• Set 6 vín  vín Carpineto Toskánsko

Balenie obsahuje 6 x 1 víno 

1 fl  Dogajolo Toscano Bianco I.G.T. 

1 fl Dogajolo Toscano Rosso I.G.T. 

1 fl Brunello di Montalcino DOCG Carpineto

1 fl Chianti Classico DOCG 

1 fl Farnito Cabernet Sauvignon – I.G.T.

1 fl Vino Nobile di Montepulciano Riserva – D.O.C.G.


Odroda Sangiovese 

Dostala názov od latinského ,, sanguis Jovis,, čo v preklade znamená ,, Jupiterova krv,,Napriek tomu že Sangiovese je najviac pestovanou odrodou Talianska skoro nikdy sa neuvádza jej názov na prednej etikete. Pôvod odrody je zaznamenaný v oblasti Emilia-Romagna, kde dáva vína bledočervenej farby, s ovocnou vôňou po kôstkovom ovocí a s príjemnou kyselinkou. Najzanamejšie vína pochádzajú zo   strednej časti Talianska, kde je hlavnou odrodou regionov ako Emilia-Romagna, Umbria, Campania,Lazio a ToskánskoMedzi najznámejšie vína z odrody Sangiovese možme považovať hlavne : Brunello di MontalcinoChianti, Vino Nobile di Montepulciano. Spolu s odrodami Cabernet Sauvignon Merlot  sa používa na výrobu  prémiových vín z Toskánska označovaných ako Super Tuscans. 

Brunello di Montalcino DOCG Toskánsko
Je jedno z najprestížnejších Talianských vín odrody Brunello - miestneho klonu Sangiovese. Celá oblasť leží v regióne Siena .Vína by mali byť tak plné drsných trieslovín, že musia zrieť aspin 7 rokov. Vína sú typicky plné ovocia, kotré sa rozvinie do komplexnej štruktúry, s dymovo - korenistovou linkou. S hrejivím až slivkovo ovocním záverom.  Minimálny obsah alkoholu 12,5 % zabespečuje že víno sa vyrába z dostatočne prezretého hrozna. Pričom sa može dostať na trh až po prvom Januári po šiestom roku od zberu. Každé Brunello di Montalcino DOCG musí zrieť minimálne 2 roky v drevených sudoch. 

Historia Vína Brunello di Montalcino 
Podľa kroník z mesta Montalcino, sa vinohradníctvo začalo rozvíjať ešte v čase Etruskov a Rimanov. Prvé zmienky o vínach z oblasti Montalčino pochádzajú už zo 14. storočia. Prvá zmienka o odrody Sangiovese z tejto lokality je datovaná koncom 18.storočia pričom víno nieslo názov Vermiglio. O vínach dnešnej podobne sa dá domnievať že sa žačali vyrábať až ku koncu 19. storočia. V roku 1980 získalo víno Brunello di Montalcino ( Spolu s Barolom a 
Barbarescom )  najvyšší  štatút DOCG - Denominazione di Origine Controllata e Garantita.  


Chianti Classico DOCG 

Víno označené Chianti Classico DOCG musia byť minimálne 80% odrody Sangiovese, plus 20% ostatné modré muštové odrody ako Caniolo a Coloriono, Cabernet Sauvignon alebo Merlot.

Používanie bieleho hrozna je zakázané od roku 2006. Hrozno musí pochádzať z jednej alebo viacerých zo 7 obcí regionu Toskánska: Barberino Val d’Elsa, Castellina in Chianti,

Castelnuovo Berardenga, Gaiole in Chianti, Greve in Chianti, Poggibonsi, Radda in Chianti, San Casciano Val di Pesa a Tavernelle Val di Pes.

Chianti Classico DOCG je v 3 podobách : Chianti Classico Annata DOCG ktorá musica zrieť 12 mesiacov. Chianti Classico Riserva DOCG ktorá musí zrieť 24 mesiacov a Chianti Classico Gran Selezione DOCG ktoré musia zrieť 30 mesiacov. Cabernet Sauvignon ( Bouchet, Bouche, Petit-Bouchet, Petit-Cabernet, Petit-Vidure, Vidure, Sauvignon Rouge)

Najznamejšia odroda na svete. Rozšírená po celom svete, od Austrálie ( Margaret River, Coonawarra, Barossa ), USA ( Napa Valley, Sonoma), Francuzsko( Medoc, Graves), Čile ( Colchagua ), Argentína ( Mendoza) až po Strednú Europu . Víno ma intenzívnu rubinovú frabu, velké množstvo trieslovín a kyselín. Charakteristický je aromatický profil : Cassis, Eukalyptus, Tabako a kôstkové ovocie. Často krát sa používa do Cuvée odordami ako Cabernet franc, Merlot, Petit verdot,Malbec  alebo Carmenére ako Bordeaux Blend. V novom svete je najznamejšie miešané so Syrah aby sa eliminovali silné triesloviny. Víno odrody Cabernet Sauvigon je vhodné na dlhodobé vyzrievanie vo flaši.  


Apelácia Vino Nobile di Montepulciano DOCG 
Popri Chianti Montalcine patri medzi hlavné DOCG - Denominazione di Origine Controllata e Garantita Toskánska . Od roku 1966 bola oblasť zaradená do DOC a až v roku 1980 dostala na vrchol klasifikácie Talianských vín. Aplácia je výhradne pre červené vína, pričom minimálne 70% musí tvoriť Sangiovese, ktorá je tu známa aj ako Prugnolo GentileRiserva musí zrieť minimálne 3 roky, z toho 1 rok v sude  a 6 mesiacov vo flaši. Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Set 6 vín vín Carpineto Toskánsko

  • Výrobca: Carpineto
  • Kód produktu: 567890
  • Dostupnosť: 6
  • 90.00€

  • Bez DPH: 75.00€