• Merlot Réserve Saint-Marc 2022  FONCALIEU

Svieži a vzrušujúci výraz stále populárnejšieho hrozna Merlot s chuťou zrelého ovocia a podtónom sladkého drievka a černíc. Jedná sa o všestranné víno, ktoré je ideálne na pitie samostatne - alebo s čímkoľvek od grilovania po pizzu a cestoviny.

Víno kategórie  Vin de Pays d’Oc

Merlot ( Alicante,Petit Merle, Sémillon rouge, Picard a Sud des Graves)

Modrá muštová odroda ktorá je rozšírená po celom svete. Názov Merlot alebo aj Petit Merle je odvodený od francúzskeho prekladu Merle čo znamená Drozd. Väčšinou sa používa na kupážovanie s Cabernetom Sauvignon kde napomáha uhladiť drsné triesloviny. Dozrieva skoršie ako ostatné odrody z oblasti Bordeaux a tak sa pestuje väčšinou v chladnejších oblastiach. Mimo Francúzska  kde produkuje všetky kategórie vín od veľkých vín ( Grand vin ) v oblasti Médoc a Pomerol sa vyskytuje na juhu Francúzska a to ako jednoduché odrodové vína . V poslednom desaťročí sa úspešne pestuje v Taliansku, kde tvorí základ pre novú kategóriu vín Super Toskánsych vín kde sa používa ako komponent k Sangiovese alebo Cabernetu Sauvignonu. Významnú úlohy hrá aj na severo východe Talianska, kde v regióne Friuli–Venezia Giulia tvorí viac ako 50% produkcie červených vín. V novom svete je v tieni známeho Cabernetu alebo Syrahu. Najznámejšie vinárstva pochádzajú vína z USA a to hlavne z  CalifornieNapa valley Sonoma  sú regiónu kde má dostatočný úspech kde sa tvoria vína podobné vínam z Francúzskeho Bordeaux. V Čile bol Merlot dlhú dobu považovaný za CarmenéreAromatický profil sa mení podľa terroiru a oblasti kde sa víno dorába. 

V starom svete a víno prejavuje rubínovou farbou, intenzívnou ovocnou arómou : slivky, čerešne, jahody a s náznakom herbálnosti ako mäty a eukalyptusu. V novom svete sú vína plnšie, intenzívnejšie a dominujú tony čokolady, kávy a vanilky.   

Francúzske vína odrody Merlot sú vhodné na dlhodobú archiváciu, v ostatných krajinách je hlavný faktor či víno zrelo v drevenom sude.


Oblasť Languedoc-Roussillon

Languedoc-Roussillon nie je oficiálnou apeláciou ale skôr komerčným názvom pre oblasť nachádzajúcu sa na juhozápade Francúzska. Na východe oblasť začína pri meste Nimes a končí až pri hraniciach so Španielskom. Celá oblasť má veľa apelácii so štatútom AOC medzi ktoré najznámejšie patria :Minervois , Banylus, Maury, Saint-Chinian a Languedoc.Languedoc a Roussillon sú dve rozličné oblasti, ktoré sa dajú rozlíšiť geograficky a aj kultúrne. Kým Languedoc je celý prepojený s FrancúzskomRoussillon je historicky naviazaný na Španielsko a blízke Katalánsko. Celá oblasť môže byť zahrnutá do jednotnej apelácie Pays d'Oc IGP, pričom je jedno či sa vinohrad nachádza v Languedocu alebo v Roussillone. Ak je čisto v administratívne oblasti Rousillone môžu byť vína zaradené do IGP Côtes Catalanes. Naopak apelácia Languedoc AOP, vznikla ako premenovanie niekdajšej Côteaux du Languedoc. Pričom. do celej apelácii sú zahrnuté podoblasti :  Hérault, La Clape a Quatourze  v regióne Aude.Alergény
Oxid siričitý
Krajina
Francúzsko
Objem
0,75l
Podľa príležitosti
Na každý deň
Teplota servírovania
14‑16 °C
Výrobca
Vignobles Foncalieu
Oblasť
Languedoc
Zrecí potenciál
0-2 roky
Víno a gastronómia
Červené mäso
Uzáver
Skrutkový

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Merlot Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Krátky popis

Svieži a vzrušujúci výraz stále populárnejšieho hrozna Merlot s chuťou zrelého ovocia a podtónom sladkého drievka a černíc. Jedná sa o všestranné víno, ktoré je ideálne na pitie samostatne - alebo s čímkoľvek od grilovania po pizzu a cestoviny.
  • 9.99€

  • Bez DPH: 8.33€

Súvisiace produkty

Cabernet  Sauvignon  Le Versant IGP Pays d’Oc 2022 Foncalieu

Cabernet Sauvignon Le Versant IGP Pays d’Oc 2022 Foncalieu

Červené suché víno z odrody Cabernet Sauvignon ktoré má intenzívnu rubínovú farbu, vôňu čierneho ríb..

11.90€ Bez DPH: 9.92€

Cabernet Sauvignon Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Cabernet Sauvignon Réserve Saint-Marc 2022 FONCALIEU

Réserve Saint-Marc je krásny, šťavnatý, juhofrancúzsky Cabernet Sauvignon s klasickými tónmi červené..

9.99€ Bez DPH: 8.33€

Štítky: Merlot, Víno, Francúzske víno, Francúzsko, červené víno, Vin de Pays d’Oc, FONCALIEU, Vignobles Foncalieu, Vignobles, Foncalieu,