Petit Paradis je biele suché víno so svetlo zlatistej farby. Vo vôni dominuje zrelé žlté ovocie ako broskyne, hrušky, duly  a banánu. V chuti je cítiť sviežu kyselinu a dlhý záver. Víno je cuvée odrôd : Grenache blanc, Marsanne a Rolle z apelácie  AOP Saint-Chinian.  Odroda Vermentino/ Rolle zrela 6 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch a odroda Marsanne v nových francúzskych dubových sudoch


Saint-Chinian AOP  je označenie francúzskej vinárskej oblasti Languedoc-Roussillon. Rozmanitosť regiónu Languedoc je dobre demonštrovaná v tejto malej oblasti od robustných červených odrôd Grenache, Mourvèdre a Syrah až po sladké biele muškátové vína. Saint-Chinian sa nachádza medzi Minervois a Faugeres, ktoré vyrábajú podobné štýly červeného vína z podobného hrozna a v podobnej krajine. Hraničí tiež s označením Muscat de Saint-Jean-de-Minervois. Saint-Chinian Berlou a Saint-Chinian Roquebrun sú dve farnosti na severe, ktoré sú už dlho uznávané ako zdroje kvalitnejších vín. V roku 2005 im boli udelené vlastné apelácie. Titul AOC Saint-Chinian bol vytvorený v roku 1982, jedinečne pre červené a ružové vína. V roku 2005 boli do apelácie zavedené biele vína vyrobené z odrôd Grenache Blanc, Marsanne a Roussanne. Karbónovo macerovaný Carignan charakterizoval produkciu Saint-Chinian, ale postupne sa nahrádza komplexnejšími vínami vyrábanými zo Syrah, Grenache a Lladoner Pelut. Zvyšuje sa aj množstvo bieleho vína. Názov zahŕňa aj čerstvé, suché ružové vína Saint-Chinian, vyrobené z mnohých  kombinácie povolených červených a bielych odrôd. 

Označenie sa nachádza na južnom konci Centrálneho masívu (oblasť nízkych hôr v strede južného Francúzska) a severne od pobrežných plání, ktoré postupne klesajú smerom k moru. Terén okolo mesta Saint-Chinian má rôznu nadmorskú výšku, od 100 do 200 metrov (325 až 650 stôp). Tvoria ho ľahšie, voľnejšie bridlicové pôdy vo vyšších polohách a ílovité a vápencové pôdy nižšie. Ako to často býva, najuznávanejšie vína sú vína vyrobené z vinič pestovaný vo vyšších nadmorských výškach a s vynikajúcim odvodnením voľných pôd. Podnebie je tu stredomorské, pretože Saint-Chinian je len 33 kilometrov (20 míľ) od južného francúzskeho pobrežia, takže vinice ťažia z dlhých, horúcich letov a relatívne miernych zím.


Vignobles Foncalieu

Vinárstvo Foncalieu pracuje sa spôsobe družstva ktoré zahrňuje viac ako 600 vinohradníkov z oblasti Languedoc-Roussillon. Prémiové vína sú z najslavnieších apelácii Južného Francúzska a to hlavne : Saint Chinian, Minervois, Corbières a Picpoul de Pinet.  


Odorda Grenache blanc ( Garnacha Blanca, Garnatxa Blanca, White Grenache)

Grenache blanca po francúzsky Grenache Blanc, je biela variácia známej odrody z údolia rieky Rhôny : Grenache Noir. Vína z odrody Garnacha Blanca sú plné, extraktívne s vysokým obsahom alkoholu a  kyselín.  Medzi popredné vinohradnícke oblasti kde sa Grenache blanc pestuje sú :  Châteauneuf-du-Pape a Languedoc-Roussillon vo Francúzsku a Katalánsko v  
Španielsku

Odroda Vermentino/ Rolle

Vysoko-kvalitná biela odroda, oktorej prvú zmienku poznáme už v roku 1658 a to v oblasti mesta Alessandira v Piemonte. Viacero zdrojov uvádza že názov Vermetino je odvodené od vermene, čo sa dá preložit z lokálneho nárečia ako mladý a pružný púčik. Iné zdrojeuvádzajú Fermentino teda fermento ako zdroj názvu. DNA výskum dokázal že Favortia Piemontu,Pigato z Ligurie a Vermentino sú jedna a tá istá odroda.Rovnako aj francúzska odroda Rolle.Okrem Talianska sa Vermentino pestuje v  južnom Francúzsku. Najväčšiu rozlohu vinohradov má v oblasti Provensálska a to hlavne okolo mesta Var.Podstatnou zložkou je v Languedocku. Viná ordody Vermentíno sú aromatické, svieže a majú čistý odrodový charakter s vôňou citrusových plodov,zelených jabĺk a žltých kvetov. Mierny obsah alkoholu a príjemná kyselinka predurčujú vína na skoršie konzumovanie.Čisté odrodové vína vyrobené reduktívnou technologiou pripomínajú vína odordy Sauvignon.


Odroda Marsanne ( Marsana, Ermitage, Ermitage Blanc, Grosse Roussette, Hermitage)

Marsanne je biela muštová odroda z francúzskej oblasti Rhôna. Vína ktoré produkuje sú s dobrým extraktom a plným telom, avšak neobsahuje veľké množstvo aromatických látok.  Tradične sa Marsanne používa do Cuvée s odrodami Viognier,  Roussanne a Grenache blancAromatický profil je plný vôni po broskyne, marhule, medu a chlebovníky.  Idaálna kombinácia s jedlom je : Vyprážaný pstruh s mandľami, Soba rezance s lososom a sezamovými semienkami alebo Pečený baklažán. 


Oblasť Languedoc-Roussillon

Languedoc-Roussillon nie je oficiálnou apeláciou ale skôr komerčným názvom pre oblasť nachádzajúcu sa na juhozápade Francúzska. Na východe oblasť začína pri meste Nimes a končí až pri hraniciach so Španielskom. Celá oblasť má veľa apelácii so štatútom AOC medzi ktoré najznámejšie patria :Minervois , Banylus, Maury, Saint-Chinian a Languedoc.Languedoc a Roussillon sú dve rozličné oblasti, ktoré sa dajú rozlíšiť geograficky a aj kultúrne. Kým Languedoc je celý prepojený s FrancúzskomRoussillon je historicky naviazaný na Španielsko a blízke Katalánsko. Celá oblasť môže byť zahrnutá do jednotnej apelácie Pays d'Oc IGP, pričom je jedno či sa vinohrad nachádza v Languedocu alebo v Roussillone. Ak je čisto v administratívne oblasti Rousillone môžu byť vína zaradené do IGP Côtes Catalanes. Naopak apelácia Languedoc AOP, vznikla ako premenovanie niekdajšej Côteaux du Languedoc. Pričom. do celej apelácii sú zahrnuté podoblasti :  Hérault, La Clape a Quatourze  v regióne Aude.
Alergény
Oxid siričitý
Alkohol
13,50%
Apelácia
Saint-Chinian
Krajina
Francúzsko
Objem
0,75l
Odroda
Cuvée
Grenache blanc
Marsanne
Vermentino
Teplota servírovania
8-10°C
Výrobca
Vignobles Foncalieu
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Languedoc
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Biele víno Petite Paradis Grenache blanc / Marsanne /Rolle 2023 Foncalieu

Krátky popis

Petit Paradis je biele suché víno so svetlo zlatistej farby. Vo vôni dominuje zrelé žlté ovocie ako broskyne, hrušky, duly a banánu. V chuti je cítiť sviežu kyselinu a dlhý záver. Víno je cuvée odrôd : Grenache blanc, Marsanne a Rolle z apelácie AOP Saint-Chinian. Odroda Vermentino/ Rolle zrela 6 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch a odorda Marsanne v nových francúzskych dubových sudoch.
  • 14.90€

  • Bez DPH: 12.42€

Súvisiace produkty

Albarino Sillages 2023 Foncalieu

Albarino Sillages 2023 Foncalieu

Sillages  je biele víno je 100% Albariňo. Nájdete tu komplexnú vôňu bieleho dužinového ovocia a..

13.50€ Bez DPH: 11.25€

 Sauvignon Blanc Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Sauvignon Blanc Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Réserve Saint-Marc Sauvignon Blanc odhaľuje vo vôni rozdrvené listy a zrelé citrusové plody. Toto na..

9.99€ Bez DPH: 8.33€

Štítky: Vino, Biele, Francúzsko, Cuvée, Grenache blanc, Marsanne, Rolle, Foncalieu, Saint-Chinian