• Chenin blanc 2021 El Enemigo Mendoza

Víno s bledo - zlatou farbou. Vôňa hrušky, pečeného jablka, limetky, broskyne a kôry mandarínky je pekne orámovaná jemnou mineralitou a tónmi ľubovníka, harmančeka a zázvoru.

V chuti je  svieže a s  veľmi osviežujúcou kyselinkou. Čistota ovocia s dominanciou červeného jablka a zrelej hrušky. Melón a zrelá broskyňa sa harmonicky spájajú s jemne slanou a dlhou dochuťou.


95 bodov  James Suckling

93 bodov Robert Parker

,, Nový biely Chenin Blanc 2021 pochádza z Los Árboles na hlbokých pôdach s uhličitanom vápenatým a červenou hlinkou. Vinič má takmer 50 rokov a je zasadený do parrálu (pergoly). Klastre boli lisované a fermentované pomerne rýchlo, regálované a uchovávané v malých nádržiach z nehrdzavejúcej ocele pri nízkej teplote, aby sa mohli vyčíriť, a boli plnené do fliaš nejemné a nefiltrované. Je trochu zamračený a má slabo reduktívny charakter; Je to stále veľmi mladé a primárne, kvetinové, s nízkym obsahom alkoholu. S presnosťou, stredne plné a s ostrým podnebím a úplne suchým záverom, ktorý je veľmi chutný, takmer slaný. 11 000 fliaš.  — Luis Gutiérrez (30/11/2022)

Robert Parker Wine Advocate


Odroda Chenin blanc ( Chenin, Pineau, Pineau de la Loire, Pineau d’Anjou, Steen)

Chenin blanc je najznámejšia odroda z  francúzskej oblasti Loira kde produkuje biele vína všetkých štýlov. Od suchých vín  Savennières, polosladkých Vouvray až po sladkých vín Bonnezeaux a Quarts de Chaumes. Okrem Francúzska sa pestuje v značnej miere v novom svete a to hlavne v Argentíne ( Mendoza ) a Južnej Afrike ( Stellenbosch a Swartland)   kde produkuje mladé svieže vína ktoré majú odrodový charakter citrusových plodov, zrelého tropického ovocia a sviežej kyseliny. Pri priaznivých podmienkach sa produkujú aj sladké vína ktoré sú napadané ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea. Vďaka vlastnosti produkovať vína s vysokým obsahom kyselín sa vína z odrody Chenin blanc používajú na výrobu Brandy. Podľa obsahu zbytkového cukru vo vínach sa najlepšie podáva Chenin blanc k rôznym druhom dezertov ako jablkový koláč a  Citrónový koláč s tvarohom. Pre suché varianty sa najlepšie hodia morské plody a ustrice. 


Vinárstvo El Enemigo

El Enemigo je kultový výrobca vína so sídlom vo vysokohorskej vinárskej oblasti Mendoza v Argentíne. Majetok je spoločným podnikom Adrianny Catena a Alejandra Vigila, hlavného vinára v renomovanej Bodega Catena Zapata od roku 2002. Dvojica vytvorila vinárstvo El Enemigo ("nepriateľ") a vinárstvo Bodega Aleanna v roku 2007 a rýchlo získala uznanie kritikov za svoj Gran Enemigo Gualtallary Cabernet Franc. Vinárstvo  sa zameriava na tradičné vinárske techniky a vyrába dva rady vín: Gran Enemigo a El Enemigo. Rad El Enemigo sa okrem zmesi Syrah - Viognier vo veľkej miere venuje odrodovým vínam vyrobeným z odrôd Malbec, Cabernet Franc, Bonarda a Chardonnay. Chardonnay sa vyrába v štýle pripomínajúcom Jurovo Vin Jaune, kde sa vytvorí vrstva kvasiniek, alebo voile, a chráni víno pred ďalšou oxidáciou. Hrozno pre jednu vinicu Gualtallary Gran Enemigo sa pestuje vo vápenatých, skalnatých pôdach 1470 metrov (4800 stôp) nad morom, zatiaľ čo hrozno pre Agrelo sa pestuje v pôdach bohatých na íl v nadmorskej výške 930 m (3050 stôp). Tieto sú inšpirované regiónom Pomerol  v Bordeaux, hoci tam Cabernet Franc zvyčajne hrá úlohu pre Merlot. Pre obe tieto vína je však typická zmes 85 percent Cabernet Franc a 15 percent Malbec. 
Oblasť Mendoza 
Nachádza sa v centrálnej časti Argentíny,na severe hraničí s vinohradníckou oblasťou Catamarca a na juhu s  La Pampa a s Neuquén ktoré sú súčasťou Patagonie.
Samostatná Mendoza je súčasťou väčšej oblasti zvanej Cuyo, ktorá sa rozdeľuje na 3 časti : La Rioja na severe, San Juan v centrálnej časti a Medoza na juhu. 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdôležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 
Odkiaľ pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahnu až 40 stupňov Celzia. Nakoľko je oblasť Mendoza rozsiahla , ďalej sa delí na viac pod zón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec. 
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir (Rulandské modré ). 
Alergény
Oxid siričitý
Alkohol
12,50%
Farba
Biele
Krajina
Argentína
Ročník
2021
Teplota servírovania
10‑12 °C
Charakter
Ľahké / Svieže
Oblasť
Mendoza
Zrecí potenciál
5+ rokov

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chenin blanc 2021 El Enemigo Mendoza

  • Kód produktu: 987654
  • Dostupnosť: 6

Krátky popis

Víno s bledo - zlatou farbou. Vôňa hrušky, pečeného jablka, limetky, broskyne a kôry mandarínky je pekne orámovaná jemnou mineralitou a tónmi ľubovníka, harmančeka a zázvoru. V chuti je svieže a s veľmi osviežujúcou kyselinkou. Čistota ovocia s dominanciou červeného jablka a zrelej hrušky. Melón a zrelá broskyňa sa harmonicky spájajú s jemne slanou a dlhou dochuťou.
  • 29.00€

  • Bez DPH: 24.17€

Súvisiace produkty

Sauvignon Blanc  2022 Yarden

Sauvignon Blanc 2022 Yarden

Víno s výraznou arómou tropického ovocia, čerstvých hrušiek a šťavnatých citrusov. Je stredne plné a..

21.99€ Bez DPH: 18.33€

Štítky: Chenin blanc, Argentína, El Enemigo, Biele víno, Mendoza, El Enemigo,