Oblasť Chianti DOCG tvorí okrem jadra, ktorým je Chianti Classico DOCG, ďalších 7 okrajových subapelácií s rôznymi podmienkami terroir a spoločným označením Chianti Putto, najmenšej zo všetkých podoblastí, Chianti Rufina, ležiacej severovýchodne od Florencie, sa vinič pestuje na svahoch nad údolím rieky Arno. Pôdy typu galestro a vyššie polohy miestnych vinohradov tu umožňujú dorobiť vína s bohatou štruktúrou a výraznou aciditou, ktoré majú bohatý zrecí potenciál a svojou kvalitou v niektorých prípadoch predčia i slávnejšie classico.

Hektárové výnosy v regióne sú vyššie ako v Chianti Classico, no súčasne nižšie ako v ostatných subapeláciách oblasti.

Najväčšou a kvalitatívne najrozmanitejšou subapeláciou Chianti Putto je Chianti Colli Senesi. V najlepších polohách sa tu pestujú svetoznáme Vino Nobile di Montepulciano a Brunello di Montalcino.

Vína Chianti Putto sa popri označení podoblasti pôvodu môžu pýšiť i prívlastkom riserva alebo superiore (vína s nižším hektárovým výnosom ako riserva).

Vďaka pestrým podmienkam terroir a rôznej kvalite vín Chianti Putto môže označenie presného pôvodu na etiketách chýbať (vína Chianti DOCG bez ďalšej špecifikácie).

Oblasť Chianti je najpopulárnejším vinohradníckym regiónom krajiny. S ročným objemom produkcie na úrovni jedného milióna hektolitrov dáva svetu najrozšírenejšie talianske kvalitné červené víno s kontrolovaným označením pôvodu.

Servírujeme pri teplote 17 C

Charakteristika : Chianti DOCG
Farba - Živá, nádherná rubínovočervená, zrením sa mení na granátovú.
Vôňa - Dominujú ovocné  tóny po čerešniach, slivkách. Jemne náznaky fialok a klinčkov.
Chuť - Stredné telo, príjemné triesloviny a ovocná štruktúra.


Podávanie
Tradičné jedlá Talianskej kuchyne, pečené bravčové so zeleninou. 


Odroda Sangiovese 

Dostala názov od latinského ,, sanguis Jovis,, čo v preklade znamená ,, Jupiterova krv,,Napriek tomu že Sangiovese je najviac pestovanou odrodou Talianska skoro nikdy sa neuvádza jej názov na prednej etikete. Pôvod odrody je zaznamenaný v oblasti Emilia-Romagna, kde dáva vína bledočervenej farby, s ovocnou vôňou po kôstkovom ovocí a s príjemnou kyselinkou. Najzanamejšie vína pochádzajú zo   strednej časti Talianska, kde je hlavnou odrodou regionov ako Emilia-Romagna, Umbria, Campania,Lazio a ToskánskoMedzi najznámejšie vína z odrody Sangiovese možme považovať hlavne : Brunello di Montalcino, Chianti, Vino Nobile di Montepulciano. Spolu s odrodami Cabernet Sauvignon a Merlot  sa používa na výrobu  prémiových vín z Toskánska označovaných ako Super Tuscans. 


Okrem Talianska sa Sangiovese pestuje vo väčšej miere hlavne na Korzike, pod synonymom Nielluccio, a to hlavne v apelácii Patrimonio.V novom svete sa nachádza v Argentínskej oblasti Mendoza.


Toskánsko 

Nachádza sa v stednej časti Talianska. Po Pimonte , Toskánsko má druhý najväčší počet vín označených DOCG  a DOC. Hlavnou odrodou je Sangiovese, ktorá sa používa na väčšinu vín DOCG ako napríklad ChiantiBrunello di Montalcino , Vino Nobile di Montepulciano alebo Super Toskánske vína. Nemenej podstatné sú francúzske odrody ako napríklad Merlot a Cebernet Sauvignon ktoré spolu so Sangiovese tvoria hlavú zložku vín IGP Toscana. Necelých 15 % produkcie tvoria biele a ružové vína. Dominantnou odrodou pre biele / bianco je Trebbiano. Ostané biele odrody sú prevažne medzinárodne uznávané ako napríklad : Chardonnay,Sauvignon blanc a Viognier.   Výrobca Martoccia di Brunelli Luca 

Nachádza sa v samom srdci Toskánska, v katastri mestečka Montalcino. Najlepšie vinohrady ktoré sa používajú na výrobu známeho vína Brunello di Montalcino su situované juhovýchodne od centra Montalcina. Väčšina vinohradov je osadená odrodou Sangiovese, ktorá je to známa ako Brunello.   Južne orientovaný svah  zabespečuje dostatok slnka počas dňa. Pri nadmorskej výške 250 metrov nad morom sa počas noci hrozno dostatočne ochladí aby si uchovalo dostatok kyselín. Rodina Brunelli sa sústreduje výhradne na červené vína, pričom v portfoliu sú len 4 zančky. Brunello di Montalcino a Reserva Brunello di Montalcino , Chianti a Poggio Apricale IGT


Apelácia
Chianti DOCG
Podľa príležitosti
Na každý deň
Vhodný syr
Pecorino
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Toskánsko
Klasifikácia
Denominazione di Origine Controllata e Garantita DOCG
Zrecí potenciál
2-5 rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Chianti DOCG ( Sangiovese) 2016 Martoccia di Brunelli Luca

Krátky popis

Odroda Sangiovese Dostala názov od latinského ,, sanguis Jovis,, čo v preklade znamená ,, Jupiterova krv,,Napriek tomu že Sangiovese je najviac pestovanou odrodou Talianska skoro nikdy sa neuvádza jej názov na prednej etikete. Pôvod odrody je zaznamenaný v oblasti Emilia-Romagna, kde dáva vína bledočervenej farby, s ovocnou vôňou po kôstkovom ovocí a s príjemnou kyselinkou. Najzanamejšie vína pochádzajú zo strednej časti Talianska, kde je hlavnou odrodou regionov ako Emilia-Romagna, Umbria, Campania,Lazio a Toskánsko. Medzi najznámejšie vína z odrody Sangiovese možme považovať hlavne : Brunello di Montalcino, Chianti, Vino Nobile di Montepulciano. Spolu s odrodami Cabernet Sauvignon a Merlot sa používa na výrobu prémiových vín z Toskánska označovaných ako Super Tuscans.
  • 11.80€

  • Bez DPH: 9.83€

  • 6 alebo viac 10.99€

Súvisiace produkty

Brunello di Montalcino D.O.C.G. 2010 Martoccia di Brunelli Luca

Brunello di Montalcino D.O.C.G. 2010 Martoccia di Brunelli Luca

Možný okamžtý osobný odber na predajni : Stromova 9 BratislavaCharakter:Brunello di Montalcino ..

42.00€ Bez DPH: 35.00€

Poggio Apricale I.G.T. 2015 Martoccia di Brunelli Luca

Poggio Apricale I.G.T. 2015 Martoccia di Brunelli Luca

Charakter:V nose ovocné a trvalé, s tónmi lesných plodov, jemne pikantné. Mäkká, vyvážená chuť s tri..

12.60€ Bez DPH: 10.50€

Barbaresco DOCG Nebbiolo Pasquale Pelissero

Barbaresco DOCG Nebbiolo Pasquale Pelissero

Najstaršie vinice na statku, situované na juhozápad, 400 metrov nad morom. Pôda je íľovito vápenatá...

30.00€ 26.99€ Bez DPH: 22.49€

Chianti Classico DOCG 2018 Carpineto

Chianti Classico DOCG 2018 Carpineto

Odroda Sangiovese Dostala názov od latinského ,, sanguis Jovis,, čo v preklade znamená ,, ..

19.20€ Bez DPH: 16.00€

Sangiovese Gamla 2018 Izrael

Sangiovese Gamla 2018 Izrael

Odroda Sangiovese Dostala názov od latinského ,, sanguis Jovis,, čo v preklade znamená ,, ..

19.20€ Bez DPH: 16.00€

Chianti Classico Riserva D.O.C.G 2016 Carpineto

Chianti Classico Riserva D.O.C.G 2016 Carpineto

Červené víno v ktorom dominuje vôňa zrelého kôstkového ovocia, ktorá je podporená jemnou vanilkou. &..

27.99€ Bez DPH: 23.33€