Ročník 2017 je cuvée 50% Grenache blanc 30% Clariette 10% Rousanne a 10% Viognier. Vinohrady majú priemerný vek  20 až 60 rokov.100% hrozna je ručne zbierané do malých bedničiek. Víno fermentuje v tanku z nehrdzavejúcej ocele a časť v dubbových sudoch o objemu 225 litrov ( 2 a 3 ročné sudy).

Odroda Grenache blanc 

Biela variácia červenej Grenache, ktorá je známa v Španielsku aj ako  Garnatxa blanca. Najznámejšia je v údoli Rhôny, kde sa používa do cuvée s dalšími odrodami ako Roussanne,Viognier a Clariette.Je hlavnou bielou odrodou od prémiových vín v Châteauneuf-du-Pape Lirac až po obyčajné Côte du RhôneCharakteristický aromatický profil obsahuje väčšinou ovocno - herbálne tony ako Fenikel, Kôpor, Pomaranče, Nektarinky a Žltý melon. Kvôli nízkemu obsahu kyselín je vhodná na okamžitú spotrebu. 

Odroda Viognier 

Odroda známa predovšetkým z francúzskej oblasti Rhôny, Vína z apelácií Condrieu a Chateau Grillet sú najlepšími príkladmi pre všetkých vinohradníkov a výrobcov tejto aromatickej odrody. Najlepšie vína sú intenzívne zlatisté, aromatické a plné s vysokým alkoholom. Pestrosť vône sa prejavuje hlavne v podobe : medu, broskýň, včelieho plástu a manga.Charakteristická je olejovitá štruktúra s plným telom a nezriedka alkoholom prekračujúcim 14%

Clariette blanche 

Je francúzska biela odroda rozšírená prevažne v údolí Rhôny a v Provansálsku. V preklade známená ,,ĽAHKÉ,, a to aj podporuje jej charakter ktorý možno definovať ako jednoduché ľahké svieže víno ktoré sa používa do kopáži k iným odrodám Rhôny ako napríklad Grenache blanc Roussanne alebo Viognier    


Apelácia Lirac 

Pomenovaná podľa rovnomeného mestečka ktoré sa nachádza 15 km od Avignonu v departmente Gard. Vznik apelácie  Lirac AOC sa datuje na 11 Oktober 1945. Lirac je najjužnejšie zo šestnástich Cru z celej Rhôny . Ako jedna z mála apelácií Rhôny  može vyrábať vína všetkých farieb : červené, ružove a biele. 83 % celej produkcie AOC Lirac je červená verzia.  Veľká rozmanitosť pôdy, odrôd a stredozemné klimatické podnebie to vytvárajú jedinečné vína s charakterom ktoré sú cenovo dosupné. K dnešnému dňu má apelácia 715 hektárov viníc ktoré sú rozdelené do 4 podoblasti a to : Lirac, Roquemaure, Saint-Laurent-des-Arbres a Saint-Geniès-de-Comolas.Celkovo to pôsobí  niečo menej ako 100 individualnych vinohradníkov. Podľa predpisu musí byť červené víno minimálne z 40% Grenache noir a minimálne 25 % tvoriť Syrah a Mourvèdre pričom ostané odrody ako Cinsaut Carignan nesmú presiahnúť 10% objemu vína.  Malé množstvo bieleho vína sa vyrába predovšetkým z odrôd :  Clairette, Grenache blanc a Bourboulenc.


Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Lirac Blanc Cuvée Tradition 2017 Chateau Saint Roch

Krátky popis

Ročník 2017 je cuvée 50% Grenache blanc 30% Clariette 10% Rousanne a 10% Viognier. Vinohrady majú priemerný vek 20 až 60 rokov.100% hrozna je ručne zbierané do malých bedničiek. Víno fermentuje v tanku z nehrdzavejúcej ocele a časť v dubbových sudoch o objemu 225 litrov ( 2 a 3 ročné sudy).
  • 16.65€

  • Bez DPH: 13.88€

Súvisiace produkty

Lirac Rouge Cuvée Tradition 2016 Chateau Saint Roch

Lirac Rouge Cuvée Tradition 2016 Chateau Saint Roch

 Lirac Cuvée Tradition je zmes 3 ordôd : 50% Grenache noir, 30% Mourvèdre a 20% Syrah / Shiraz...

17.99€ Bez DPH: 14.99€

Côte du Rhône Blanc 2017 Brunel Pére et Fils

Côte du Rhône Blanc 2017 Brunel Pére et Fils

Ročník 2017 je Cuvée postavené na 50%  Grenache blanc, 20% Clariette, 10% Roussanne&n..

10.39€ Bez DPH: 8.66€

Štítky: Výpredaj vína