Blog

Nový Malbec od Catena Zapata v ponuke !!!

Nový Malbec od Catena Zapata v ponuke !!!

Nové červené vinosités od legendárního výrobců z Mendozy. Catena Malbec 2017 od Catena Zapata. 

Víno

Vína Catena Zapata sú jedinečné vďaka unikátnemu terroiru ktorý sa nachádza v nadmorskej výške od 920 až 1420 metrov nad morom a dlhoročnými skúsenosťami rodini Catena. 

Spolu s hlavným vinárom Alejandrom Vigilom bolo toto víno vyrobené zo 100% Malbecu. Surovina pochádza z troch rozličných vinohradov : Lunlunta , El Cepillo, Eugenio Bustos a Gualtallary.

Ročník 2017 vyzrieval 12 mesiacov v malých dubových sudoch barrique. 


Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )

Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší  Tannat. V relatívne malom množste va používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde doplňa  Cabernet Sauvignon a Cabernet franc.  Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou.  Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), slivek , tabaku a vanilky.  Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovína a kyselín.  Obsah alkoholu je  obvykle medzi 13,50 a 15,00%.

Väčšina vín z nového sveta  je školená v dubových sudoch a majú zrecí potencial až 8 rokov.  


Podávanie : 

Jahňacie na rošte alebo steaky.Oblasť Mendoza 

Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdoležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 

Odkial pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahu až 40 stupňov celzia. Nakoľka je oblasť Mendoza rozsiahla , dalej sa delí na viac podzón. 

Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec. 

Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.

Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ).