• Biele víno CHÂTEAU PAUL MAS "BELLUGUETTE" 2019

Víno má intenzívnu zlatistú farbu. Vo vôni je plné tropického ovocia ako ananás, mago s náznakom vanilky. V chuť je plná, intenzína a kopíruje aromatický profil z vône. Víno je cuvée odrôd: Grenache blanc, Roussanne a Vermentina ktoré pochádzajú z južného Francúzka z apelácie AOC Languedoc.

Ocenenia: 91/100 bodov Robert Parker / Wine Advocate 

Odporučaná archivácia : do 5 rokov

Obsah alkoholu :14,00%

Odroda Grenache blanc 

Biela variácia červenej Grenache, ktorá je známa v Španielsku aj ako  Garnatxa blanca. Najznámejšia je v údoli Rhôny, kde sa používa do cuvée s dalšími odrodami ako Roussanne,Viognier a Clariette.Je hlavnou bielou odrodou od prémiových vín v Châteauneuf-du-Pape Lirac až po obyčajné Côte du RhôneCharakteristický aromatický profil obsahuje väčšinou ovocno - herbálne tony ako Fenikel, Kôpor, Pomaranče, Nektarinky a Žltý melon. Kvôli nízkemu obsahu kyselín je vhodná na okamžitú spotrebu. 

Odroda Roussanne 

Je vzácna neskoro dozrievajúca odroda, ktorá produkuje intenzívne, aromatické a komplexné vína. Odrodový charakter torví mix vôni ktoré sú zmesov broskýň,kvetov,korenia a orieškov. Vína sú v chuti plné, extraktívne a vekom sa prejavuje olejovitá štruktúra. Hrozno je náchylné na oxidáciu a je jednou zo šiestich bielych odrôd pre  Châteauneuf-du-Pape. A s odrodou Marsannemože tvoriť biele vína z apelácii ako Hermitage,Saint Jospeh a Crozes-Hermitage .

Odroda Vermentino/ Rolle

Vysoko-kvalitná biela odroda, oktorej prvú zmienku poznáme už v roku 1658 a to v oblasti mesta Alessandira v Piemonte. Viacero zdrojov uvádza že názov Vermetino je odvodené od vermene, čo sa dá preložit z lokálneho nárečia ako mladý a pružný púčik. Iné zdrojeuvádzajú Fermentino teda fermento ako zdroj názvu. DNA výskum dokázal že Favortia z Piemontu,Pigato z Ligurie a Vermentino sú jedna a tá istá odroda.Rovnako aj francúzska odroda Rolle.Okrem Talianska sa Vermentino pestuje v  južnom Francúzsku. Najväčšiu rozlohu vinohradov má v oblasti Provensálska a to hlavne okolo mesta Var.Podstatnou zložkou je v Languedocku. Viná ordody Vermentínoaromatické, svieže a majú čistý odrodový charakter s vôňou citrusových plodov,zelených jabĺk a žltých kvetov. Mierny obsah alkoholu a príjemná kyselinka predurčujú vína na skoršie konzumovanie.Čisté odrodové vína vyrobené reduktívnou technologiou pripomínajú vína odordy Sauvignon.

Oblasť Languedoc-Roussillon

Languedoc-Roussillon nieje oficialnou apeláciou ale skôr komerčným názvom pre oblasť nachádzajúcu sa na juhozápade Francúzska. Na východe oblasť začína pri meste Nimes a končý až pri hraniciach so Španielskom.Celá oblasť má veľa apelácii so štatútim AOC medzi ktoré najznamejšie patria :Minervois , Banylus, Maury,Saint-Chinian a Languedoc.Languedoc a Roussillon sú dve rozličné oblasti,ktoré sa dajú rozlíšiť geograficky a aj kultúrne.Kým Languedoc je celý prepojený s FrancúzskomRoussillon je historicky naviazaný na Španielsko a bízske Katalánsko.Celá oblasť može byť zahrnutá do jednotnej apelácie Pays d'Oc IGP, pričom je jedno či sa vinohrad nachádza v Languedocu alebo v Roussillone.Ak je čisto v administratívne oblasti Rousillone možu byť vína zaradené do IGP Côtes Catalanes.Naopak apelácia Languedoc AOP, vznikla ako premenovanie niekdajšej Côteaux du Languedoc. Pričom. do celej apelácii sú zahrunuté podoblasti :  Hérault, La Clape a Quatourze  v regione Aude.


Jean Claude Mas 
Jean-Claude Mas sa narodil vo vinohradníckej rodine, priamo v srdci oblasti Languedoc v meste Pézenas.Od 1990, pracoval 4 roky vo vinohradníckom regione Bordeaux, kde sa naučil výrobe vín štýlu Cuvée. V roku 1995 vytvoril svoje prvé víno.V sučastnosti Jean Claude Mas vlastní viac ako  600 hektárov viníc, ktoré sú rozdelené do 12. vinárstiev.Najznamejšie sú :Château Paul Mas,Château Crès Ricards Château Teramas AstrucChâteau Paul Mas sa nachádza medzi mestami Pézenas a Montpellier.Od roku 2000 tu Jean Claude Mas pestuje francúzske odrody na 17 hektároch. Pestrá paleta odrôd zahrňuje : SyrahCabernet SauvignonMourvèdreCarignanGrenache noirGrenache blancMerlotCabernet FrancCinsaultMarselanViognierChardonnaySauvignon blanc, Pinot blanc, Piquepoul, a Vermentino.

Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Plné / Tažké
Oblasť
Languedoc

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Biele víno CHÂTEAU PAUL MAS "BELLUGUETTE" 2019

Krátky popis

Víno má intenzívnu zlatistú farbu. Vo vôni je plné tropického ovocia ako ananás, mago s náznakom vanilky. V chuť je plná, intenzína a kopíruje aromatický profil z vône. Víno je cuvée odrôd: Grenache blanc, Roussanne a Vermentina ktoré pochádzajú z južného Francúzka z apelácie AOC Languedoc. Ocenenia: 91/100 bodov Robert Parker / Wine Advocate
  • 19.70€

  • Bez DPH: 16.42€

Súvisiace produkty

Picpoul de Pinet Reserve 2020 Paul Mas

Picpoul de Pinet Reserve 2020 Paul Mas

Biele suché víno z odrody Picpoul. Svieže madé víno s vôňou citrusovej kôry a hrušiek. Svieža k..

11.90€ Bez DPH: 9.92€

Štítky: Biele víno, Francúzske víno, ocené víno