• Torno Crianza Hacienda Magnum 1,5 l  El Ternero 2013
Víno Torno Crianza Hacienda El Ternero je vyrobené zo 100% odrody Tempranillo  ktorá je známa v Španielsku  aj ako Tinto Fino či Sensibel. Hrozno bolo dopestované na majetku vinárstva ktoré patrí do oblasti Miranda de Ebro -  Burgos.  
Vína crianza   musia zrieť minimalne 12 mesiacov v drevených sudoch a následne 12 mesiacov vo flaši . 
91 - bodov Robert Parker
 
Oblasť Rioja DOCa 
Rioja je nepochybne najlepšiou španielskou vinohardníckou oblasťou. Produkuje prvé víno, ktoré získalo štatút DOCa ( Denominación de Origen Calificada ) - najvyššie španielske začlenenie. 
Vína z oblasti Rioja sú s použitím dubu , a všetky pokusy zbaviť sa dreva pri školení vína sú odsudené na neúspech. Dub je základom povesti červeného vína a dôvodom, prečo sa stalo prvým a najväčším vínom Španielska.  Vinohrady v Rioje sa nachádzajú na území pozdlž rieky Ebro, medzi mestami Haro a Alfaro. Vinice lemujú všetky prítoky rieky Ebro. Ako napríklad Oja ktorá stojí aj za názvom tejto oblasti.
Drtivá väčšina vín Rioja sú červené vína, predovšetkým z odrod : Tempranillo a Garnacha Tinta . Dalšie modré muštové odrody sú : Graciano , Mazuelo, Maturana Tinto .  Pričom väčšina červených vín tvorí cca 70% Tempranillo ktoré dáva vínu buket , kyslost a potenciál zrenia. Tempranillo dozrieva približne 14 dní pred Garnachou a preto ma aj názov Tempranillo ( temprano znamená skorý )
cca 15 % Garnacha ktorá dá víno extrakt , telo a alkohol. Garnacha je rovnaká odroda ako Grenache záma z údolia rieky Rhona vo Francúzsku.
cca 7,5 % Graciano sa využíva kvoli jeho sviežosti a arome.
cca 7,5 Mazuelo je hlavná zložka farby a trieslovín vo vínach Rioja.
Rioja DOCa sa dá rozdeliť na 3 hlavne oblasti a to : Rioja Alta , Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Prvá zmienka o statku El Ternero pochádza z roku 1077 po smrti Ježiša Krista , kedy bol pod správou mníchov zo Santa Maria de Herrera. Statok s niekoľkými budovami slúžil počas staročí ako ; škola, kostol, kláštor či vojenská základňa. Vdaka svojej polohe na upetí hôr Obarenes sa dokázala zachovať väčšina zo starodávnej stavby dodnes a slúži ako posätné miesto pre patrona zo Virgen de la Pera.
 Za svoju jeďinečnosť vďačí   El Ternero svojej polohe , a to na najvyšiom bode v oblasti Rioja . Plytká pôda s vysokým obsahom vápenca , jedinečná nadmorská výška a ochraný faktor blízkeho lesa robia okolie El Ternera vynikajúce miesto pre pestovanie vínej revy. 

Španielsko

V súčastnosti má Španielsko 138 vinohradníckych regiónov, rozdelených do 5 kategórií.

Denominación de Origen Calificada (DOCa) 

Je najvyššia kategória, pre vína s nadpriemernými vínami,dlhou tradíciou a vína DOCa dosahujú prémiových cien.Označenie Denominación de Origen Calificada vzniklo v roku 1988 pre oblasť Rioja.V roku 2003 sa pridal Priorat, namiesto DOCa sa tu používa katalánske pomenovanie Denominació d’origen Qualificada teda DOQ. Vína s certifikáciou DOCa musia mať minimálne. DO status po dobu viac ako 10 rokov,musia byť naflašované a registrovanej oblasti ako aj len vo vinárstve ktoré sa nachádza v danej apelácii. Presne sú určené organoleptické vlastnosti ako aj presne určené omedzenia kvality aj kvantity.

Denominación de Origen (DO) 

Do roku 1988najvyššia kategória vín v Španielsku. Rovnomerná  kategória ako AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) vo Francúzsku.Každá apelácia DO Denominación de Origen má vlastný kontrolny orgán (Consejos Reguladores), ktorý má kompetencie na určenie odrôd, procesov výroby ako aj určenie geografickej oblasti.

Vino de Pago (VP)

Kategória Vino de Pago (VP) vznikla v roku 2003 spolu s Vino de Calidad con indicación geográfica (VC). Pago  v preklade  znamená vinohrad. Volné preloženie Vino de Pago znamená vína zo samostatného vinohradu alebo vinárstva. Kategória je určená pre prémiové vína kde si vinárstvo určuje jednotlivé podmienky pre odrody,vinohradníctvo ako aj ostatné podmienky.

Vino de Calidad con indicación geográfica (VC)

Do kategórie Vino de Calidad con indicación geográfica (VC) patria vína atoré dlhodobo vyčnievali z Indicación Geográfica Protegida (IGP) a Vino de la Tierra VT ale ešte nemajú dlhoročnú tradíciu aby mohli byť hodnotené ako Denominación de Origen (DO) .

Indicación Geográfica Protegida (IGP)

Vína s označením pôvodu. Majú presne určené hranice oblasti ako aj tradičné odrody a postupy výroby.Pričom minimálne 85% vína musí byť z povolenej odrody a pôvodu.

Vino de la Tierra (VT) 

Kategória rovnomenrá s francúzskou ,, Vins de Pays,,.Kontroluje sa pôvodhrozna ale regulácia odrôd a vinohradníctva. 85% vína musí pochádzať z určenej oblasti.

Vino de Mesa 

Najnižšia kvalita vína na úrovni stolového vína. 

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Torno Crianza Hacienda Magnum 1,5 l El Ternero 2013

Krátky popis

Víno Torno Crianza Hacienda El Ternero je vyrobené zo 100% odrody Tempranillo ktorá je známa v Španielsku aj ako Tinto Fino či Sensibel. Hrozno bolo dopestované na majetku vinárstva ktoré patrí do oblasti Miranda de Ebro - Burgos. Vína crianza musia zrieť minimalne 12 mesiacov v drevených sudoch a následne 12 mesiacov vo flaši . 91 - bodov Robert Parker
  • 26.00€

  • Bez DPH: 21.67€

Súvisiace produkty

Can Feixes Negre Tradicio Penedes Magnum 1,5 L 2006

Can Feixes Negre Tradicio Penedes Magnum 1,5 L 2006

 Víno vyrobené kupážou 4 odrôd : 38% Tempranillo ( Ull de Llebre ),  32% Merlot , 22% Cabe..

49.90€ Bez DPH: 41.58€