• Cava Barrica Caves Carles Andreu 2013
Charakteristika : Cava 
Farba : Stredne citronovožltá so zeleným odleskom.
Vôňa : Intenzívna a mladistvá po hurškách , citrusových plodoch a tropickom ovocí.
Chuť : Osviežujúca a čistá. Harmonická a ľahodná , pripomínajúc vôňu.

Víno vyrobené z jedného ročníka ( Aktuálne ) ročník 2013. Víno zrelo 6 mesiacov v drevených sudoch.

Španielske šumívé víno Cava 


Výroba vína Cavaje rovnaká ako pri najzámejšioum šumivom víne sveta – Champagne.

Prvý krok je výroba základného vína ( Cuvée ) ktoré je následne naflaškované. Liquor de Tirageje pridaný za účelom druhotnej fermentáciiv rovnakej flaške ktorá sa dostane ku konečnému spotrebiteli. Víno následne zreje podľa požiadaviek od 9 mesiacov až po 30 mesiacov pričom odumreté kvalisnky vytvárajú kal ( Lees ) ktorý dáva charaketristikésenzorické vlastnostiako sú napríkald : bisquidbriožkači chlebovinka. Posldný krok je odstrelenie vrchu flaš kde sa nachádzajú odumreté kvasinky a pridá sa zmes cukru a muštu aby bola upravéna chuť

 

Na produkciu vína je možno použit iba 8 odrôd hrozna (Vitis Vinifera )

Biele :Macabeo dáva vínu vôňu po tropickom ovocíorientálnom korení.

Parellada pridáva hlavne citrusové podtonya sviežu kyselinku.

Xarellodotvára aromatickú zložku vína. 

Chardonnay  po vzore Champagnedáva teloa dlhú životnosť .

Modré : Trepat  autochtona odroda pre oblasť Penedés .Garnacha / Grenache Noir  a zriedka aj Pinot Noir / Rulandské modréči Monastrel. V prípade morých odrôd je úloha priniesť ovocné tony ako mailnyčerešnea hlavne pigment.

 

Celá produkcia je rozdelená do 3 kategoríi, ktoré určujú kvalitu víno podľa minimálne času zrenia vína na kaloch. Cava- Základná kategoria ktorá výžaduje minimalne 9 mesiacov zrenia. Reserva Cava– Stredná kategoria určuje až 15 mesiacov zrenia na kaloch 

GranReserva Cava– Najvýšší stupeň kvality kde je minimálne 30 mesiacov víno vyzrievané na kaloch. 

 

Dalej sa dá rozčleniť vína podľa zvyškového cukru : 

Brut Nature- do 3 gramov cukru na 1 liter vína 

Extra Brut-  - do 6 gramov cukru na 1 liter vína

Brut- do 12 gramov cukru na 1 liter vína

Extra seco- od 12 do 17 gramov cukru na 1 liter vína

Seco- od 17 do 32 gramov cukru na 1 liter vína

Semi seco- od 32 do 50 gramov cukru na 1 liter vína

Dulcenad 50 gramov cukru na 1 liter vína

 

Katalánsko 

Po katanánsky Catalunya a po španielsky Cataluña, je vinohradnícka obslať na severo východe Španielska. Všeobecná obsalť má označenie Catalunya DO vznikla vroku 1999 a zahrnuje dalších 11 apelácií DO Denominación de Origen.  Výhodou regionu je že sa tu výrábajú všetky druhy vín, pričom veľký vpliv na obasť mala francuzska oblasť Champagne. Najpestovanejšie biele dorody sú MacabeoParellada, Xarel-lo Chardonnay.Modré muštové odrody sú spojené s Tempranillom tu známim ako Ull de Llebre.Dalšie tradičné odrody sú : Garnacha a Monastrell ( inak známa ako Mourvede alebo Mataro).V katalánsku sa nachádza jedno z dvoch DOCa Denominación de Origen Calificada - Priorat a 10 DO Denominación de Origen.Empordà, Costers del Segre, Pla de Bages, Alella, Cava, Penedes, Conca de Barbera, Tarragona, Montsant a Terra Alta . 
Španielsko

V súčastnosti má Španielsko 138 vinohradníckych regiónov, rozdelených do 5 kategórií.

Denominación de Origen Calificada (DOCa) 

Je najvyššia kategória, pre vína s nadpriemernými vínami,dlhou tradíciou a vína DOCa dosahujú prémiových cien.Označenie Denominación de Origen Calificada vzniklo v roku 1988 pre oblasť Rioja.V roku 2003 sa pridal Priorat, namiesto DOCa sa tu používa katalánske pomenovanie Denominació d’origen Qualificada teda DOQ. Vína s certifikáciou DOCa musia mať minimálne. DO status po dobu viac ako 10 rokov,musia byť naflašované a registrovanej oblasti ako aj len vo vinárstve ktoré sa nachádza v danej apelácii. Presne sú určené organoleptické vlastnosti ako aj presne určené omedzenia kvality aj kvantity.

Denominación de Origen (DO) 

Do roku 1988najvyššia kategória vín v Španielsku. Rovnomerná  kategória ako AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) vo Francúzsku.Každá apelácia DO Denominación de Origen má vlastný kontrolny orgán (Consejos Reguladores), ktorý má kompetencie na určenie odrôd, procesov výroby ako aj určenie geografickej oblasti.

Vino de Pago (VP)

Kategória Vino de Pago (VP) vznikla v roku 2003 spolu s Vino de Calidad con indicación geográfica (VC). Pago  v preklade  znamená vinohrad. Volné preloženie Vino de Pago znamená vína zo samostatného vinohradu alebo vinárstva. Kategória je určená pre prémiové vína kde si vinárstvo určuje jednotlivé podmienky pre odrody,vinohradníctvo ako aj ostatné podmienky.

Vino de Calidad con indicación geográfica (VC)

Do kategórie Vino de Calidad con indicación geográfica (VC) patria vína atoré dlhodobo vyčnievali z Indicación Geográfica Protegida (IGP) a Vino de la Tierra VT ale ešte nemajú dlhoročnú tradíciu aby mohli byť hodnotené ako Denominación de Origen (DO) .

Indicación Geográfica Protegida (IGP)

Vína s označením pôvodu. Majú presne určené hranice oblasti ako aj tradičné odrody a postupy výroby.Pričom minimálne 85% vína musí byť z povolenej odrody a pôvodu.

Vino de la Tierra VT 

Kategória rovnomenrá s francúzskou ,, Vins de Pays,,.Kontroluje sa pôvodhrozna ale regulácia odrôd a vinohradníctva. 85% vína musí pochádzať z určenej oblasti.

Vino de Mesa 

Najnižšia kvalita vína na úrovni stolového vína. 

Zvyškový cukor
Brut

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Cava Barrica Caves Carles Andreu 2013

Krátky popis

Výrobca : Caves Carles Andreu Štýl : Biele Šumivé Odroda : Parellada, Macabeu a Chardonnay Krajina : Španielsko Objem : 0,75 l Ročník : 2013
  • 19.70€

  • Bez DPH: 16.42€

  • 3 alebo viac 19.99€

Súvisiace produkty

Cava Brut NV Carles Andreu

Cava Brut NV Carles Andreu

Charakteristika : Cava DO Farba : Stredne citronovožltá so zeleným odleskom.Vôňa : Intenzívna a..

13.00€ Bez DPH: 10.83€

Cava Semi Sec Carles Andreu NV

Cava Semi Sec Carles Andreu NV

 Španielske šumívé víno Cava  Výroba vína Cavaje rovnaká ako pri najzámejšioum š..

13.00€ Bez DPH: 10.83€

Cava Reserva 2013 Caves Carles Andreu

Cava Reserva 2013 Caves Carles Andreu

Charakteristika : Cava  Reserva Farba : Stredne citronovožltá so zalistým odleskom.Vôňa : ..

19.70€ 15.00€ Bez DPH: 12.50€