• Clos Henri Sauvignon Blanc Marlborough 2017

Špeciálna pozornosť bola venovaná tomu aby na hrozno svietilo slnko, no zároveň muselo mať aj dostatok tieňa zo stromov aby sa predišlo spáleniu. Dlhé, chladné noci a horúce, suché dni zabezpečili optimálne podmienky pre predlžovanie záveru zrenia. Zber sa vykonal na konci apríla. Réva zaznamenala arómy citrusových kvetov a liči.

Výroba :

Hrozno fermentovalo v nerezových nádržiach a mok bol ponechaný na jemnej usadenine cez 10 mesiacov.

Charakter :

Clos Henri Sauvignon Blanc má arómy zrelého egreša a granadilly, ktoré sú typické pre Sauvignon Blanc z Marlborough. Svieži citrus spolu s minerálmi sprevádza na podnebí a zaplňuje ústa trvácnym koncom. Servírujeme pri teplote 10-12°C.

Odroda Sauvignon 

Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaune, Blanc Fume, Muskat-Silvaner, Fume blanc,Sauvignon Petit a Romorantin.  Podľa určitých zdrojov odroda vznika spontánim krížením ordôd Chenin blanc a Tramín. Najznámejšie vína pochádzajú z Francúzskej oblasti Loira. Čisto odrodové vína z apelácii Sancerre a Pouilly-Fumé sú vždy úplne suché, minerálne, harmonické a ovocnéTerroir ktorý vytvára rieka Loira a minerálne podložie je známe po celom svete a sú prototypom pre mnohé vína z iných oblastí sveta. V Bordeaux sa používa na biele cuvée v oblasti Graves kde sa doplňa o odrody  Semillon a Muscadelle . V prípade že sa vyskytne ušlachtilá plieseň Botrytis cinerea je hrozno spracované na prírodne sladké vína.  Napriek tomu že domovinou odrody je Francúzsko, najväčšie vinohrady sú práve v novom svete. Celá štvrtina svetovej plochy sa vyskytuje v USA v Napa Valley a Sonome. Rovnaké množstvo hektárov sa nachádza na Novom Zélande v najznámejšej krajine pre Sauvignon blanc. 

Marlborough je nielen najpodstatnejšia oblasť Nového Zéland ale aj najväčší region čo do množstva hektárov  so Sauvignonom. Oblasť je rozdelená do troch časti a to : Wairau ValleySouthern Valleys a Awatere Valley. V týchto oblastiach sa vyrábajú vína ktoré sú charakteristické vo arome a to hlavne po  zelenej paprike, egrešoch a trávy. Často sa referuje aj ako vôňa pyrazinu ktorá je často spojovaná s nedostatočne prezretým hroznom. Rovnaké charakteristické črty majú vína z dlaších regionov nového sveta ako čilské údolie Colchagua alebo argentínska Mendoza. Odorda je rozšírená aj v Strednej Europe kde sa používa na výrobu suchých aromatckých vín. Najznamejšia  oblasť je na Slovensku považovaná Malokarpatská oblasť kde vina dosahujú primeranú cukornatosť a dostatok kyselín


http://closhenri.com


Ocenenia
2013 - 92 bodov Wine Enthusiast  https://www.winemag.com
2013 - 93 bodov Bob Campbell MW   http://bobcampbell.nz
2012 - 94 bodov Falstaff Magazin https://www.falstaff.at   / 92 bodov Wine & Spirits Magazine  https://www.wineandspiritsmagazine.com / 95 bodov Bob Campbell MW
 

Oblasť Marlborough 

Je najväčšia a najmladšia vinohradnícka oblasť Nového Zealandu. Prvé vinohrady tu boli vysadené až v 70. rokoch 20. storočia.Hlavným mestom oblasti je Blenheim ktoré leží na samom dne údolia Wairau.
Výhodou regiónu je najväčší počet slnečných hodín z celého Nového Zealandu, a chladné noci počas ktorých chladný morský vzduch prúdi od zátoky Cloudy Bay. Tieto teplotné výkyvy umožnujú vytvárať jedninečné vína plné ovocnej sviežosti a intenzívnej vône.  

 


Zvyškový cukor
Suché
Charakter
Ľahké / Svieže
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Morské plody
Uzáver
Skrutkový

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Clos Henri Sauvignon Blanc Marlborough 2017

  • Výrobca: Clos Henri
  • Kód produktu: 0987654
  • Dostupnosť: 6

Krátky popis

Clos Henri Sauvignon Blanc má arómy zrelého egreša a granadilly, ktoré sú typické pre Sauvignon Blanc z Marlborough. Svieži citrus spolu s minerálmi sprevádza na podnebí a zaplňuje ústa trvácnym koncom. Servírujeme pri teplote 10-12°C.
  • 31.70€

  • Bez DPH: 26.42€

Súvisiace produkty

Sauvignon Blanc  2019 Yarden

Sauvignon Blanc 2019 Yarden

CharakteristikaVíno s výraznou arómou tropického ovocia, čerstvých hrušiek a šťavnatých citrusov. Je..

16.65€ Bez DPH: 13.88€

Petit Clos Sauvignon Blanc Marlborough 2016

Petit Clos Sauvignon Blanc Marlborough 2016

Podľa francúzskej tradície sú vinohrady vysadené na husto v menších skupinách, vďaka čomu sa víno le..

18.10€ Bez DPH: 15.08€

Bel Echo Sauvignon Blanc

Bel Echo Sauvignon Blanc

Odroda Sauvignon Sauvignon blanc je stará francúzska odroda, známa aj ako ; Sauvignon jaun..

21.90€ Bez DPH: 18.25€