• Burgundsko Premier Cru Trio Louis Latour

Balenie obsahuje 3 x 0,75 

Pinot noir Aloxe Corton Les Chaillots Premier Cru Louis Latour 2014 

Už viac než tri storočia je dedina Aloxe Corton je domovom vinárstvo Louis Latour. Názov Les Chaillots dostalo táto vinica kategotie Premier cru podľa veľkých kamoeňov ktoré sa tu nachádzajú a vytvárajú jedinečný terroir pre jedinečnú odrodu Pinot noir. Hrozno fermentovalo v tradičných drevených nádobách, pričom následne zrelo 10 až 12 mesiacov v dubových sudoch. 

Aloxe Corton 

Dedina Aloxe Corton sa nachádza v najsevernejšej časti podoblati Côte de Beaune. Pod správu patria vtšetky kategorie vín , od dedinských vín cez Premier cru až po niekoľko viníc s najhodnotnejším štatútom Grand cru . Zoznam premier cru viníc je rozsiahly a zahrňa 14 cru : Clos des Maréchaudes,Clos du Chapitre,La Coutière, La Maréchaude, La Toppe au Vert, Les Chaillots, Les Fournières, Les Guérets, Les Maréchaudes, Les Moutottes , Les Paulands,Les Petites Folières, Les Valozières a Les Vercots. Grand cru sú zastúpené v dvoch apeláciach a to : Corton a Corton-Charlemagne. Corton Grand cru može daľej označovať Climats et Lieux-dits : Basses Mourottes, En Charlemagne, Hautes Mourottes, La Vigne-au-Saint, Le Charlemagne, Le Clos du Roi, Le Corton, Le Meix Lallemand, Le Rognet et Corton, Les Bressandes ,Les Chaumes, Les Chaumes et la Voierosse, Les Combes Les Fiètres, Les Grandes Lolières, Les Grèves, Les Languettes, Les Maréchaudes, Les Meix,Les Moutottes, Les Paulands, Les Perrières, Les Pougets, Les Renardes, Les Vergennes.

 Hodnotenie 

92 bodov James Suckling 

91 bodov Wine Enthusiast Magazine  

91 bodov Tim Atkin  MW 

Chardonnay Beaune 1er Cru Aux Cras Blanc 2012 Louis Latour

Vinohrad ,, Aux Cras ,, sa nachádza v katastri mesta Beaune , v samom centre Côte d O´r .
Vinič sa v ,,Aux Cras ,, nachádza na ílovitom podloží bohatom na vápenec . Priemerný vek viniča dosahuje 20 rokov .
Víno zrelo 10 mesiacov v dobových sudoch kde prebehla malolakrická fermetácia . 
Vhodné podávať k tradičnému syru ,,Soumaintrain,,.
Doba archivácie pri vhodných podmienkach 8- 10 rokov .


Pinot Noir Domaine Louis Latour Beaune Rouge Premier Cru 2010

Oblasť Beaune Premier Cru  sa nachádza na periférii mesta Beaune v samom centre Burgundska . Víno Domaine Louis Latour Beaune Rouge Premier Cru 2010 je zležené z hrozna dopestovaného z vinohradov kategorie Premier Cru a to Perriéres a Clos du Roi .  Beaune je akýmsi neoficiálnym hlavným mestom Burgundska a patrí medzi najvýznamnejšie vinárske mestá na svete. Je sídlom najlepších obchodníkov s vínom v oblasti. Apelácia Beaune, ktorá sa často podhodnocuje, je zdrojom viacerých významných bielych aj červených vín. Vína sú tu známe hlavne vďaka svojou mäkkosťou a aromou lesného ovocia a slivek. 

Charakteristika : Víno rubínovej farby s aromou po lesnom ovocí ako napríklad černice, maliny, čučoriedky . 

Zrecí potenciál :2018 - 2022 

Doporučujeme k pokrmom s hydinou .

Ocenenia : Wine Spectator - October 2013 - 92/100  

Výrobca Masion Louis Latour 

(Dom) Maison Louis Latour je dôležitým „négociant-éléveur“ (obchodníkom-pestovateľom), červených a bielych vín v Burgundsku v krajine Francúzsko. Spoločnosť zostala zabehnutá rodinou od roku svojho založenia (1797). Vybudovala si tak reputáciu pre svoje dlhoročné tradície a inovácie. Tieto polia sú najväčším majetkom Grand Cru v Cote d'Or s celkovým počtom 28,63 ha (71,58 akrov). http://www.louislatour.com/en/


Burgundsko / Bourgogone 

Spolu s Bordeaux najznamejšia vinohradnícka oblasť vo Francúzsku. S rozlohou 30 000 hektárov viníc, produkuje ani nie 1/3 objemu čo Bordeaux. Celá oblasť sa dá rozdeliť do niekoľkých sub regionov, v ktorých sa dorábajú vína s jedinečným charakterom. Cote d'Or  ( Cote de Nuits Cote de Beaune ), Cote Chalonnaise a Maconnais sa nachádzajú v centrálnej časti admninistratívneho regionu Burgundsko.  Chablis  sa nachádza v departmente  Yonne a má blišie k Champagne ako k Beaune.  Samostatnou časťou Burgundska je Beaujolais, ktoré patrí do departmentu Rhône-Alpes. Odrodová skladba v Burgundsku je naviazaná hlavne na 2 odrody a to Chardonnay a Pinot noir.  Medzi vedlajšie odrody patria : Aligoté a Gamay. Mimo týchto najznamejších odrôd sa tu pestuje aj César a Sauvignon blanc. 

 Clasifikácia v Burgundsku 

Existujú 4 kategorie ktoré sú priamo naviazané na vinohrad kde sa hrozno dopestuje

Grand Cru ( veľké cru )

Najlepšie polohy na pestovanie hrozna, 100% suriviny musí pochádzať z vinohradu ktorý je uvedený na etikete. 

32 vinohradov ktoré možu udávať názov s prívlastkom Grand Cru: Dedina  Gevrey Chambertin má vinohrady : Le Chambertin, Chambertin Clos de Bèze, Mazis-Chambertin, Latricières-Chambertin, Ruchottes-Chambertin, Griottes-Chambertin, Chapelle-Chambertin a Charmes-Chambertin. Morey St. Denis má vinohrady : Clos.St-Denis, Bonnes Mares, Clos de la Roche, Clos des Lambrays a Clos de Tart. Chambolle Musigny má vinohrady : Musigny a Bonnes Mares. Vougeot  má vinohrad : Clos du Vougeot. Vosne Romanée má vinohrady : Romanée-ContiLa Tâche, Richebourg,  Romanée Saint-Vivant,  Romanée a La Grande Rue . Flagey-Echézeaux má vinohrady : Echézeaux a Grands-Echézeaux. Chablis má vinohrady :Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos, Blanchot, Bougros a La Moutonne

Premier Cru ( prvé cru )

Celkom 585 vinohradov má štatút Premier cru, a tvoria necelých 18 % produkcie Brugundska.

Medzi nájznámejšie patria : Gevrey Chambertin s vinohradmy: Clos St Jacques a Aux Combottes. Morey St. Denis  s vinohradmy : Les Ruchots a La Bussière. Chambolle Musigny s vinohrady : Les Amoureuses a Les Beaux-Bruns. Vosne Romanée  s vinohrady : Aux Raignots,  Les Chaumes, Les Suchots,  Aux Brûlées, Les Beaux Monts a Combe Brûlée. Nuits St Georges  s vinohradmy : Les Cailles, Les Vaucrains, Les St Georges, Aux Murgers a Aux Boudots. Chablis s vinohradmy : Berdiot, Côte de Vaubarousse, Fourchaume, Les Fourneaux, Mont de Milieu, Montée de Tonnerre, Vaucoupin, Beauroy, Chaume de Talvat, Côte de Léchet, Côte de Jouan, Les Beauregards, Montmains, Vau de Vey, Vaillons, Vosgros a  Vau Ligneau. 

Village Appellacion 

44 Appelácií možu uvádzať názov obce na prednej etikete. Tvoria viac než 37% celej produkcie Burgundska. Najznámejšie sú Beaune, Chablis, Mersault a iné 

Regionálne vína 

Môžu niesť názov  Bourgogne Blanc , Bourgogone Rouge , Bourgogne Rosé. Patrí sem aj Creémant de Bourgogone. 

 


Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Burgundsko Premier Cru Trio Louis Latour

Krátky popis

Víno z odrody Pinot noir Táto odroda je známa predovšetkým vďaka svojej tenkej šupke, a tým aj menej intenzívnou farbou vína oproti iným známym vína ako Cabernet Sauvignon, Merlotalebo Syrah.Napriek tomu je vyhľadávaná vinohradníkmi a vinármi keďže dokáže ako jedna z mála odrôd najvierihodnotnejšie prejaviť terroir a ročník do chuťového profilu vína. Najznámejšie vína sa produkujú v najsevernejšej oblasti pre červené vína v Burgundsku a to hlavne v severnej časti Cote d'Orznámej aj ako Cote de Nuits. Na 95% plochy je pestovaná výlučne táto odroda a najväčšie množstvo Grand Cruvinohradov v Burgundsku sa nachádza na malom území medzi obcami Marsannyna sever až po Nuits Saint Georgesna juhu. Druhá najznámejšia oblasť na svete sa nachádza na opačnom konci sveta. Central Otagona južnej časti Južného ostrova Nového Zélandaje považovaná za jednu z mála oblasti na svete kde sa darí dopestovať vína z odrody Pinot noir ktoré sa kvalitou môžu rovnaťBurgundskému. Aromatický profil Žiadna iná odroda nedokáže mať taký aromatický profil ako práve Pinot noir. Najčastejšie sa stretneme s bledo-rubínovou farbou ktorá sa vekom stráca a nadobúda tehlový odťieň s oranžovým okrajom. Vôňa je plná lesného ovocia akočerešne, brusníc, slivek amalín. Vekom sa armotikazmení na vanilku, korenie, hríbya v niektorých prípadov na popadané lístie. Chuť je charakteristická vdaka príjemným tireslovináma sviežou kyselinkoučo je výhodou oproti Cabernet Sauvignon.
  • 235.00€

  • Bez DPH: 195.83€

Súvisiace produkty

Svetové sladké víno Trio

Svetové sladké víno Trio

Balenie obsahuje 3 x 0,75 Sauvignon Vendanges de la Saint-Charles Henri Bourgeois  2014Prí..

115.00€ Bez DPH: 95.83€