s jedinečným charakterom. Cote d'Or  ( Cote de Nuits Cote de Beaune ), Cote Chalonnaise a Maconnais sa nachádzajú v centrálnej časti admninistratívneho regionu Burgundsko.  Chablis  sa nachádza v departmente  Yonne a má blišie k Champagne ako k Beaune.  Samostatnou časťou Burgundska je Beaujolais, ktoré patrí do departmentu Rhône-Alpes. Odrodová skladba v Burgundsku je naviazaná hlavne na 2 odrody a to Chardonnay a Pinot noir.  Medzi vedlajšie odrody patria : Aligoté a Gamay. Mimo týchto najznamejších odrôd sa tu pestuje aj César a Sauvignon blanc. 


 Clasifikácia v Burgundsku 

Existujú 4 kategorie ktoré sú priamo naviazané na vinohrad kde sa hrozno dopestuje

Grand Cru ( veľké cru )

Najlepšie polohy na pestovanie hrozna, 100% suriviny musí pochádzať z vinohradu ktorý je uvedený na etikete. 

32 vinohradov ktoré možu udávať názov s prívlastkom Grand Cru: Dedina  Gevrey Chambertin má vinohrady : Le Chambertin, Chambertin Clos de Bèze, Mazis-Chambertin, Latricières-Chambertin, Ruchottes-Chambertin, Griottes-Chambertin, Chapelle-Chambertin a Charmes-Chambertin. Morey St. Denis má vinohrady : Clos.St-Denis, Bonnes Mares, Clos de la Roche, Clos des Lambrays a Clos de Tart. Chambolle Musigny má vinohrady : Musigny a Bonnes Mares. Vougeot  má vinohrad : Clos du Vougeot. Vosne Romanée má vinohrady : Romanée-ContiLa Tâche, Richebourg,  Romanée Saint-Vivant,  Romanée a La Grande Rue . Flagey-Echézeaux má vinohrady : Echézeaux a Grands-Echézeaux. Chablis má vinohrady :Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos, Blanchot, Bougros a La Moutonne

Premier Cru ( prvé cru )

Celkom 585 vinohradov má štatút Premier cru, a tvoria necelých 18 % produkcie Brugundska.

Medzi nájznámejšie patria : Gevrey Chambertin s vinohradmy: Clos St Jacques a Aux Combottes. Morey St. Denis  s vinohradmy : Les Ruchots a La Bussière. Chambolle Musigny s vinohrady : Les Amoureuses a Les Beaux-Bruns. Vosne Romanée  s vinohrady : Aux Raignots,  Les Chaumes, Les Suchots,  Aux Brûlées, Les Beaux Monts a Combe Brûlée. Nuits St Georges  s vinohradmy : Les Cailles, Les Vaucrains, Les St Georges, Aux Murgers a Aux Boudots. Chablis s vinohradmy : Berdiot, Côte de Vaubarousse, Fourchaume, Les Fourneaux, Mont de Milieu, Montée de Tonnerre, Vaucoupin, Beauroy, Chaume de Talvat, Côte de Léchet, Côte de Jouan, Les Beauregards, Montmains, Vau de Vey, Vaillons, Vosgros a  Vau Ligneau. 

Village Appellacion 

44 Appelácií možu uvádzať názov obce na prednej etikete. Tvoria viac než 37% celej produkcie Burgundska. Najznámejšie sú Beaune, Chablis, Mersault a iné 

Regionálne vína 

Môžu niesť názov  Bourgogne Blanc , Bourgogone Rouge , Bourgogne Rosé. Patrí sem aj Creémant de Bourgogone. 

 Charakteristika : Chablis Premier Cru Fourchaume 

Farba : Bledá, slámovožltá 
Vôňa : Kvetinová , citrusové ovocie,zelené jablko
Chuť : Poloplná so sviežou kyselinkou , dominujú : Zelené jablko, limetka, minerálna, ocelová 
Podávanie : Chablis Premier Cru sa  výborne hodí k ustriciam alebo bielej rybe. Ideálne vychladené na 10 C 

Odroda Chardonnay 

Najznamejšia odroda sveta, rovnako rozširená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavna biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatnuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regiony Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vpyiv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinku, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regionov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska

sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štyl týchto vín sa používa na doplnenie dalších odrôd ako napríklad Viognier alebo Sauvignon


Apelácia
Chablis Premier cru
Zvyškový cukor
Suché
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Morské plody

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chablis Chardonnay 1er Fourchaume Simonnet Febvre 2018

Krátky popis

Víno svetlo-zelenej farby, intenzívnej vôňe s náznakom bieleho kvetu akácie a zimolezu / honeysuckle /. V chuti dominuje silná kyselinka pripomínajúca zelené jablko Granny Smith s náznakom minerality.
  • 33.00€

  • Bez DPH: 27.50€

Súvisiace produkty

Chablis Chardonnay 2018 Simonnet Febvre

Chablis Chardonnay 2018 Simonnet Febvre

Víno pochádza z najrosiahlašej apelácie regionu, Chablis AOC sa rozprestiera na viac než 2900 hektár..

24.00€ Bez DPH: 20.00€