• Rully Blanc Chardonnay Louis Latour 2017

Biele suché víno ktoré má slabo žltú farbu. Vo vôni dominujú živé kvety agátu a bazy.V dobrých ročníkov sa nachádzajú aj vône citrusových plodov a exotického ovocia. Dostatok kyselín vytvára siežosť ktorá dáva vínu možnosť vyzrievania vo flaši. Víno je 100% Chardonnay z malej apelácie Rully appellation controllé  ktorá sa nachádza na samom severe regionu Côte Chalonnaise. Surovina pochádza z vinice ktorá má priemerný vek viac ako 30 rokov, ktorá je na vápencovom podloží. Víno zrelo 10 mesiacov v tankoch z nehrdzajúcej oceli. 

Charateristika :

Víno svetložltej farby, s éterikou vôňou po hrušketropickom ovocí a vanilky. Vďaka terroiru má víno príjemú kyselinku ktorá harmonizuje s plným telom.

Odroda Chardonnay 

Najznamejšia odroda sveta, rovnako rozširená po svete ako Cabernet Sauvignon. Známa aj ako ; Aubaine, Beaunois, Gamay blanc, Melon blanc , Morillon,  Ruländer Weiß, a Weißer Clevner. Vína z odrody Chardonnay možu mať široké spektrum štýlu a to hlavne vďaka schopnosti prejaviť  terroir ale aj rukopis vinára. Najdrahšie vína pochádzajú z Burgundska Champagne. V Burgundsku je Chardonnay hlavna biela odroda a tvorí viac ako 95% plochy, najlepšie sa uplatnuje na severe oblasti. Chardonnay je hlavnou odrodou pre výrobu šumivého vína z burgundska známeho aj ako Crémant de Bourgogne. Oba regiony Burgundsko aj Champagne  sú považované ako Cool climate , kde sa prejavuje vpyiv ročníka polohy a terroiru viac ako jednotlivý výrobca. Vína majú intenzívnu kyselinku, ovocný charakter a primeraný obsah alkoholu. V Champagne sa používa do Cuvée s ( Pinot noir a Menuier) pre svoju intenzívnu kyselinku a napomáha tak k dlhovekosti vín. Vína z teplejších regionov ako GalileaColchaguaMendoza  a južného Francúzska

sú plnšie, hustejšie a s charakterom tropického ovocia a vanilky. Často sú školené v dubových sudoch a nechávajú sa vyzrievať na kaloch čo podporuje ich komplexnosť. Práve plný a intenzívny štyl týchto vín sa používa na doplnenie dalších odrôd ako napríklad Viognier alebo Sauvignon


Apelácia Rully 

Vinohrady apelácie sa rozprestierajú od dedinky Chagny až k Mercurey. Pomenovaná po galsko - románskom panovníkovi Rubiliusovi. Tento fakt dáva za pravdu že práve tunajšia oblasť  má niekoľko-storočnú historiu pestovanie viniča. V roku 1822 bolo zaznamenané že práve z tejto dedinky pochádzalo prvé šumivé víno z Burgundska. Počas celého 19. storočia väčšina vín mousseux a crémant pochádalo pravé odtialto. V súčastnosti Rully AOC produkuje približne 65% bieleho vína a len 35 % červeného. Vína z obce Rully majú príjemnú sviežosť, nakoľko tu dominuje kontinentálne podnebie,ktoré je potrebné hlavne v letnom období, kedy je riziko  vysokých teplôt.


Burgundsko / Bourgogone 

Spolu s Bordeaux najznamejšia vinohradnícka oblasť vo Francúzsku. S rozlohou 30 000 hektárov viníc, produkuje ani nie 1/3 objemu čo Bordeaux. Celá oblasť sa dá rozdeliť do niekoľkých sub regionov, v ktorých sa dorábajú vína s jedinečným charakterom. Cote d'Or  ( Cote de Nuits Cote de Beaune ), Cote Chalonnaise a Maconnais sa nachádzajú v centrálnej časti admninistratívneho regionu Burgundsko.  Chablis  sa nachádza v departmente  Yonne a má blišie k Champagne ako k Beaune.  Samostatnou časťou Burgundska je Beaujolais, ktoré patrí do departmentu Rhône-Alpes. Odrodová skladba v Burgundsku je naviazaná hlavne na 2 odrody a to Chardonnay a Pinot noir.  Medzi vedlajšie odrody patria : Aligoté a Gamay. Mimo týchto najznamejších odrôd sa tu pestuje aj César a Sauvignon blanc. 


(Dom) Maison Louis Latour je jedným z najinovatívnejších výrobcov v Burgundsku, ktorý si zároveň dokáže udržať svoj tradičný image. Vzhľadom na rozšírenie podnikania od roku 1979, bola jeho pôda na báze zeminy a ílu vybraná ako ideálne miesto na to, aby produkovala vysoko kvalitné vína ChardonnayChardonnay d'Ardéche zrie v nerezových sudoch po dobu cca 10 mesiacov. Je to svieže a ľahko pitné víno. http://www.louislatour.com/en/

Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Burgundsko
Víno a gastronómia
Morské plody

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Rully Blanc Chardonnay Louis Latour 2017

Krátky popis

Víno je 100% Chardonnay z malej apelácie Rully appellation controllé ktorá sa nachádza na samom severe regionu Côte Chalonnaise. Surovina pochádza z vinice ktorá má priemerný vek viac ako 30 rokov, ktorá je na vápencovom podloží. Víno zrelo 10 mesiacov v tankoch z nehrdzajúcej oceli. Charateristika : Víno svetložltej farby, s éterikou vôňou po hruške, tropickom ovocí a vanilky. Vďaka terroiru má víno príjemú kyselinku ktorá harmonizuje s plným telom.
  • 24.55€
  • 19.99€

  • Bez DPH: 16.66€

Súvisiace produkty

Beaune Blanc ( Chardonnay ) Louis Latour

Beaune Blanc ( Chardonnay ) Louis Latour

Biele suche víno z odrody Chardonnay,ktoré pochádza z centra Burgundska, z apelácie Beaune. Víno&nbs..

37.40€ Bez DPH: 31.17€

Chardonnay Katzrin 2019 Yarden Golan Heights Winery

Chardonnay Katzrin 2019 Yarden Golan Heights Winery

Yarden Katzrin je Chardonnay vyrábané iba vo výnimočných rokoch. Aromatické Chardonnay má oslnivé zo..

49.99€ Bez DPH: 41.66€