Víno s brilantnou  slamovožltou farba. Vôňa odhaľuje v záverečnej časti kvetinové arómy bielej broskyne, zlatého jablka, chlebovej kôrky a vanilky. Jeho chuť je dužinatá a mäkká, elegantná a vyvážená. Prechod v bariku ho robí bohatým na chuť s vynikajúcou perzistenciou.


Odroda Chardonnay 

Najznámejšia odroda sveta, rovnako rozšírená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavná biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatnuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regióny Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vplyv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinu, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regiónov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štýl týchto vín sa používa na doplnenie ďalších odrôd ako napríklad Viognier alebo Sauvignon

DOC Friuli Aquileia

Friuli Aquileia sa nachádza na nížinách na juhu najseverovýchodnejšieho regiónu Talianska, Friuli-Venezia Giulia. V roku 1975 získala titul DOC, ktorý pokrýva rovnomennú obec Aquileia a 16 obcí v provincii Udine. Už od rímskych čias je táto oblasť uznávaná pre svoje ideálne prostredie na pestovanie hrozna vďaka vynikajúcemu terroiru. Kolónia Aquileia bola založená v roku 181 pred naším letopočtom a mesto zostáva dodnes. Táto oblasť má mierne prímorské podnebie vďaka svojej tesnej blízkosti k Jadranskému moru, ktoré ju v lete udržuje dobre vetranú a znižuje vlhkosť. Vinič ťaží aj z dvoch pôdnych prostredí, ktoré sú vynikajúce na pestovanie viniča. Na severe sú pôdy ľadovcové a aluviálne, obsahujú íl a štrk, zatiaľ čo na juhu dominuje piesočnatá spraš. Vína odrážajú tento vynikajúci terroir tým, že vykazujú výnimočné, výrazné arómy. Rovnako ako jeho susedia Friuli Grave, Friuli Latisana a Friuli Annia, táto oblasť vyrába vína z podobných odrôd hrozna, ktoré sa nachádzajú vo Friuli Isonzo. Vína majú tendenciu byť menej štruktúrované a majú ľahšie telo, vyrobené tak, aby sa pili mladé. Napriek tomu sa táto oblasť môže pochváliť niektorými vynikajúcimi červenými farbami s dobrou úrovňou koncentrácie a elegancie, ktoré zodpovedajú kvalite tých, ktoré sa vyrábajú v kopcoch. Pozoruhodné červené vína sa vyrábajú z odrôd Merlot, Cabernet Sauvignon a Refosco dal Peduncolo Rosso, najmä ak hrozno pochádza z husto vysadených viníc a víno potom zreje v malých sudoch z francúzskeho duba. Odrodové víno Friuli Aquileia vyžaduje sto percent uvedenej odrody. DOC povoľuje aj tri zmesi bianco, rosso a rosato. Friuli Aquileia Bianco musí obsahovať minimálne 50 percent Friulano, zvyšné zloženie tvoria Chardonnay, Malvasia Istriana, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Sauvignon Blanc, Riesling, Müller-Thurgau, Traminer Aromatico a Verduzzo Friulano ako zmes alebo jednotlivo. Z tejto kombinácie je možné vyrobiť aj šumivé verzie spumante. Friuli Aquileia Rosso zahŕňa ktorúkoľvek z trojice Bordeaux (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot), ako aj požadovaných minimálne 50 percent Refosco dal Peduncolo Rosso, či už ako zmes alebo jednotlivo. Táto zmes hrozna môže byť použitá na výrobu vína novello, superiore a riserva. Ružové víno sa bežne skladá z odrody Merlot, ale môže obsahovať ktorúkoľvek z iných povolených červených odrôd.


Az. Ag. Ritter de Záhony

Po viac ako 170 rokoch sa dnes kláštorné panstvo rozprestiera na 130 hektároch len niekoľko kilometrov od Karnských Álp a neďaleko mora. Aluviálna hlina, bohatá na minerály soli, pohladená v zime studeným horským vetrom a slaným morským vetrom prichádzajúcim z lagúny Grado v lete, robí z tejto oblasti ideálny terroir na pestovanie hrozna s jedinečnými vlastnosťami.  Prosperita tejto krásnej krajiny čoskoro upúta pozornosť Rimanov, ktorí založili mesto Aquileia v roku 181 pred Kristom - dnes je dedičstvom UNESCO - a ktorí sú prví, ktorí začali pestovať vinič, vedomí si prírodného potenciálu tejto oblasti. Hovorí sa, že cisárovná Giulia Augusta, manželka Ottaviana, mala takú úctu k vínu z Aquileie, že ho nechala poslať do Ríma. Po premene kláštora na vilovú farmu rodinou Cassis-Faraone v roku 1850 kúpila panstvo rodina Giulia Ettore Rittera de Záhony, pôvodom z Frankfurtu nad Mohanom. Giulio Ettore Ritter de Záhony a jeho zať, gróf Theodor de la Tour (francúzsky enológ) cítili, ako sú farmy Farmy Collio Goriziano a Monastero di Aquileia, ktoré im patrili, boli obzvlášť vhodné na pestovanie viniča a viniča a po prvýkrát v histórii územia zaviedli rôzne druhy francúzskeho viniča, ako sú ChardonnaySauvignon, MerlotCabernet a Pinot, rafinované hrozno, ktoré si dodnes zachováva svoju vinársku nadvládu v regióne.Alergény
Oxid siričitý
Krajina
Taliansko
Objem
0,75l
Odroda
Chardonnay
Teplota servírovania
10‑12 °C
Výrobca
Ritter de Záhony
Zvyškový cukor
Suché
Zrecí potenciál
2-5 rokov
Víno a gastronómia
Morské plody

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chardonnay Elvine DOC Friuli Aquileia 2021 Ritter de Záhony Taliansko

Krátky popis

Víno s brilantnou slamovožltou farba. Vôňa odhaľuje v záverečnej časti kvetinové arómy bielej broskyne, zlatého jablka, chlebovej kôrky a vanilky. Jeho chuť je dužinatá a mäkká, elegantná a vyvážená. Prechod v bariku ho robí bohatým na chuť s vynikajúcou perzistenciou.
  • 16.99€

  • Bez DPH: 14.16€

Súvisiace produkty

Pálava Venezia Giulia IGT Barone Ritter de Záhony  2022 Taliansko

Pálava Venezia Giulia IGT Barone Ritter de Záhony 2022 Taliansko

Biele suché víno kryštalickej žltej farby, je to krásne aromatické a plné víno. Jemne korenistá, má ..

15.00€ Bez DPH: 12.50€

Štítky: Biele víno, Chardonnay, Talianske víno, Friuli, Ritter de Záhony, Taliansko