• Malbec Bio Demeter Mendoza 2015 Escorihuela Gascon

Víno má intenzívu rubínovú až amtramentovú farbu. Vo vôni je iba čisté ovocie bez žiadneho náznaku dreva alebo barikových sudov. Charakteristická senzorika pre Malbec z Argentíny : Lesné ovocie , černice, brusnice, čučorideky, slivky až po náznaky malín. Víno má jemne sladké  triesloviny ktoré dotvarajú dlhú, lahodnú dochuť.  Ročník 2015 sa zbieral počas prvého aprílového týždňa, pričom bol použitý ručný zber do malých bedničiek aby sa zachoval čo najvyššia kvalita.

Následne víno kvasilo pomocou prírodných kvasiniek a zrelo v tankoch z nerezovej ocele. Surovina na toto víno pochádza z vinice Altamira z regionu San Carlos ( Uco Valley ) z najznámejšej oblasti pre odrodu Malbec na svete Mendozy . Celá vinica bola novovysadená v roku 2016 a  je vedená v režime BIO. Celková rozloha je tvorená zhruba 40 ha pričom dominantná odroda tu je Malbec, v dvoch klonoch  a to  80 a 10 . Popri hlavnej odrode tu je tiež vysadený Syrah (klon 174)  , Sauvignon blanc ( klon 297 ), Viognier a Pinot Noir / Rulandské modré ( 3 klony a to : 667, 828, 943) Demeter je najvýšie certifikovanie ktoré možu produkty dostať, je zastrešené neziskovou organizáciou ktorá má viac než 4500 členov po celom svete. 

Pravidlá na získanie certifikátu sú omnoho prísnejšie ako pre BIO produkty a hlavná požiadavka je že certifikácia musí byť obnovená každy rok. Začiatok Demetera sa datuje do roku 1928 a nadiazaná je na prácu najznámejšieho zástanca Biodynamiky,   Rudolfa Steinera.


Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )
Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší  Tannat. V relatívne malom množste va používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde doplňa  Cabernet Sauvignon Cabernet franc.  Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), slivek , tabaku a vanilky.  Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovína a kyselín.  Obsah alkoholu je  obvykle medzi 13,50 a 15,00%.
Väčšina vín z nového sveta  je školená v dubových sudoch a majú zrecí potencial až 8 rokov.  

Pomenované po Miguelovi  Escorihuela Gascón ktorý ako 19 ročný emigroval zo Španielska do Argentíny. Jeho prvá práca bol v obchode s potravinami a to v hlavnom meste Buenos Aires kde sa prvý krát stretol s argentínskym vínom. Neskôr sa premiestnil do  centra dnešnej Mendozy kde v roku 1884 kúpil prvých 17 hektárov pôdy.  Popri vinárstve sa venoval aj iným obchodným  aktivitám ktoré používal ako finančné zdroje na rozmach mesta a celého regionu. V roku 1923 daroval časť pôdy na výstavbu nemocnice ,, Hospital Español,, ktorá dodnes slúži pre širokú verejnosť. Vďaka svojej filantropii si vislúžil prezývku DON . Postupom času vzrastal aj  význam vinohradníctva pre celú oblasť a tým aj prosperita Vinárstva Escorihuela Gascon. Po smrti Don Miguela sa vo vinárstve konalo prvé zhromaždenie popredných členov mesta a Prezidenta  Argentiny ( Almuerzo Vendimial ) aby sa rozhodovalo o budúcnosti vinohradníctva v Argentíne. Práve v tomto obdobý bvinárstvo naflašovalu prvý čisto odrodový Malbec  Carcassone Red Wine v celej Argentíny. Revolučný bol roku 1993 kedy sa Nicolas Catena. Vinohrady sú rozdelené do dvoch častí : Agrelo a  Cordón El Cepillo

Agrelo vinohrad  sa nachádza v najznámejšej apelácii Argentíny - Luján de Cuyo, ktorá je svetoznáma pre svoju nadmorskú výšku cez 1000 m.n.m. 
Prvá výsadba tu bola v roku 1993 pričom je tu dôraz na modré muštové odrody ako : Malbec
,Cabernet Sauvignon Syrah
,Sangiovese
, Barbera
, Petit Verdot
 Pinot Noir
Menšia časť je určená pre biele odrody : Chardonnay
Viognier
 a Verdicchio. 

Cordón El Cepillo vinohrad je mladý vinohrad ( 2006 ) a je  obrábaný v biodynamickom režime a nachádza sa v apelácii San Carlos. Pričom tu sú uprednostnené odrody ktoré sú odolne voči nadmorskej výške cez 1300 m.n.m ako napríklad Sauvignon blanc a Cabernet francOblasť Mendoza 
Nachádza sa v centrálnej časti Argentíny,na severe hraničí s vinohradníckou oblasťou Catamarca a na juhu s  La Pampa a s Neuquén ktoré sú súčasťou Patagonie.
Samostatná Mendoza je súčasťou väčšej oblasti zvanej Cuyo, ktorá sa rozdeluje na 3 časti : La Rioja na severe, San Juan v centrálnej časti a Medoza na juhu. 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdoležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny, odkial pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahu až 40 stupňov celzia. Nakoľka je oblasť Mendoza rozsiahla , dalej sa delí na viac podzón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ).
Ocenenia
94 bodov Tim Atkin
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Mendoza
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso
Výroba
BIO
Uzáver
Korok

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Malbec Bio Demeter Mendoza 2015 Escorihuela Gascon

Krátky popis

Červené such víno vyrobene zo 100% odrody Malbec, ktorá pochádza z oblasti Mendoza. Víno ma intenzívnu červenofilaovú farbu, vôňu zrelého lesného ovocia a čokolády. V chuti je plné, zo sladkýmí tieslovinami a dlhou dochuťou. Víno je najlepšie podávať k Argentínskemu steaku. Odporúčame otvoriť minimálne 2 hodiny pred podávaním.
  • 16.80€

  • Bez DPH: 14.00€

Súvisiace produkty

Malbec Yarden 2016 Košer

Malbec Yarden 2016 Košer

Malbec  Yarden 2016 je červené suchéí víno výrobené z 100% odrody Malbec , hrozne pochádzajú z ..

39.00€ Bez DPH: 32.50€

Malbec Gran Reserva Escorihuela Gascon 2014

Malbec Gran Reserva Escorihuela Gascon 2014

Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )Modrá muštová odroda ktorá pochádza..

19.60€ Bez DPH: 16.33€

Malbec  Catena 2018 Catena Zapata

Malbec Catena 2018 Catena Zapata

VínoVína Catena Zapata sú jedinečné vďaka unikátnemu terroiru ktorý sa nachádza v nadmorskej vý..

19.30€ Bez DPH: 16.08€