•  Tempranillo BODEGAS MEDRANO IRAZU Parcela 14.8 Rioja 2018

Sýta, intenzívna granátová farba s terakotovým okrajom. Vôňa je komplexná plná hrozienok, sušených sliviek, fíg, korenia a tabaku.  Chuť kopíruje vôňu a je doplená o mäkké taníny obohatené o podtony sviežeho ovocia.


Tempranillo ( Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais,Aragonez ,Tinta Roriz )

Je najpestovanejšia Španielská modrá muštová odroda, ktorá dáva plné a intenzívne vína. Názov je odvodený od Španielského ,,temprano,, čo v preklade znamená skorý, kedže Tempranillo dozreva väčšinou o niekoľko týždnov skorej ako iné španielske odrody. Tvorí väčšinu najznámejších Španielských vín ako napríklad Rioja alebo Ribera del Duero. Pri neutrálnom charaktere vhodne odzrkadluje Terroir a je vhodná na zcelovanie s inými odrodami ako napríklad Garnacha noir a Merlot. Aromatický profil je plný tmavého kôstkového ovocia : slivka , čerešna a višňa. Doplnené o korenie a zrením pribude koža a tabak. 


Oblasť Rioja DOCa 
Rioja je nepochybne najlepšiou španielskou vinohardníckou oblasťou. Produkuje prvé víno, ktoré získalo štatút DOCa( Denominación de Origen Calificada ) - najvyššie španielske začlenenie. 
Vína z oblasti Rioja sú s použitím dubu , a všetky pokusy zbaviť sa dreva pri školení vína sú odsudené na neúspech. Dub je základom povesti červeného vína a dôvodom, prečo sa stalo prvým a najväčším vínom Španielska.  Vinohrady v Rioje sa nachádzajú na území pozdlž rieky Ebro, medzi mestami Haro a Alfaro. Vinice lemujú všetky prítoky rieky Ebro. Ako napríklad Oja ktorá stojí aj za názvom tejto oblasti.
Drtivá väčšina vín Rioja sú červené vína, predovšetkým z odrod : Tempranillo a Garnacha Tinta . Dalšie modré muštové odrody sú : Graciano , Mazuelo, Maturana Tinto .  Pričom väčšina červených vín tvorí cca 70%  Tempranillo ktoré dáva vínu buket , kyslost a potenciál zrenia. Tempranillo dozrieva približne 14 dní pred  Garnachou a preto ma aj názov Tempranillo ( temprano znamená skorý )
cca 15 % Garnacha ktorá dá víno extrakt , telo a alkohol. Garnacha je rovnaká odroda ako Grenache záma z údolia rieky Rhona vo Francúzsku.
cca 7,5 % Graciano sa využíva kvoli jeho sviežosti a arome.
cca 7,5 Mazuelo je hlavná zložka farby a trieslovín vo vínach Rioja.
Rioja DOCa sa dá rozdeliť na 3 hlavne oblasti a to : Rioja Alta , Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Vinárstvo Bodegas Medrano Irazu Rioja

Nachádza sa v najslavnejšej vinohradníckej oblasti Španielska. Rioja Alavesa . Vinohrady sa nachádzajú v obci Bilar ktorá sa nachádza na úpätí pohoria  Sierra de Cantabria. Terroir je  tu podporený pôdou bohatou na íl a vápenec.  Oblasť sa nachádza  ktorá je pod vplivom dvoch podbení Stredozemné a  Atlantické. Medrano Irazu   je malé rodinévinárstvo kotré pordukuje len malú sériu vín    zameranú na  premiové červené vína z odrody Tempranillo. Okrem tradičnej  odrody Tempranillo sa vo vinohradoch nachádza aj biela verzia odrody Tempranillo blanco a červené Graciano. 

Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Rioja
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Tempranillo BODEGAS MEDRANO IRAZU Parcela 14.8 Rioja 2018

Krátky popis

Sýta, intenzívna granátová farba s terakotovým okrajom. Vôňa je komplexná plná hrozienok, sušených sliviek, fíg, korenia a tabaku. Chuť kopíruje vôňu a je doplená o mäkké taníny obohatené o podtony sviežeho ovocia. Tempranillo ( Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais,Aragonez ,Tinta Roriz ) Je najpestovanejšia Španielská modrá muštová odroda, ktorá dáva plné a intenzívne vína. Názov je odvodený od Španielského ,,temprano,, čo v preklade znamená skorý, kedže Tempranillo dozreva väčšinou o niekoľko týždnov skorej ako iné španielske odrody. Tvorí väčšinu najznámejších Španielských vín ako napríklad Rioja alebo Ribera del Duero. Pri neutrálnom charaktere vhodne odzrkadluje Terroir a je vhodná na zcelovanie s inými odrodami ako napríklad Garnacha noir a Merlot. Aromatický profil je plný tmavého kôstkového ovocia : slivka , čerešna a višňa. Doplnené o korenie a zrením pribude koža a tabak.
  • 99.99€

  • Bez DPH: 83.33€

Súvisiace produkty

Tempranillo  EL SEÑORITO 2014 Bodegas Más Que Vinos

Tempranillo EL SEÑORITO 2014 Bodegas Más Que Vinos

Víno atramentovej farby s fialovými odleskami. Plná vôňa kde dominuje čierna ríbezla, slivka a čokol..

20.80€ Bez DPH: 17.33€

Graciano 2019 BODEGAS MEDRANO IRAZU  Rioja

Graciano 2019 BODEGAS MEDRANO IRAZU Rioja

Oblasť Rioja DOCa Vína z oblasti Rioja sú s použitím dubu , a všetky pokusy zbaviť sa drev..

27.00€ Bez DPH: 22.50€

Štítky: Rioja, Tempranillo, Bodega, Španielske víno, Červené víno, Luxusné víno, Reserva, Reserve, Ull de Llebre, Cencibel, Tinto Fino, Tinta del Pais, Aragonez, Tinta Roriz