Lirac Cuvée Tradition je zmes 3 ordôd : 50% Grenache noir, 30% Mourvèdre a 20% Syrah / Shiraz. Surovina pochádza z apelácie Lirac z južnej Rhôny. 

Priemerný vek vinohradov je to od 20 až 60 rokov, pričom sa tu udržiava výnos necelých 35 hl na hektár. Lirac sa rozprestiera na západnom brehu Rhôny severne od mesta Avignon a jeho vinice sú ozádzané predovšetkým modrými odrodami : Grenache noir, Syrah, Mouvédre a Cinsault.


Apelácia Lirac 

Pomenovaná podľa rovnomeného mestečka ktoré sa nachádza 15 km od Avignonu v departmente Gard. Vznik apelácie  Lirac AOC sa datuje na 11 Oktober 1945. Lirac je najjužnejšie zo šestnástich Cru z celej Rhôny . Ako jedna z mála apelácií Rhôny  može vyrábať vína všetkých farieb : červené, ružove a biele. 83 % celej produkcie AOC Lirac je červená verzia.  Veľká rozmanitosť pôdy, odrôd a stredozemné klimatické podnebie to vytvárajú jedinečné vína s charakterom ktoré sú cenovo dosupné. K dnešnému dňu má apelácia 715 hektárov viníc ktoré sú rozdelené do 4 podoblasti a to : Lirac, Roquemaure, Saint-Laurent-des-Arbres a Saint-Geniès-de-Comolas.Celkovo to pôsobí  niečo menej ako 100 individualnych vinohradníkov. Podľa predpisu musí byť červené víno minimálne z 40% Grenache noir a minimálne 25 % tvoriť Syrah a Mourvèdre pričom ostané odrody ako Cinsaut a Carignan nesmú presiahnúť 10% objemu vína.  Malé množstvo bieleho vína sa vyrába predovšetkým z odrôd :  Clairette, Grenache blanc a Bourboulenc.

Odrody 

Grenache noir ( Garnacha Tinta, Garnatxa, Lladoner, Tinto Aragones, Cannonau, Alicante, Granaccia, Tocai Rosso) 

Ordoda  modrá muštová odroda ktorá je rozšírená po celom svete, predovšetkým vo Francúzsku, Portugalsku, Taliansku, Španielsku, USA a Autráli. Nenáročná na polohu a odolná voči extrémnemu teplu je najpouživanejšia na výrobu ovocných vín s relatívne vysokým obsahom alkoholu, nízkej kyseline a s  harmonickými trieslovinami. Čisto odrodové vína majú ovocnú vôňu po lesnom ovocí ako napríklad : černice, maliny a ostružiny. Prémiové vína možu mať aromu aj po orientálnom korení, káve a  tabaku. Pôvod odrody je neznámy ale je považovaná za jadnu z najstarších odrôd ktoré poznáme. Prešla niekoľkými mutáciami takže možme sa stretnúť s nekonečným počtom variacií, najznámejšie sú Grenache blanc,gris,rosé alebo aj Rioja. Najpodstatnejšie oblasti na pestovanie sú predovšetkým v južnej časti Rhôny: Gigondas, Côte du Rhône a Chateauneuf-du-Pape.


Mourvèdre (Monastrell, Mataro) 


Známa predovšetkým z juhu Španielska , kde je hlavnou odrodou pre červené vína z apelácii Alicante,  Almansa, Costers del Segre,  Jumilla,  Penedés,  Valencia a Yecla. Vo Francúzsku ju poznajú hlavne ako Mourvede ( Provensálsko ) , Catalan ( Rhôna ) ,  Balzac Noir ( Južná čast Rhony ) . V novom svete dominuje hlavne v Austrálii v oblasti Barossa Valley kde je flašovaná ako Mataro . Tejto odrode prospievajú teplé olasti stredomria kde dosahuje optimalnu vyzretosť.  Vína z odrody MonastrellMourvèdre sú vždy plné s vôňou prezretého lesného ovocia , korenia a bylinek.


Syrah ( Shiraz, Hermitage, Antourenein noir, Candive, Entournerein, Hignin noir, Marsanne noir ) 

Modrá muštová odrod, ktorá je rozširená po celom svete. Najznámejšie vína pochádzajú z údolia Rhôny. Na severe Rhôny sa Syrah používa do Cuvée s Viognierom pri Apelácii Côte Rôtie,Cornas alebo ako Hermitage. Víno ma intenzívnu, fialovo-rubínovú farbu , plné telo a ovocný charakter.Syrah ma menší obsah trieslovin ako Cabernet Sauvignon takže nepotrebuje dlhodobé vizrievanie vo flaši alebo kupážovanie s inými odrodami. Podľa terroiru sa aromatický profil može meniť a pri vínach zo starého sveta sa vyskitujú animálne tony ako koža, mäso alebo aj slanina. Vínimočné vína prechádzajú školením v dreve čo podporuje komplexnosť vína o dymový charakter. Vína z nového sveta ako Austrália alebo Argentína sú plné prezretého lesného ovocia a čokolady. 


Charakteristika

Vína sú tú vo vôni ovocné so stredne - plným telom a  hladké v závere , s náznakom korenia

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Lirac Rouge Cuvée Tradition 2016 Chateau Saint Roch

Krátky popis

Lirac Cuvée Tradition je zmes 3 ordôd : 50% Grenache noir, 30% Mourvèdre a 20% Syrah / Shiraz. Surovina pochádza z apelácie Lirac z južnej Rhôny. Priemerný vek vinohradov je to od 20 až 60 rokov, pričom sa tu udržiava výnos necelých 35 hl na hektár. Lirac sa rozprestiera na západnom brehu Rhôny severne od mesta Avignon a jeho vinice sú ozádzané predovšetkým modrými odrodami : Grenache noir, Syrah, Mouvédre a Cinsault. Vína sú tu vo vôni ovocné so stredne - plným telom a hladké v závere , s náznakom korenia.
  • 17.99€

  • Bez DPH: 14.99€

Súvisiace produkty

Chateauneuf du Pape  2015 Château de la Gardine Générations Gaston-Philippe

Chateauneuf du Pape 2015 Château de la Gardine Générations Gaston-Philippe

Víno je cuvée troch najznámejších odrôd Rhôny (Vallée du Rhône) 1/3 je Grenache noir, 1/3 Mourvédre ..

103.00€ Bez DPH: 85.83€

Hermitage Rouge 2015 Brunel de la Gardine

Hermitage Rouge 2015 Brunel de la Gardine

Víno Hermitage je cuvée 90% Syrah / Shiraz a 10% Marsanne. 100% hrozna je ručne zberané a prech..

45.65€ Bez DPH: 38.04€

Lirac Blanc Cuvée Tradition  2017 Chateau Saint Roch

Lirac Blanc Cuvée Tradition 2017 Chateau Saint Roch

Ročník 2017 je cuvée 50% Grenache blanc 30% Clariette 10% Rousanne a 10% Viognier. Vinohrady majú pr..

16.65€ Bez DPH: 13.88€