Blog

4 nové šumivé vína na nový rok

Chardonnay Brut Nature Katzrin Blanc de Blancs 2007 Golan Heights Winery

Víno spája citrusové plody a kvetinové náznaky s nuansami smotany, toastu a minerálov. Víno je pripravené k pitiu, vekom však nadobúda pôvab. Potenciál skladovania je 9 rokov.

Víno a jedlo: Najlepší spôsob ako začať slávnostný večer. Všetci zúčastnení po otvorení fľašky Blanc de Blanc nadobudnú slávnostný pocit. Víno je tiež vhodné k skutočne kvalitnému sushi, ale aj k husacej pečeni.

Blanc de Blancs  je lisované len z bieleho hrozna odrody Chardonnay, je z pravidla svieže a čerstvé a dobrým aperitívom.


Rosé Brut Crémant de Bourgogne Simonnet Febvre

Ružové šumivé víno z odrody Pinot Noir / Rulandské modré z Francúzskej oblasti Bourgogne/ Burgundsko. Víno má decentnú ružovú farbu,s príchuťou malín a jahôd.Jemné perlenie podporý celkových charakter. 

Simonnet - Febvre Chablis založil vyrobca sudov Jean Febvre v roku 1840 čím sa stal  najstarším podnikom na výrobu vína v najsevernejšej časti Burgundska. Vo svojom portfóliu má nielen všetky kategórie z regiónu Chablis - od jednodochého Petit Chablis, Chablis a niekoľko Premier Cru Chablis ale aj celú zbierku Grand Cru Chablis. Značnú časť svojho úsilia venujú aj výrobe šumivých vín z odrôd Chardonnay a Pinot noir . Vína  Crémant de Bourgogone sú dorobené v štýle Méthode Traditionnelle .V roku 2003 kúpil celý podnik najväčší držiteľ Grand Cru vinohradov v Burgundsku Domaine Louis Latour. 


Crémant de Limoux Paul Mas Brut Orgnaic Prima perla

Crémant de Limoux  je šumivé víno z odrôd : Chardonnay, Chenin Blanc, Mauzac a Pinot Noir. Všetko hrozno pochádza z južného Francúzska, z apelácie Languedoc, z apelácie Limoux ktorá sa nachádza v najvyššie položenom mieste pre vinohradu v celom regione Languedoc-Roussillon. Podľa tunajších obyvateľov sa v dedine Limoux dorábali šumivé vína už od roku 1531, teda dávno pred oblasťou Champagne. Väčšina šumivého vína sa dorába z bieleho hrozna : Chardonnay, Chenin blanc a Mauzac. Podľa pravidel sa môže používať aj Pinot noir.

Pre ŠUMIVÉ vína v Limoux existujú tri apelácie :

AOC LIMOUX BLANQUETTE DE LIMOUX

AOC LIMOUX MÉTHODE ANCESTRALE

AOC CRÉMANT DE LIMOUX


Prosecco Sui Sevi Terre di San Venanzio Fortunato

Hrozno odrody Glera ( Prosecco) pochádza zo severo - východného Talianska, z oblasti Veneto. Pre výrobu vína Col Fondo je vyčlenený vinohrad Palu, ktorý sa nachádza v hornatej časti regionu kde dominuje vápencové podložie. Víno vďaka metode Col Fondo obsahuje sediment odumretých kvasinek ktoré vytvarajú sediment a tak vzniká charakteristicky kalné víno.V arome je intenzívne, plné a komplexnejšie ako bežné vína Prosecco. Dajú sa rozpoznať tony lúčnych kvetov, kandizovaného pomaranča a citronu a jemná mineralna stopa.