•  Sauvignon Blanc Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Réserve Saint-Marc Sauvignon Blanc odhaľuje vo vôni rozdrvené listy a zrelé citrusové plody. Toto nadväzuje na čisté a intenzívne osviežujúce podnebie poháňané ovocím. Fantastická hodnota za peniaze a skvelá piteľnosť! 

Víno kategorie Vin de Pays d’Oc


Odroda Sauvignon 

Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaune, Blanc Fume, Muskat-Silvaner, Fume blanc,Sauvignon Petit a Romorantin.  Podľa určitých zdrojov odroda vznika spontánim krížením ordôd Chenin blanc a Tramín. Najznámejšie vína pochádzajú z Francúzskej oblasti Loira. Čisto odrodové vína z apelácii Sancerre a Pouilly-Fumé sú vždy úplne suché, minerálne, harmonické a ovocnéTerroir ktorý vytvára rieka Loira a minerálne podložie je známe po celom svete a sú prototypom pre mnohé vína z iných oblastí sveta. V Bordeaux sa používa na biele cuvée v oblasti Graves kde sa doplňa o odrody  Semillon a Muscadelle . V prípade že sa vyskytne ušlachtilá plieseň Botrytis cinerea je hrozno spracované na prírodne sladké vína.  Napriek tomu že domovinou odrody je Francúzsko, najväčšie vinohrady sú práve v novom svete. Celá štvrtina svetovej plochy sa vyskytuje v USA v Napa Valley a Sonome. Rovnaké množstvo hektárov sa nachádza na Novom Zélande v najznámejšej krajine pre Sauvignon blanc. 

Marlborough je nielen najpodstatnejšia oblasť Nového Zéland ale aj najväčší region čo do množstva hektárov  so Sauvignonom. Oblasť je rozdelená do troch časti a to : Wairau ValleySouthern Valleys a Awatere Valley. V týchto oblastiach sa vyrábajú vína ktoré sú charakteristické vo arome a to hlavne po  zelenej paprike, egrešoch a trávy. Často sa referuje aj ako vôňa pyrazinu ktorá je často spojovaná s nedostatočne prezretým hroznom. Rovnaké charakteristické črty majú vína z dlaších regionov nového sveta ako čilské údolie Colchagua alebo argentínska Mendoza. Odorda je rozšírená aj v Strednej Europe kde sa používa na výrobu suchých aromatckých vín. Najznamejšia  oblasť je na Slovensku považovaná Malokarpatská oblasť kde vina dosahujú primeranú cukornatosť a dostatok kyselín


Vignobles Foncalieu

Vinárstvo Foncalieu pracuje sa spôsobe družstva ktoré zahrňuje viac ako 600 vinohradníkov z oblasti Languedoc-Roussillon. Prémiové vína sú z najslavnieších apelácii Južného Francúzska a to hlavne : Saint Chinian, Minervois, Corbières a Picpoul de Pinet.  


Oblasť Languedoc-Roussillon

Languedoc-Roussillon nie je oficiálnou apeláciou ale skôr komerčným názvom pre oblasť nachádzajúcu sa na juhozápade Francúzska. Na východe oblasť začína pri meste Nimes a končí až pri hraniciach so Španielskom. Celá oblasť má veľa apelácii so štatútom AOC medzi ktoré najznámejšie patria :Minervois , Banylus, Maury, Saint-Chinian a Languedoc.Languedoc a Roussillon sú dve rozličné oblasti, ktoré sa dajú rozlíšiť geograficky a aj kultúrne. Kým Languedoc je celý prepojený s FrancúzskomRoussillon je historicky naviazaný na Španielsko a blízke Katalánsko. Celá oblasť môže byť zahrnutá do jednotnej apelácie Pays d'Oc IGP, pričom je jedno či sa vinohrad nachádza v Languedocu alebo v Roussillone. Ak je čisto v administratívne oblasti Rousillone môžu byť vína zaradené do IGP Côtes Catalanes. Naopak apelácia Languedoc AOP, vznikla ako premenovanie niekdajšej Côteaux du Languedoc. Pričom. do celej apelácii sú zahrnuté podoblasti :  Hérault, La Clape a Quatourze  v regióne Aude. Alergény
Oxid siričitý
Farba
Biele
Krajina
Francúzsko
Objem
0,75l
Odroda
Sauvignon blanc
Podľa príležitosti
Na každý deň
Teplota servírovania
10‑12 °C
Výrobca
Vignobles Foncalieu
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Languedoc
Uzáver
Skrutkový

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Sauvignon Blanc Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Krátky popis

Réserve Saint-Marc Sauvignon Blanc odhaľuje vo vôni rozdrvené listy a zrelé citrusové plody. Toto nadväzuje na čisté a intenzívne osviežujúce podnebie poháňané ovocím. Fantastická hodnota za peniaze a skvelá piteľnosť!
  • 9.99€

  • Bez DPH: 8.33€

  • 6 alebo viac 8.99€

Súvisiace produkty

Petit Bourgeois Blanc Sauvignon 2022 Henri Bourgeois

Petit Bourgeois Blanc Sauvignon 2022 Henri Bourgeois

Hrozno pochádza zo svahov údolia Loire, ktoré je tiež známe ako „Záhrada Francúzska“. Víno fermentuj..

15.00€ Bez DPH: 12.50€

Biele víno Petite  Paradis Grenache blanc / Marsanne /Rolle 2023  Foncalieu

Biele víno Petite Paradis Grenache blanc / Marsanne /Rolle 2023 Foncalieu

Petit Paradis je biele suché víno so svetlo zlatistej farby. Vo vôni dominuje zrelé žlté ovocie ako ..

14.90€ Bez DPH: 12.42€

Štítky: Víno, Biele, Sauvignon, Sauvignon blanc, Francúzsko, Vin de Pays d’Oc