• Catena Tinto Histórico 2021 Catena Zapata

Víno DV Catena Tinto Histórico 2021 je vyrobené z troch odrôd : 75% Malbec, 18% Bondara a 7% Petit Verdot. Vôňa plná čerstvých  jahôd a sladkých čerešní. Na podnebí tesné a ľahko žuvacie s množstvom ovocia. Šťavnaté, vyvážené a celkom dobre pritlené.


James Suckling 92/100 bodov
,, Voňavá vôňa plná živých jahôd a čerešní. Tesné a ľahko žuť na podnebí s dostatkom ovocia. Šťavnaté, vyvážené a celkom pitné.,,

,, DV Catena Tinto Histórico 2021 bol vyrobený zo zmesi 75% Malbec, 18% Bonarda a 7% Petit Verdot zrel v dubových sudoch osem až 14 mesiacov, v závislosti od dávky, pretože hrozno sa vinifikovalo a dozrievalo oddelene. Má stredne plné telo a dostatok korenia a chutnosti, aby si udržal šťavnatý profil poháňaný ovocím. Dokončuje dlhý, čistý a chutný v klasickom štýle.,, 


Malbec ( Auxerrois ,Côt, Pressac, Medoc noir, Vesparo )
Modrá muštová odroda ktorá pochádza z Francúzska. Malbec je hlavnou odrodou apelácie Cahors kde tvorí až 70% zo zmesi pričom je doplnená o hladší Merlot a trpkejší  Tannat. V relatívne malom množste va používa aj pre výrobu Bordeaux vín kde doplňa  Cabernet Sauvignon Cabernet franc.  Naj známejšie vína však pochádzajú z Argentínskej oblasti Mendoza. Najnovší trend je cuvée medzi Malbecom a Bonardou Odrodové vina majú intenzívnu fialovú farbu, vôňu lesného ovocia ( černíc), slivek , tabaku a vanilky.  Oproti Cabernetu má Malbec menší obsah trieslovína a kyselín.  Obsah alkoholu je  obvykle medzi 13,50 a 15,00%.
Väčšina vín z nového sveta  je školená v dubových sudoch a majú zrecí potencial až 8 rokov.  

Bonarda 

Známa aj pod názvom Douce Noir,Charbono alebo aj Corbeau .Aj napriek pôvodu z Francúzskeho regionu Savojsko, momentálne je napestovanejšou odrodou Argentíny.   Vína z zejto odrody majú intenzívnu farbu,vôňu prezretého lesného ovocia a slivek. Pri prémiových vínach sa nachádzajú aj tony po tabaku alebo korenia. Oproti Malbecu a Cabernetu majú vína nízky obsah tireslovín a sviežu kyselinku. 


Petit Verdot (Fer, Bouton, Carmelin, Heran, Lambrusquet Noir, Petit Verdau, Petit Verdot Noir, Verdot a Verdot Rouge) 

Francúzska odroda kotrá sa používa do vín z oblasti Bordeaux. Vačšinou sa spája s Cabernetom Sauvignonom  , Merlotom,Cabernetom franc a Carmenére. V preklade znamená Malé zelené , čo sa vzťahuje na bobulky hrozna ktoré často krát  nedosahujú normálnu velkosť a nedozrejú do optimálnej cukornatosti.  Okrem Francúzska sa odroda pestuje prevažne v USA, ArgentínaČile,Portugalsku a Taliansku. Vína sú intenzívnej atramentovej farby. Aromatické, plné prezretého ovociakorenia a fialiek. V chuti sa odráža intenzita trieslovín a kyselín. Pri víne ktoré bolo školené v drevenom sude sa oplatí víno archivovať. 


Oblasť Mendoza 
Nachádza sa v centrálnej časti Argentíny,na severe hraničí s vinohradníckou oblasťou Catamarca a na juhu s  La Pampa a s Neuquén ktoré sú súčasťou Patagonie.
Samostatná Mendoza je súčasťou väčšej oblasti zvanej Cuyo, ktorá sa rozdeluje na 3 časti : La Rioja na severe, San Juan v centrálnej časti a Medoza na juhu. 
Oblasť okolo hlavného mesta provincie Mendoza, ktorá leží v nadmorskej výške približne 1 000  metrov nad morom, je najdoležitejšou a najrozsiahlejšou vinohradníckou oblasťou Argentíny. 
Odkial pochádza viac než 70% argentínskeho vína. Vinice začínajú už na samom okraji mesta pri mieste zvanom Lavalle a postupujú na juh asi 300 km až k mestu  Santa Rafael. Väčšina viníc je tu vedená na tradičný spôsob vedenia parral. V celej oblasti prevláda suché stepné podnebie a nezriedka denné teploty presiahu až 40 stupňov celzia. Nakoľka je oblasť Mendoza rozsiahla , dalej sa delí na viac podzón. 
Luján de Cuyo na juh od mesta Mendoza je najvhodnejšia pre modrú odrodu Malbec. 
Maipú, najteplejšia oblasť regiónu a dominuje tu hlavne odroda Cabernet Sauvignon.
Tupungato, je najznámejšie pre svoje vinice v nadmorskej výške až 1500 metrov nad morom s výsadbou Chardonnay a Pinot noir ( Rulandské modré ). Bodegas Catena Zapata

Bodega Catena Zapata je jednou z popredných vinárskych usadlostí v argentínskej Mendoze. Spoločnosť bola založená v roku 1902 a stále je v rodinných rukách, je známa najmä svojimi bohatými, plnými červenými vínami vyrábanými z Malbecu.
OceneniaDecanter Man of the Year, Wine Spectator Distinguished Service Award, Der Feinschmaker Award, Wine and Spirits a Wine Enthusiast Winery Awards.

"Nicolás Catena Zapata je muž vízie, vysokého intelektu, vždy zvedavý na druhých a na to, ako sa svet vyvíja. Bol nápomocný pri zmene argentínskej vinárskej scény viac ako ktokoľvek iný a posunul ju smerom k vysokej kvalite."
Barón Eric de Rothschild, Château Lafite


Vinárstvo sa skladá zo šiestich viníc v subregiónoch Luján de Cuyo, Tupungato a San Carlos v Mendoze, v nadmorských výškach od 3000 do 4750 stôp (920 až 1450 metrov) nad morom. Vinárstvo s nápadným tvarom pyramídy ovplyvneným mayskými vplyvmi sa nachádza v meste Agrelo, v Luján de Cuyo

Catena vyrába širokú škálu vín pod niekoľkými rôznymi etiketami. Najvyššou úrovňou je línia Catena Zapata, ktorá zahŕňa štyri samostatné vinohradnícke vína z dvoch rôznych vinohradov, Nicasia a Arianna, a Malbec Argentino, ktoré sa vyrába z hrozna vybraného z najlepších radov každého z nich. Línie DV Catena a Saint Felicien sú určené skôr na každodenné pitie a obe ponúkajú odrodové vína vyrobené z odrôd MalbecCabernet Sauvignon a Chardonnay


Alergény
Oxid siričitý
Farba
Červené
Krajina
Argentína
Objem
0,75l
Odroda
Bondara
Cuvée
Malbec
Petit Verdot
Teplota servírovania
16‑18 °C
Zvyškový cukor
Suché
Oblasť
Mendoza
Zrecí potenciál
5+ rokov
Víno a gastronómia
Červené mäso

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Catena Tinto Histórico 2021 Catena Zapata

Krátky popis

Tmavá farba. V aróme cítiť dub, hríby, čierne ovocie a zemitosť. Chuť čierneho ovocia dominuje aj v ústach no pridáva sa aj sladké drievko a muškátový oriešok. Víno má jemnú aciditu. Záver je kratší s príjemnými tanínmi. Servírujeme pri teplote 18° - 20°C.
  • 19.70€

  • Bez DPH: 16.42€

Štítky: Víno z Argentíny, Catena Zapata, Malbec, Bondara, Petit Verdot, Mendoza, Červené vino, Argentina, Barikové víno,