• Sauvignon blanc Pouilly Fume La Demoiselle De Bourgeois 2011 Henri Bourgeois

Odroda Sauvignon 

Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaune, Blanc Fume, Muskat-Silvaner, Fume blanc,Sauvignon Petit a Romorantin.  Podľa určitých zdrojov odroda vznika spontánim krížením ordôd Chenin blanc a Tramín. Najznámejšie vína pochádzajú z Francúzskej oblasti Loira. Čisto odrodové vína z apelácii Sancerre a Pouilly-Fumé sú vždy úplne suché, minerálne, harmonické a ovocnéTerroir ktorý vytvára rieka Loira a minerálne podložie je známe po celom svete a sú prototypom pre mnohé vína z iných oblastí sveta. V Bordeaux sa používa na biele cuvée v oblasti Graves kde sa doplňa o odrody  Semillon a Muscadelle . V prípade že sa vyskytne ušlachtilá plieseň Botrytis cinerea je hrozno spracované na prírodne sladké vína.  Napriek tomu že domovinou odrody je Francúzsko, najväčšie vinohrady sú práve v novom svete. Celá štvrtina svetovej plochy sa vyskytuje v USA v Napa Valley a Sonome. Rovnaké množstvo hektárov sa nachádza na Novom Zélande v najznámejšej krajine pre Sauvignon blanc. 

Marlborough je nielen najpodstatnejšia oblasť Nového Zéland ale aj najväčší region čo do množstva hektárov  so Sauvignonom. Oblasť je rozdelená do troch časti a to : Wairau ValleySouthern Valleys a Awatere Valley. V týchto oblastiach sa vyrábajú vína ktoré sú charakteristické vo arome a to hlavne po  zelenej paprike, egrešoch a trávy. Často sa referuje aj ako vôňa pyrazinu ktorá je často spojovaná s nedostatočne prezretým hroznom. Rovnaké charakteristické črty majú vína z dlaších regionov nového sveta ako čilské údolie Colchagua alebo argentínska Mendoza. Odorda je rozšírená aj v Strednej Europe kde sa používa na výrobu suchých aromatckých vín. Najznamejšia  oblasť je na Slovensku považovaná Malokarpatská oblasť kde vina dosahujú primeranú cukornatosť a dostatok kyselín


Výroba:
Víno pochádzajúce z prísnej selekcie najlepších hrozien Sauvignonu, La Demoiselle sa zbiera na kimmeridžských pôdach Saint Laurentu l´Abbaye, kde boli zasadené prvé viniče tohto AOC(Appellation d’origine contrôlée – certifikát originálneho pôvodu). 85% vína fermentuje v nerezových sudoch pri 15 až 18°C a zvyšných 15% v barikoch z dreva lesu Tronçais. Zrenie prebieha po dobu 7 až 8 mesiacov. Toto cuvée (Výraz pochádza z franc. cuve – sud. Cuvée víno tiež môže byť očíslované, čo poukazuje že výrobca vína pridelil tejto zmesi špeciálne číslo. Slovo cuvée sa môže tiež vyskytnúť vo výrazoch ako: "vin de cuvée", "cuvée speciale" alebo "tete de cuvée", ktoré označujú vína, ktoré boli prešované (lisované) ako prvé alebo dokonca tie, ktoré vinár považuje za svoje najlepšie) sa nefľašuje až do začiatku leta.

Víno a jedlo:
Výborné vína nie je ťažké spojiť s kvalitnou kuchyňou, možností je veľa. Prvé pravidlo, ktoré by ste mali sledovať je počúvať hlavne seba. Mať pôžitok z vyberaného vína, tak ako aj kuchyne je umením.

Charakter:
Šikovnosť, komplexná aróma a koncentrované ovocie najlepšie charakterizujú toto prestížne víno. V štýle Grand Cru (Grand cru (francúzsky „výborná úroda“) je regionálna klasifikácia vína, ktorá vyčleňuje známych výrobcov vína s dobrou reputáciou), La Demoiselle môže zrieť od 8 do 10 rokov. Toto víno je hodné objavovania v priebehu času kôli jeho fascinujúcemu rozvíjaniu sa. V prvých rokoch dominuje ovocnosť Sauvignonu spolu s diskrétnym nádychom terroiru a ku koncu objavujúcimi sa tónmi dreva. S časom sa pocity stávajú rovnorodé, terroir výraznejší a rozvinutý Sauvignon nám odhalí svoju komplexnosť (a bohužiaľ veľmi vzácnu) paletu aróm. Nakoniec sa ľahké drevené tóny rozplynú a dodajú tomuto nádhernému vínu hĺbku.
Toto víno získalo mnohé ocenenia.

 Pouilly Fumé 

Slovo ,,Fumé,, poukazuje na odrodu Sauvignon blanc, ktorá je naprosto vhodná a typická pre túto oblasť. Sauvignon blanc sa tu prejavuje ako prchavé , trochu dymové a jemne minerálne víno. Žiadaná dýmovo minerálna chuť vín ti je spojená s jedinečnou pazúrikovou pôodou - ktorú Francúzi nazývaju aj ako Silex. 

Vinohradnícka oblasť Loira

Oblasť kopíruje rieku Loira, ktorá pramení vo Francúzskom stredohorí a vlieva sa do Atlantického oceánu. Region má rozdeluje do 5 podoblastí : Centrálna Loira, Touraine, Saumur,Anjou a  Pays Nantais.

Centrálna Loira najvýchodnejšia vinohradnícka oblasť Loiry.Centrom regionu je Sancerre, rodisko Sauvignonu blanc. Okrem apelácie Sancerre AOC sa tu nachádzajú aj menej známe dediny ktoré dorábajú suché biele vína zo Sauvignonu blanc. Najspolahlivejšie vína pochádzajú z apelácií : Menetou-SalonPouilly-FuméQuincy,Reuilly, Chateaumeillant a Coteaux du Giennois. V malých množstvách sa tu pestuje Pinot noir a Gamay. 

Touraine je oblasť známe aj ako záhrada Francúzska.Dominujú tu biele vína vyrobené z odrody Chenin blanc. Za zmienku stoja aj červené vína s ovocnou chuťou. Najpestovanejšie modré odrody sú Malbec Cabernet franc. Medzi najznámejšie apelácie patria : Bourgueil, Chinon, Montlouis-sur-Loire, St Nicolas de Bourgueil Touraine a Vouvray.

Saumur rozlohou najmenšia oblasť, ktorá sa zameriava na červené vína z odrody Cabernet franc a to hlavne zo Saumur-Champigny.

Anjou vďaka svojej polohe je najlepšia oblasť na výrbu prírodne sladkých vín z odrody Chenin blanc. Hlavné apelácie sú  :Bonnezeaux, Coteaux du Layon a Quarts de Chaume. Svetoznáme biele vína sa tu dorábajú v malom regione Savennières.

Pays Nantais je najzápadnejšia časť Loiry, ktorá sa rozprestiera v okolí mesta Nantes. Dominjú to minerálne, suché biele vína z odrody Melon de Bourgogne. Oblasť sa dá dalej rozdeliť na apelácie :Muscadet Coteaux de la Loire, Muscadet Cotes de Grandlieu , Muscadet Sevre et Maine , Coteaux d’Ancenis a Muscadet.


Domaine Henri Bourgeois 

Rodinné vinárstvo z oblasťi Loiry. Aktuálnu 10, generáciu vinohradníkov a vinárov z obce Chavignol vedie Arnaud BourgeoisFamily Bourgeois sa zameriava na výrobu prémiových vín z odrôd Sauvignon blanc a Pinot noir. Základom produkcie sú prémiové biele vína z  najznámejšej oblasti Sancerre z okolia obce Sancerre a dedinky Chavignol. Vrcholom produkcie sú vína ako napríklad : Sancerre d'Antan,   Jadis Sancerre a biele prírodne sladké víno 
Vendanges de la Saint-CharlesDalšie vína z najvýznamnejšej odrody Sauvignon pochádzajú z obcí  Pouilly-Fumé,Menetou-Salon, Quincy,Cheverny a Côteaux du Giennois. Celková rozloha vinohradov aktuálne presahuje cez 72 hektárov a rozčlenené do 120 parcel. 

Apelácia
Pouilly-Fume
Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Zamatové / Harmonické
Oblasť
Loira
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Morské plody

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Sauvignon blanc Pouilly Fume La Demoiselle De Bourgeois 2011 Henri Bourgeois

Krátky popis

Šikovnosť, komplexná aróma a koncentrované ovocie najlepšie charakterizujú toto prestížne víno. V štýle Grand Cru (Grand cru (francúzsky „výborná úroda“) je regionálna klasifikácia vína, ktorá vyčleňuje známych výrobcov vína s dobrou reputáciou), La Demoiselle môže zrieť od 8 do 10 rokov. Toto víno je hodné objavovania v priebehu času kôli jeho fascinujúcemu rozvíjaniu sa. V prvých rokoch dominuje ovocnosť Sauvignonu spolu s diskrétnym nádychom terroiru a ku koncu objavujúcimi sa tónmi dreva. S časom sa pocity stávajú rovnorodé, terroir výraznejší a rozvinutý Sauvignon nám odhalí svoju komplexnosť (a bohužiaľ veľmi vzácnu) paletu aróm. Nakoniec sa ľahké drevené tóny rozplynú a dodajú tomuto nádhernému vínu hĺbku. Toto víno získalo mnohé ocenenia. Pouilly Fumé Slovo ,,Fumé,, poukazuje na odrodu Sauvignon blanc, ktorá je naprosto vhodná a typická pre túto oblasť. Sauvignon blanc sa tu prejavuje ako prchavé , trochu dymové a jemne minerálne víno. Žiadaná dýmovo minerálna chuť vín ti je spojená s jedinečnou pazúrikovou pôodou - ktorú Francúzi nazývaju aj ako Silex.
  • 42.00€

  • Bez DPH: 35.00€